Hydroterapie, vodoléčba, léčba vodou – znáte ji? 4.7/5 (50)

Sponzorováno

  • Hydroterapie je léčebná technika, která využívá vodu a její různé formy (horká voda, studená voda, pára, led) k léčbě a zlepšení zdraví. Tato terapeutická metoda má dlouhou historii a byla používána v různých kulturách po celá staletí. Hydroterapie může mít řadu pozitivních účinků na zdraví a pohodu.
  • Koupel: Koupel v horké vodě může pomoci uvolnit svaly, snížit stres a zmírnit bolest. Přidání bylinných extraktů nebo esenciálních olejů může zvýšit terapeutické účinky koupele.
  • Kryoterapie: Kryoterapie zahrnuje aplikaci studené vody nebo ledu na tělo. Může být použita k redukci otoků a zánětů, zejména po sportovních zraněních.
  • Pára: Párová lázeň (sauna) nebo parní lázeň může pomoci otevřít póry kůže, zlepšit cirkulaci a uvolnit svaly. Pára může také pomoci uvolnit dýchací cesty a zmírnit symptomy chřipky nebo nachlazení.
  • Kneippova terapie: Tato metoda zahrnuje střídání mezi horkými a studenými koupelemi nebo obklady. Může pomoci stimulovat krevní oběh, posílit imunitní systém a snižovat stres.
  • Vířivá vana: Vířivá vana kombinuje masážní efekt vody s teplem a relaxací. Pomáhá uvolnit svaly, zmírnit bolest a stres.
  • Plavání: Plavání je také formou hydroterapie. Plavání může poskytovat aerobní cvičení, které zlepšuje srdce a cévy, a zároveň šetrně působit na klouby.
  • Masáže vodou / hydromasáže: Tato metoda zahrnuje masáž pod vodou ve speciálních vířivých bazénech. Může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest.
  • Účinky hydroterapie na zdraví mohou zahrnovat snížení stresu, zlepšení cirkulace, zmírnění bolesti, uvolnění svalů, zlepšení imunitního systému a podporu celkového blahobytu.
  • Je však důležité používat hydroterapii s rozvahou a konzultovat s lékařem, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo obavy. Tato terapeutická metoda může být kontraindikována pro některé osoby, jako jsou lidé s srdečními problémy nebo kožními onemocněními.

Hydroterapie má i omlazující účinky. Střídáním studené a teplé sprchy se prokrvuje pokožka, krev cirkuluje rychleji a pokožka bude svěžejší a viditelně pevnější.

Hydroterapie má i omlazující účinky. Střídáním studené a teplé sprchy se prokrvuje pokožka, krev cirkuluje rychleji a pokožka bude svěžejší a viditelně pevnější.

Aplikací vodoléčby se dosahuje zlepšení rozsahu tělesného pohybu a svalové složky při aktivním cvičení. Během cvičení se praktikují metody psychologického působení. Vzhledem k zdravotního stavu pacienta se podává šest základních typů vodoléčby.

Součástí každé vodoléčby je cvičení v rehabilitačním bazénu. Před vodoléčbou je nutné se osprchovat a pak podle pokynů projít jednotlivými fázemi předepsané léčby. Po absolvování všech procedur se doporučuje odpočívat 30 minut v místnosti s relaxační hudbou.

Jaký je proncip vodoléčby?

Vodoléčba se jako forma terapie začala uznávat již v antické době a byla součástí životního stylu Římanů a Řeků. Akvadukty přiváděly do míst čistou horskou vodu na pití i koupání, v místech výskytu pramenů považovaných za léčivé byly zakládány lázně. Voda se používala na povzbuzení i uvolnění těla. Dnes existuje celá řada způsobů použití vody, například střídavé horké a studené koupele nohou, sedací koupele, slané lázně a podobně. Důležitou podmínkou příznivých účinků hydroterapie je její volba a dávkování.

Vanové koupele

Jednou z hlavních součástí vodoléčby jsou vanové koupele. Obecně se vyznačují mechanickým účinkům (hydrostatický tlak a vztlak působí jako elastická bandáž, nadlehčuje tělo, eliminuje účinky gravitace, podporuje cévní a lymfatickou cirkulaci) a tepelným účinkům (v závislosti na teplotě, trvání, velikosti povrchu těla a hmotnosti), který v rámci termoregulačních pochodů mobilizuje nervový, endokrinní, kardiovaskulární, respirační i imunitní systém.

Specifický chemický účinek lázně závisí na složení vody. K hlavním metodám lázeňských středisek patří zejména minerální a perličkové koupele. K dalším prostředkům vodoléčby patří hydromasážní vany a vířivé koupele, přísadové koupele, finská sauna, turecká parní lázeň, skotské střiky nebo střídavá šlapací koupel.

Příznivé účinky hydroterapie na naše zdraví

Správně zvolená a dávkovaná hydroterapie má následující příznivé účinky:

Sponzorováno

  • tepelné hospodářství těla: vyrovnává poruchy prokrvení a trénuje regulační systém
  • nervový systém: napomáhá správné funkci vegetativních reflexů a vyrovnání základního napětí obou složek vegetativního nervového systému.
  • látková výměna: podporuje regulační procesy a podporuje vylučování škodlivých látek z lidského těla kůží
  • krevní oběh: zlepšuje periferní prokrvení, mírným snížením krevního tlaku a usnadněním srdeční zátěže
  • kůže: zlepšuje nejen prokrvení, ale i výživu a přeměnu látek v kůži a současně dochází také ke zlepšení imunitních vlastností kůže ve smyslu posílení obranyschopnosti proti infekcím

Co do vodoléčby patří?

Do klasické vodoléčby patří perličková koupel, podvodní masáž, vířivá masáž celotělová, vířivá koupel dolních končetin, vířivá koupel horních končetin, skotské střiky, minerální koupele, uhličité koupele. Ve vodoléčbě se pacient může setkat s následujícími vanami: celotělové vany, vany na dolní končetiny, vany na horní končetiny. Velmi často se používají do van různé přísady. Nejznámější jsou přísady s extraktem rašeliny, přísady s obsahem éterických olejů z léčivých rostlin, produkty z mrtvého moře, lázeňské soli, lázeňské oleje, lázeňské koncentráty, plynové koupele.

Jednou z hlavních součástí vodoléčby jsou vanové koupele a hydromasáže

Jednou z hlavních součástí vodoléčby jsou vanové koupele a hydromasáže

 

Hydroterapie je rehabilitační metoda, která využívá léčebnou sílu vody. Voda zmírňuje napětí i bolesti. Voda skvěle uvolňuje svalstvo. Relaxace je rychlá, příjemná a účinná. Léčba vodou je výborná a účinná rehabilitační technika. Známe více forem této terapie. Horká koupel, sauna, parní lázně, nebo teplé obklady. Střídání horké a studené léčby. Voda se může aplikovat na celé tělo, nebo na některé jeho části. Oblíbené jsou koupele nohou se stoupající teplotou, nebo masírování horní části těla. Voda je skvělý a nenahraditelný prostředek, který pomáhá páteři!

Vnější účinky vody

Voda se dá použít jako skvělé sedativum. Nic člověka neuklidní tak jako teplá vodní lázeň, ve kterém se organismus zrelaxuje a také extrémně nervózní člověk klidně usne. Antipyretické účinky vody se dají využít při vysoké tělesné teplotě. Už naše babičky věděly, že pokud dítě z horečkou zabalí do plachet namočených v ledové vodě, teplota během pár minut klesne. Studená voda dokáže snížit puls ze čtyřicet na dvacet tepů za minutu. Voda se používá i jako analgetikum a anestetikum.

Horké koupele jsou často využívány ke zmírnění bolesti kloubů. Naopak studená voda se používá ke zmírnění bolesti, tím že znecitliví bolavé místo, například svaly. Voda má i antikonvulzivní účinky. To znamená, že ohřátá voda uvolňuje křeče nervového systému a svalové křeče. Přenáší teplo do organismu, tím uvolňuje napjaté svaly a zvyšuje průtok krve v tkáních. Voda vám pomůže i jako první pomoc při vnitřním krvácení, má svíravé účinky.

Hlavní přínosy vody pro zdraví

Hydroterapie má i omlazující účinky. Střídáním studené a teplé sprchy se prokrvuje pokožka, krev cirkuluje rychleji a pokožka bude svěžejší a viditelně pevnější. Do vodoléčby můžeme zařadit i aqua aerobic, který pomáhá při spalování tuků a léčí dnu a osteoporózu. O aqua aerobicu se můžete dočíst v článku na stránce vitalne.sk. Když nastartujete oběhovou soustavu, krev odstraní z organismu všechny špatné toxiny. Vodoléčbou můžete posílit celý imunitní systém těla.

Voda působí i na hojení ran a bojuje proti zánětlivým onemocněním. Vodní lázně vyvolávají zklidňující účinky a vedou ke zvýšení hladiny serotoninu, hormonu štěstí. Hydroterapie působí i na vnitřní orgány. Zklidňuje plíce, srdce a žaludek. Působí i na nervovou soustavu a dokáže odstranit různé tiky a křeče.

Takže zkuste pro léčbu vašich problémů vodu. Třeba vám skvěle pomůže.

VIDEO: Zajímavý dokument o vodě a zdraví

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva