Sponzorováno

Peloidoterapie (peloidní léčba) neboli léčba zeminami – kdy a na co se dá použít? 4.85/5 (13)

Peloidy jsou super i na vlasy. Jejich terapeutické použití je však širší.

Peloidy jsou super i na vlasy. Jejich terapeutické použití je však širší.

Asi všichni jsme obeznámeni s různými bahenními koupelemi či maskami s bahnem na obličeji a podobně. Správným pojmem pro použití bahna v kosmetických a terapeutických aplikacích je peloidní terapie. Peloidní terapie má obecně mnoho zdravotních výhod. Tak proč ji nezkusit?

Co je to vlastně peloidní léčba?

Peloid je bláto, jíl nebo hlína, které jsou používané terapeuticky jako součást balneoterapie (léčebné koupání, léčebné lázně). Peloidy se skládají z humusu (což je soubor odumřelých organických látek rostlinného i živočišného původu) a minerálů, které vznikaly po mnoho let geologickými a biologickými, chemickými a fyzikálními procesy.

Peloidoterapie tedy zahrnuje rozpuštění vysoce mineralizovaného terapeutického bahna nebo rašeliny ve vodě a aplikaci na tělo – je to vlastně taková tepelná terapie. Čerstvé bahno obsahuje rozložené vodní rostliny.

Jak funguje peloidní terapie

Účinek horkého bahna je extrémně relaxační pro svaly, snižuje lokální otoky kolem kloubů, svalové napětí a posiluje protizánětlivou aktivitu a imunitní procesy v těle. Rašelina se používá ve formě zábalů pro poruchy pohybového aparátu, gynekologické poruchy a poruchy dýchacího traktu.

Pamatujte: Peloidy nejsou stejné jako u typického bahna, které můžete najít u rybníka nebo jezera ve vašem okolí. Peloidy obsahují kvalitní humus + další přírodní materiály a látky, které pomáhají léčit.

Na co se používá peloidní léčba

Peloidoterapie se používá k léčbě revmatismu, zánětů, neuralgie a obezity. Teplo zlepšuje krevní oběh a místní metabolismus. Tato terapie také pomáhá eliminovat celulitidu a strie.

Dnes je k dispozici mnoho peloidů. Nejoblíbenější jsou rašeliniště, různé léčivé jíly – najdete je na různých místech po celém světě. Zdravotní lázně často používají lokálně dostupné jezové a mořské kaly. Peloidní postupy zahrnují peloidní zábaly, peloidní lázně a peloidní obaly aplikované lokálně na část těla, která se léčí.

Peloidní léčba se používá u revmatických onemocnění, osteoartrózy, gynekologických poruch, ischiasu, kožních onemocnění, traumat a mnoha dalších onemocnění a zdravotních problémů.

Peloidy jsou také široce používány v kosmetologii (tj. vědecké kosmetice). Používají se jako obličejové masky. Aplikace peloidních masek jednou týdně pomáhá revitalizovat pokožku, utáhnout ji a navázat tekutiny do pokožky. Pravidelné používání peloidů způsobuje zmizení vrásek a zabraňuje vzniku vrásek nových.

Bahenní koupele & lázně

Bahenní lázně existují již tisíce let a v mnoha zemích světa, pocházejí z mnoha zdrojů, jako jsou: jezera, mořské vody, horké prameny, sopky.

Tyto terapeutické bahenní postupy stimulují metabolismus, podporují resorpci (vstřebání) center zánětu. Terapeutické bahno má antimikrobiální účinky, protože obsahuje přírodní antibiotika. V lékařském bahnu jsou všechny látky a stopové látky nezbytné pro danou osobu a tyto látky jsou jedinečné, jsou vyvážené. V bahenní talasoterapii se používají bahenní vody pro rozproudění lymfy, léčbu celulitidy, pro léčbu onemocnění pokožky, orgánů pánevního a muskuloskeletálního systému.

Sponzorováno

Při opakovaných a pravidelných léčebných terapiích s peloidy začnou pacienti pozorovat, že jejich kůže je pevnější. Také často zjistí, že jejich vrásky nejsou tak nápadné, pokud jsou vrásky po několika ošetřeních peloidy vůbec viditelné. A jak dlouho musíte léčit peloidy? To závisí na požadovaném výsledku a na současném stavu vaší pokožky.

Peloidní terapie a syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je nejčastější neuromuskulární příčinou poruchy horních končetin. Proběhla jedna studie, která sledovala a vyhodnocovala účinnost peloidní terapie u pacientů s touto neocí. Tato randomizovaná, kontrolovaná, jednorázová studie zahrnovala 70 pacientů ve věku od 30 do 65 let, kteří měli diagnózu buď mírného, středně závažného nebo závažného syndromu karpálního tunelu.

Pacienti byli rozděleni do dvou skupin pomocí tabulky náhodných čísel. V první skupině (skupina 1) byla pacientům dávána dlaha (každou noc po dobu 6 týdnů) + peloidní léčba (pět po sobě následujících dnů týdně po dobu 2 týdnů) a ve druhé skupině (skupina 2) pacienti dostávali dlahu (každou noc po dobu 6 týdnů) samostatně. Pacienti byli vyšetřováni pomocí vizuální analogové stupnice pro bolesti, elektroneuromyografie (ENMG), dotazníku na syndrom karpálního tunelu, síly ruky, pevnosti uchopení prstů.

Údaje byly získány před léčbou (W0), bezprostředně po léčbě (W2) a po měsíci po léčbě (W6). Jak ve skupině 1 a 2, tak ve všech hodnotových parametrech W2 a W6 došlo ve srovnání s W0 o statisticky významné zlepšení. Srovnání skupin navzájem odhalilo výrazně lepší výsledky u vizuální analogové stupnice pro bolest, v dotazníku uváděli významnější zlepšení a podobně. Výsledky studie ukázaly, že u pacientů se syndromem karpálního tunelu je kombinace peloidů a dlahy účinnější, než samotná dlaha – a to jak při bolesti, funkčnosti a kvalitě života. Obecně se tak navrhuje peloidní terapie jako doplňková terapeutická metoda při léčbě tohoto syndromu. To potvrzuje také studie z Harvardu.

Peloidní terapie a osteoartróza rukou

Osteoartróza rukou je spojena s bolestí, sníženou sílou v rukou, ztrátou rozsahu pohybu a ztuhlostí kloubu, což vede ke zhoršení funkce rukou a obtíží při provádění každodenních životních činností. Mohla by pomoci peloidní terapie? Proběhly různé studie na toto téma.

Sponzorováno

Například tato studie ukazuje, že peloidní léčba může být účinnou léčbou symptomatické osteoartrózy rukou a může poskytnout účinnou kontrolu bolesti a zlepšení funkce rukou, kvality života a síly uchopení. Tento výsledek podpořila i tato studie.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva