Spojení mezi akné na tvářích a vaším dýchacím systémem 4.77/5 (13)

Obsah článku

Spojení mezi akné na tvářích a vaším dýchacím systémemVěděli jste, že to, co se děje v různých částech vašeho těla, ovlivňuje to, kde se na obličeji vyskytne akné? Pokud se na tvářích objeví pupínky, zarudnutí a šupinatění, může jít o zdravotní problém – pocházející z vašeho dýchacího systému.

V tomto článku se podíváme, jak dýchací systém může ovlivnit vaše akné.

Mapování obličeje nám pomáhá porozumět našemu celkovému zdraví

Ve starověké čínské době se tradice čtení z obličeje používala k pochopení lidského zdraví, osobnosti a bohatství. V té době nebyly žádné krevní testy a speciální vyšetření. Tradiční lékaři se při stanovení diagnózy spoléhali na dotek a pohled na obličej.

V dnešní době jsme pochopili, že stav naší pokožky odráží nejen to, jak se o ni staráme, ale i stav celého našeho těla. Třeba to jak cvičíme, co jíme (strava) a strategie zmírnění stresu hodně přispívají ke zdraví pokožky.

Akné na tvářích spojené s dýchacím systémem

Stav pokožky na tvářích odhaluje mnoho problémů, které by se mohly odehrávat uvnitř našich těl. Například:

 • Horní část tváře: oblast přímo pod očima je spojena s ledvinami.
 • Líce: oblast lícních kostí je spojena s plícemi a dutinami.
 • Spodní části tváří: spojené se zuby a dásněmi.

Ostatní odborníci na mapování obličejů používají toto rozdělení:

 • Levá tvář: spojena s játry.
 • Pravá tvář: spojená s plícemi

Existují různé způsoby, jak vyčistit tváře, všechny jsou poměrně jednoduché.

Dýchací systém

Dýchací systém je skupina orgánů a tkání, které přijímají kyslík a vylučují oxid uhličitý. Tento systém zahrnuje:

 • Plíce
 • Průdušnice
 • Sinusy (dutiny nosní)
 • Bránice

Přetížený dýchací systém

Přetížený dýchací systém může způsobit stres na tvářích. To se projevuje jako zarudnutí, zánět, akné a podráždění. Mezi zdroje stresu dýchacího systému patří:

 • Astma
 • Znečištění ovzduší
 • Nedostatek cvičení a hluboké dýchání
 • Alergie
 • Kouření

Další možné příčiny akné na tvářích

Pokud nejste kuřák, netrpíte alergiemi a máte dostatek čerstvého vzduchu, možná budete muset hledat jiné příčiny vašeho lícního akné.

Pokud se problémy vyskytují na vašich dolních tvářích (část, která je více zarovnána s horními zuby), může to být způsobeno:

 • Bolest nebo podráždění zubů
 • Citlivost zubů
 • Onemocnění dásní nebo podráždění dásní
 • Přílišná konzumace cukru

7 tipů na akné a zarudnutí na tvářích

Naštěstí na tyto problémy existují řešení a nestojí moc financí.

1. Dýchejte čistý vzduch

Pokud máte alergie, omezte expozici spouštěčům, jak jen můžete. Často utírejte prach a vysávejte, vyhněte se chození ven v době vysokého množství pylu a přidejte pokojové rostliny, které pomáhají čistit vzduch.

Můžete také investovat do kvalitního vzduchového filtru (čističky vzduchu) pro váš domov a kancelář, převléknout se ihned po příchodu domů z venku a otevřít okna, když je hladina pylu nízká, abyste vyvětrali vnitřní vzduch.

2. Dobrá dentální hygiena

Čistěte si zuby 2x denně (minimálně) a navštivte zubního lékaře alespoň jednou ročně. Pokud jsou vaše zuby citlivé, použijte zubní pastu pro citlivé zuby. Vyhněte se nadměrnému používání bělidel na zuby, protože mohou být agresivní. Omezte také co nejvíce příjem sladkých potravin. A zajděte si na dentální hygienu.

3. Pozor na bakterie

Vystavení se bakteriím může také způsobit akné na tvářích. Špína z vašich rukou, vašeho mobilního telefonu, povlaku na polštář a všeho, co se dotkne vašich tváří, obsahuje bakterie. Během dne se nedotýkejte obličeje, vyměňte povlaky na polštáře alespoň jednou týdně a pravidelně si čistěte svůj telefon.

4. Vyživujte své ledviny

Pokud se pupínky a podráždění objeví vysoko na tvářích, zkuste pít více vody. Jezte také více potravin naplněných vodou, jako jsou melouny, zelí, salátové okurky, jahody a hlávkový salát.

5. Uvolněte se

V dnešním uspěchaném světě může být těžké zvládat stres, ale stres škodí pokožce a celkovému zdraví. Každý den provádějte alespoň jednu aktivitu na uvolnění stresu. Příklady zahrnují hluboké dýchání, meditaci, jógu, tai chi, psaní deníku, procházky, cvičení a masáže.

6. Snižte příjem mléčných výrobků

Pupínky na tvářích mohou naznačovat, že jste citliví na mléčné výrobky. Zkuste na několik týdnů vynechat mléčné výrobky ze svého jídelníčku, abyste zjistili, zda vaše akné zmizí.

7. Pravidelné aerobní cvičení

Ve studii z roku 2011 vědci zjistili, že aerobní cvičení může pomoci posílit svaly zapojené do dýchání. Nemusíte dělat intenzivní cvičení, vše, co vám zvedne tepovou frekvenci, je fajn. Může trvat několik týdnů pravidelného cvičení, než pupínky na tvářích zmizí.

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva