Sponzorováno

Způsobuje pocení akné? Nebo ne? 4.89/5 (9)

  • Krátká odpověď na otázku "Je akné způsobeno potem?" je: ne, není - samotné pocení nezpůsobuje akné!
  • Samotné pocení nevytvoří ošklivé pupínky, ale je důležité to, co děláte před a po cvičení.
  • Určitě kvůli pocení nepřestávejte cvičit. Cvičení snižuje stres a záněty. Tyto účinky mohou zlepšit kožní problémy. Je ale důležité odstranit pot ihned po tréninku. V opačném případě může mít opačný účinek.
  • Zaschlý pot (smíchaný se zbytky make-upu, smíchaný s veškerou špínou a bacily, které nasbíráte po cestě), stačí k ucpání pórů a ke vzniku akné.
  • Pocení v posilovně rozhodně hraje roli při výskytu akné, i když je ironií, že cvičení může také pomoci snížit problémy s akné - pokud budete praktikovat správnou rutinu péče o pleť a hygienu.

Pocení má pozitivní vliv na naše zdraví, i na naši pokožku

Pocení má pozitivní vliv na naše zdraví, i na naši pokožku

Jste milovník fitness a cvičení? A zároveň máte pleť se sklonem k akné? Pokud je tomu tak, pak jste si jistě položili otázku, zda má pocení nějaký vliv na akné a zda je tento účinek pozitivní nebo negativní.

Pocení je pro nás skvělé, všichni jsme to někdy slyšeli. Je to dobré pro naše fyzické tělo i pro naše duševní zdraví. Každý má rád pocit, když si může tvrdě zamakat v posilovně a dosáhnout cílů, které si vytyčil, ale ohrožuje pocení vaši pěknou pleť?

Existuje již tolik mýtů o fitness a není třeba tento problém ještě více komplikovat přidáváním mýtů o akné. Tento článek odpoví na otázku, zda pocení způsobuje akné a jak zabránit tvorbě akné během hodin strávených v posilovně.

Podíváme se jak na akné na obličeji, tak na akné na těle, protože jsou samy o sobě zcela odlišné a mají různé způsoby léčby. Takže, pojďme začít.

Jaká je souvislost mezi pocením a akné?

Zde je jednoduchá pravda – samotné pocení akné nezpůsobuje. Ve skutečnosti je pocení pro naši pokožku velmi dobré. Cvičení nám pomáhá lépe zvládat stres, zlepšuje náš spánek a uvolňuje protein zvaný dermcidin, o kterém bylo prokázáno, že pomáhá zabíjet bakterie způsobující akné. Když se potíte, vaše póry se otevřou, což jim pomůže v tom, že se z nich dostane ven všechno – nečistoty nebo jiné nežádoucí látky, takže i díky cvičení budete mít svěží a čistou pleť.

Proč je tedy pocení tak démonizované?

Když cvičíte, pot spolu s bakteriemi a nečistotami se hromadí na vaší kůži. Problémy nastávají, když si poté neumyjete obličej a tělo a necháte to vše „marinovat“ na své vzácné pokožce. To způsobí, že se vaše póry ucpou a ve finále naruší vaši pokožku.

K ucpaným pórům dochází, když je přirozený kožní maz produkovaný vašimi mazovými žlázami za účelem zvlhčení pokožky zachycený nečistotami, což způsobí hromadění velkého množství mazu na pleti. Nyní můžete vidět, proč je tak snadné udržovat tento mýtus o potu způsobujícím akné.

Ale nemáte se čeho bát. Ať už cvičíte dvakrát denně nebo dvakrát týdně, můžete snadno zabránit tvorbě akné z potu bez ohledu na vaši rutinu. Existují určitá pravidla, která byste měli dodržovat, a k těm se dostaneme později.

Je nošení make-upu při cvičení špatné pro mou pleť?

Pro všechny milovnice make-upu, když čtete tento článek, muselo se vám v mysli vynořit toto dilema.

Ne každá z nás má ten luxus mít čistou pleť. A pravdou je, že čím je naše pleť problematičtější, tím více se ji snažíme před světem skrývat. Znamená to ale, že lidé, kteří nemají křišťálově čistou pleť, by se měli cvičení vyhýbat? Pravý opak je pravdou. Jak jsem již zmínila, cvičení je pro naši pokožku rozhodně prospěšné. Pokud při cvičení nosíte make-up, zde je několik tipů, které můžete dodržovat, abyste se vyhnuli nechtěným pupínkům.

Obecně řečeno, nikdy není dobrý nápad cvičit se silným make-upem na obličeji. Použití silného make-upu před cvičením je téměř zaručeným způsobem, jak udusit obličej a póry. Vaše pokožka totiž potřebuje neustále dýchat. Ale je odpověď vždy černobílá? Ne.

Ne všechny produkty péče o pleť jsou stejné. Některé produkty mají vyšší šanci ucpat vaše póry, zatímco jiné jsou považovány za nekomedogenní. Co přesně znamená nekomedogenní? Pokud je produkt považován za nekomedogenní, znamená to, že má nízké skóre na komedogenní škále, což znamená, že není pravděpodobné, že způsobí nějaké praskliny nebo přetížení. Na druhou stranu, pokud má produkt vysoké skóre na komedogenní škále a je považován za komedogenní, znamená to, že pravděpodobně způsobí ucpání pleti a ucpání pórů a měli byste se od něj držet dál. To je důležité zejména pokud máte citlivou pleť nebo plánujete cvičit s přípravkem na obličeji.

Pokud chcete při cvičení používat make-up, jděte do toho. Zarudnutí, akné a hyperpigmentace jsou obecně to, co chceme zakrýt, když jdeme do posilovny nebo na lekci jógy. Důležité je pamatovat na to, abyste vždy používali nekomedogenní podkladovou bázi, nebo ještě lépe hydratační a lehký BB krém, který ochrání vaše póry a pokožku. Obecně je dobré vyhýbat se jakýmkoli těžkým bronzerům, zvýrazňovačům, tvářenkám, primerům a fixačním sprejům ve vaší rutině cvičení v tělocvičně. Komedogenní produkty na cvičení neberte!

Co dělat před tréninkem v posilovně z pohledu pleti

Zde je několik obecných tipů, které byste měli mít na paměti, než vstoupíte do posilovny nebo na hodinu cvičení.

Pokud neradi nosíte make-up během cvičení, ujistěte se, že jste ho úplně odstranili, než se začnete potit. Toho lze nejlépe dosáhnout pomocí odličovacích ubrousků nebo micelární vody a vatového tamponu. Setřete make-up a můžete začít!

Mluvili jsme o rozdílu mezi dvěma typy akné, které mohou být důsledkem nesprávné péče po pocení: akné na obličeji a akné na těle. Pokud se tomu druhému chcete vyhnout, ujistěte se, že si na cvičení obléknete čisté oblečení. Když se potíme, v našich šatech se zachycují ošklivé věci, které vám téměř jistě mohou způsobit akné celého těla. Abyste tomu zabránili, ujistěte se tedy, že máte veškeré oblečení vyprané, než opustíte svůj dům. A také by vás oblečení nemělo nikde dráždit. Pokud vás tričko, podprsenka nebo legíny někde dřou, tak je to místo, kde se může snadno akné udělat.

Když cvičíte na slunci

Jste člověk, který rád cvičí na slunci? Přizpůsobení těchto tipů vaší rutině pro vás nebude problém. Existuje však několik dalších tipů, které je třeba mít na paměti.

Každý z nás by měl opalovací krém s SPF 30 nosit pravidelně. Ale to platí zejména, pokud rádi cvičíte venku. Ujistěte se, že chráníte svou pokožku před škodlivými UVA a UV paprsky nanesením nekomedogenního opalovacího krému přibližně 20 minut před zahájením venkovního cvičení. Škodlivé sluneční UV záření může způsobit spálení pokožky, podráždění a předčasné stárnutí, takže tento tip je zásadní pro zachování čisté pokožky.

Při hledání dokonalého opalovacího krému byste měli mít na paměti několik věcí. Ujistěte se, že si koupíte takový, která má SPF 30 nebo vyšší. V ideálním případě by měl chránit před UVA i UVB paprsky, protože tak bude vaše pokožka dokonale chráněna před sluncem. Protože se budete hodně potit, vyberte si takový, který je voděodolný. Pokud máte citlivou pokožku, je nutností vybrat si opalovací krém, který je bez oleje, nekomedogenní a je speciálně navržen pro lidi s citlivou pokožkou!

Jak pečovat o svou pleť, když cvičíte

Mluvili jsme o tom, jak připravit pokožku na další pocení, abyste se ujistili, že zabráníte nežádoucímu překrvení a vyrážkám. Nyní se pojďme ponořit do všech kroků, které musíte udělat, aby vaše pokožka zůstala chráněna před potem, když se potíte. V tomto ohledu je třeba mít na paměti několik věcí. Za prvé, pokud jste typ, který se nadměrně potí z obličeje (já vím, že jsem), ujistěte se, že používáte čistý ručník, abyste si pot pravidelně otírali. Před použitím se musíte ujistit, že ručník je čistý a vypraný. A neměl by být moc tvrdý.

Sponzorováno

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že s ručníkem musíte být opravdu šetrní a k sobě jemní, zvláště pokud má hrubou strukturu. Totéž platí, když si myjete obličej – nedrhněte ručníkem hrubě na pokožku, ale osušte ji jemným poklepáním. Pokud vás někdo požádá, abyste mu půjčili ručník, zdvořile to odmítněte. Sdílení ručníku je jeden z nejhorších nápadů pro aknózní pleť, bez ohledu na to, jak čistá a hygienická je druhá osoba.

Když jste v posilovně a používáte zařízení, které je v přímém kontaktu s vaší kůží, ujistěte se, že jste zařízení předem utřeli antibakteriálním hadříkem. Zařízení je pravděpodobně plné choroboplodných zárodků a nečistot, není to nic, s čím by vaše pokožka chtěla být v kontaktu. Vyhnete se tedy akné na těle pouhým otřením zařízení, které používáte, než stroj, lavici či činku skutečně začnete používat.

Zatímco tam venku překonáváte své fitness cíle a rekordy, může být lákavé dotknout se rukou svého obličeje. To je však to poslední, co byste chtěli udělat. Naše ruce jsou dost špinavé, ale vybavení tělocvičny nebo jakékoli jiné vybavení, které je sdíleno mezi členy posilovny, obsahuje více bakterií než záchod. Opravdu.

Ano, čtete to správně. Nejen, že to zvyšuje šance, že budete třeba nachlazení, ale také to činí vaši pokožku náchylnější k prasklinám, zvláště pokud se dotýkáte obličeje. Stává se to každému z nás, někdy jsme tak zabraní do cvičení, že se podvědomě dotýkáme obličeje holýma rukama. Je také dobrý nápad umýt si obličej každou půlhodinu nebo tak nějak. Nebo alespoň po cvičení.

Co dělat, po cvičení, když jste zpocení

Nyní, když jste dokončili cvičení a jste plní endorfinů, nenechte se tak pohltit těmi dobrými pocity, že se zapomenete osprchovat. Sprcha po tréninku je zásadní pro prevenci akné na těle. Pokud jde o obličej, umyjte ho ve sprše. Tímto způsobem se můžete postarat o veškeré nečistoty, bakterie a mastnotu, které se během tréninku zachytí ve vašich pórech.

Věnujte pozornost čisticímu prostředku a mycímu prostředku, který používáte. Ujistěte se, že vámi vybraný produkt je vhodný pro lidi s pletí náchylnou k akné a skutečně obsahují užitečné přísady, které budou bojovat s jakýmikoli bakteriemi, aniž by způsobily dlouhodobé poškození, jako je benzoylperoxid.

Další věc, kterou budete chtít mít na paměti, je šampon, který používáte. Možná vás to překvapí, ale když si šampon smýváte, část se vám může dostat na záda a ramena a způsobit ucpání pórů na vašem těle. Než si umyjete celé tělo, ujistěte se, že jste opravdu skončili s vlasovými produkty. Tímto způsobem se nebudete muset starat o žádné silikony, parabeny a další chemikálie nalezené v šamponech, které by se mohly zachytit ve vašich pórech.

Další tip, který je důležité zahrnout do tohoto seznamu (jakkoli to může být nepříjemné), je časté převlékání spodního prádla, zvláště poté, co jste podstoupili náročný trénink. Myslete na to – vaše spodní prádlo se celé hodiny dotýká velmi jemných částí vašeho těla. Pokud je plné potu, bakterií a dalších hrubých věcí, pak to jistě způsobí nějaké potíže, že? Pokud trpíte akné na zadku, může to být důvod. Kromě toho také vybírejte měkké a vhodné materiály pro spodní prádlo.

Podprsenky, stejně jako jakékoli jiné spodní prádlo, také spadají do této kategorie. Ujistěte se, že je všechny často perete a nebudete se muset starat o tento aspekt cvičení.

Obecné tipy pro péči o pleť pro sportovce

Nyní víte všechny věci, které musíte udělat před, po a během tréninku. Stačí to ale k tomu, aby bylo o vaši pokožku optimálně postaráno?

Pravdou je, že péče o pleť nekončí, když skončíte s cvičením. Sportovci si musí vyvinout správnou rutinu péče o pleť jak ráno, tak večer, aby dosáhli nejlepších výsledků, pokud jde o pleť. A to platí pro každého, nejen pro sportovce – správná rutina péče o pleť, která je vhodná pro váš konkrétní typ pleti, potřeby a životní styl, je jednou z nejdůležitějších věcí na vaší cestě k čisté pleti.

Jaké obecné návyky týkající se péče o pleť si musí sportovci osvojit? No, pro začátek, pravidelná exfoliace je fajn. Pravidelný peeling vás zbaví odumřelých kožních buněk a zanechá vám svěží, omlazenou a jemnou pokožku. Pokud budete make-up na pleť nanášet často, udělá to zázraky s tím, jak vypadá vaše pleť po nanesení make-upu. V obchodě si jednoduše kupte konvenční exfoliátor, který je vhodný pro citlivou pokožku, nebo si jej můžete vyrobit i vlastní pomocí přísad z vaší kuchyně, jako je jedlá soda, cukr, ovesné vločky nebo kávová sedlina.

Už jste obeznámeni s důležitostí čištění obličeje po sprchování, ale co s tím, jaký čisticí prostředek byste měli zvolit? Čisticí prostředky se pohybují od těch, které obsahují přírodní složky, jako je olej z čajovníku, až po jiné, které jsou výhradně vyrobeny z chemikálií. A chemikálie nejsou vždy špatná věc, pokud nejsou komedogenní. Výběr bezolejového čisticího prostředku, který je speciálně navržen pro lidi s citlivou pokožkou, je pravděpodobně nejlepším řešením.

Dalším krokem je zvlhčení pokožky. Výběr typu hydratačního krému, který byste měli používat, není nikdy snadný úkol, protože je jich na výběr tolik! Stejně jako čisticí prostředky by i zvlhčovače měly být v ideálním případě bez oleje a měly by být nekomedogenní.

Další krok pak bude záviset na vašem typu pleti a vašich cílech týkajících se péče o pleť. Zeptejte se sami sebe, co chcete dosáhnout s produkty, které používáte pro svou pleť? Pokud máte vážný případ akné, zkuste něco jako krém a Retin-A. Pokud máte viditelné známky stárnutí, měl by i s tím pomoci i Retin-A. Pokud však netrpíte silným akné, ale sem tam se vám občas objeví pupínky, můžete si vyrobit produkty pro péči o pleť sami z ingrediencí, které už doma máte.

Masky jsou docela luxus, pokud máte málo času, ale jsou ideálním doplňkem při péči o pleť. Opět jsou k dispozici volně prodejné obličejové masky, ale mnohem zábavnější je vyrobit si je sami.

Závěrem o pocení a pleti

Pocení je vlastně jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro svou pokožku a pro své tělo obecně. Pokud jde o pleť, je pot zvláště prospěšný, pokud trpíte akné nebo jakýmkoli jiným kožním problémem. Při pocení se ve vašem obličeji krásně zvyšuje průtok krve, což pomáhá oddalovat stárnutí, vaše plíce jsou intenzivně zásobovány kyslíkem.

A pozitivní účinky pocení netrvají pouze během tréninku. Zlepší se také váš spánkový režim, sníží se vaše hladina stresu a celkově budete mnohem šťastnější a pozitivnější, což je prospěšné pro zdravou a zářící pleť.

Sponzorováno

Takže kolem a kolem je pot a pocení pro pleť velmi přínosné. Chodíte cvičit? Dbáte na to, abyste se alespoň několikrát týdně pěkně zapotili? Já se musím přiznat, že se zapotím a cvičím velmi ráda. A myslím, že pro moji pleť je to velmi prospěšné.

A dále si o pocení přečtěte i další naše články

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva