Sponzorováno

Recept na přírodní deodorant s probiotiky 4.75/5 (12)

Recept na přírodní deodorant s probiotikyProbiotika. V komunitě vyznávající zdraví z přírody jde o poměrně trendové slovo. A z dobrého důvodu! Přínosy probiotik jsou dnes již poměrně dobře prozkoumány. Proto zavládlo šílenství s jejich užíváním. Pokud jste ještě o nich příliš mnoho neslyšeli, tak v nejbližší době se tak určitě stane. Probiotické bakterie jsou vlastně takové malé továrny na nutriční látky. Představují nezbytný předpoklad zdravého životního stylu a výkonného trávicího systému. Nejnovější výzkum však naznačuje, že probiotika nejsou prospěšné jen pro naše střeva. Ukazuje se, že mají pozoruhodný potenciál i pro povrchovou aplikaci na kůži.

Jak probiotika pomáhají pokožce

Jde o myšlenku, že probiotika napomáhají vyrovnávat bakteriální rovnováhu na naší kůži podobným způsobem, jako vyrovnávají bakteriální rovnováhu ve střevech.

Dokážou zmírňovat kožní onemocnění, jako například:

 • ekzém
 • psoriáza
 • více druhů vyrážek
 • kožní alergie
 • nerovnoměrnou pigmentaci kůže a různé fleky
 • vrásky a stárnutí pokožky

Naše pokožka je největším orgánem. Vyžaduje adekvátní péči, protože se jedná o první obrannou linii těla před vnějšími patogeny. Někdy zapomínáme na to, že se na ní nacházejí miliardy bakterií, známé také pod názvem mikroflóra. Tato mikroflóra vytváří prostředí, které brání, aby se na pokožce rozmnožovaly škodlivé bakterie. Toto je také hlavním důvodem, proč naše podpaží zapáchají. Totiž, všechny ty konvenční chemické deodoranty zabíjejí nejen špatné bakterie, ale odstraní i ty dobré. Takto se naše podpaží stávají zranitelnými. Pokud byť jen na chvíli přestaneme používat zmíněné komerční produkty, špatné bakterie se rychle vrátí a nepříjemný pach je na světě.

Proč byste měli zvážit používání komerčních přípravků

Pokud bychom to měli shrnout, existují 3 hlavní důvody pro obavy při používání tradičních deodorantů a antiperspirantů:

Nebezpečné ingredience

Existují rizika některých složek v těchto produktech, jako například hliník, parabeny, propylen glykol, ftaláty či triklosan. Současný výzkum poukazuje na silné propojení mezi antiperspiranty obsahující hliník a rakovinou prsu, porodními defekty, alergiemi a narušením hormonální rovnováhy.

Cena

Prodávají se sice i přírodní deodoranty, avšak jejich cena je častokrát tak vysoká, že si je běžný člověk jen těžko může dovolit. Kromě toho, mnohé takzvané přírodní produkty stále obsahují některé sporné ingredience. Není všechno přírodní, co se tak jmenuje.

Sponzorováno

Narušování přirozených funkcí těla

Týká se to hlavně antiperspirantoů, které kromě zabíjení bakterií a poskytování vůně, i zabraňují pocení.

Recept na deodorant s probiotiky

Kvůli uvedeným důvodům jsme vytvořili následující recept na domácí deodorant, jehož jednou ze složek jsou právě probiotika.

Na jeho výrobu budete potřebovat následující suroviny:

 1. 1 polévkovou lžíci kokosového nebo kakaového másla
 2. 1 polévkovou lžíci kokosového oleje
 3. 1 polévkovou lžíci bambuckého másla
 4. 1 polévkovou lžíci včelího vosku
 5. 2,5 polévkové lžíce prášku z Maranty třtinové
 6. 1 polévková lžíce sody
 7. 1/4 čajové lžičky vitaminu E (například z vitaminových tobolek, nebo kapek)
 8. 15 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru
 9. 2 kapsle práškových probiotik

Při výrobě deodorantu postupujte následovně:

Krok 1
Rozpusťte kokosové máslo, kokosový olej, bambucké máslo a včelí vosk v pánvi nebo v hrnci nad mírným ohněm.

Krok 2
Sejměte hrnec z ohně a přidejte do něj prášek z Marata třtinové a jedlou sodu. Míchejte s vařečkou, dokud se všechen prášek nerozpustí a nevytvoří se zbytkem směsi homogenní hmotu. Poté přidejte vitamin E a esenciální oleje. Znovu dobře promíchejte a nechte pánev vychladnout.

Po úplném vychladnutí, když už má hmota konzistenci pudinku, otevřete kapsle s probiotiky a jejich obsah vysypte do směsi. Nakonec opět dobře promíchejte, aby se probiotika se směsí rovnoměrně zkombinovaly.

Krok 3
Přemístěte směs z pánve do použitých vyčištěných obalů od tradičních deodorantů. Ten následně umístěte do lednice, aby ještě více vychladl a ztuhl. Deodorant skladujte v chladničce. Tento recept vydrží přibližně 3 až 4 měsíce.

Jak deodorant aplikovat?

Jsou 2 možnosti, buď prstem aplikujeme přímo na pokožku a nebo si deo uděláte pouze s kokosovým olejem a natlačíte ho do starého obalu od tuhého deodorantu a dáte na chvíli do lednice.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vyrobit přírodní krémový deodorant!

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva