Sponzorováno

8 zajímavých benefitů vetiver esenciálního oleje (olej z vousatky draslavé) 4.83/5 (24)

8 zajímavých benefitů vetiver esenciálního oleje (olej z vousatky draslavé)Zdravotní přínosy vetiver esenciálního olej lze připsat jeho velmi zajímavým vlastnostem – ty jsou protizánětlivé, antiseptické, afrodiziakální, nervové, sedativní, tonické a hojivé.

Vetiver olej je známý takřka po celém indickém subkontinentu. Lidé ho však často takto nenazývají. Místo toho je v těchto oblastech známý jako „Khus“ nebo „Khus-Khus“ a je široce používán v parfémech, potravinářském a nápojovém průmyslu.

Botanické jméno vetiveru je Vetiveria Zizanoides (nebo Andropogon Muricatus), v Česku znám jako Vousatka draslavá. Tato „tráva“ má velmi příjemnou, mírnou, zemitou vůni, který má chladicí účinek na tělo i mysl. Vysušená tráva a její kořeny se používají k umístění do nádob s vodou v interiéru – ochlazují a dodávají vůni vlhkému vzduchu. Dále se používá k zavěšení na dveřích a oknech – kromě ochlazení a příjemné provonění místnosti odpuzuje také hmyz. To je důvod, proč se poptávka po této bylince zvyšuje zejména v létě (a hlavně ve vlhkých regionech, jako je Indie a sousední země).

Esenciální olej vetiveru se získává parní destilací jeho kořenů. Jeho hlavními složkami jsou alfa vetivon, kyselina benzoová, beta vetivon, furfurol, vetiverol, vetiven a vetivenyl vetivenát. Tento esenciální olej je také značně využíván v parfémovém průmyslu, při výrobě parfémů na tělo, osvěžovačů místností, také do kosmetiky, mýdel, olejů a aromatických látek v nápojích a potravinách.

Zdravotní přínosy Vetiver esenciálního oleje

Tento esenciální olej je velmi populární v aromaterapii a má mnoho léčebných vlastností, které podrobněji popíšeme níže.

1. Snižuje záněty

Uklidňující a chladící účinky tohoto esenciálního oleje zklidňují všechny druhy zánětu. Zvláště je dobrý na záněty oběhového a nervového systému. Tam poskytuje velkou úlevu. Je vhodnou léčbou pro záněty způsobené úpalem či úžehem a dehydratací za slunce.

2. Eliminuje jizvy

Cikatrizační látky jsou látky, které urychlují vymýcení nebo vymizení jizev a dalších znaků na kůži. Rovněž podporují růst nových tkání na postižených místech, nahrazují mrtvé a vybledlé tkáně a pomáhají dosáhnout jednotného vzhledu. Tato vlastnost je také užitečná v boji proti striím, tukovým trhlinám a na různé skvrny na pokožce, které nechávají neštovice a popáleniny.

Sponzorováno

3. Zabraňuje bakteriálním infekcím

V tropických zemích, jako je Indie a její sousedé, mikroby a bakterie rostou velmi rychle kvůli místnímu příznivému horkému a vlhkému klimatu. Je zřejmé, že díky tomu vaše rány v těchto místech s větší pravděpodobností podlehnou sepsi, protože je tam prostě spousta bakterií. Nicméně Matka příroda na to myslela.

Jedním z léků je právě vetiver esenciální olej. Tento olej účinně zastavuje růst bakterie Staphylococcus aureus – ta způsobuje sepsi. Olej ji krásně eliminuje. Je naprosto bezpečné aplikovat tento olej zvenčí na rány. A navíc může být podáván perorálně – chrání i vnitřní orgány před sepsí.

4. Zlepšuje libido

Smíchaný v sorbtech a nápojích jako ochucovadlo má tento olej i afrodiziakální efekt. Zlepšuje libido a vyvolává pocity sexuální touhy. Vzhledem k tomu, že sex má více společného s psychologií mozku než fyziologií, je to lék na většinu sexuálních poruch jako je frigidita, nedostatek libida a impotence. Některé složky tohoto oleje stimulují správné části mozku a vaše problémy v ložnici tak budou velmi rychle u konce.

5. Chová se jako tonikum

Tonikum jednoduše tónuje každý systém těla, jmenovitě trávicí, respirační, cirkulační, vylučovací, imunitní, endokrinní a nervový systém. Proto ve zkratce, éterický olej vetiver udržuje metabolismus v pořádku, omlazuje tělo, dodává sílu a zlepšuje jeho imunitní funkci.

6. Zabraňuje nervovým poruchám

Tento olej pečuje o nervy a udržuje jejich dobré zdraví. Také léčí poškození nervů šokem, strachem a stresem. Dále pomáhá zbavit se nervových poruch, postižení, epileptických a hysterických záchvatů, nervových a neurotických poruch. Dokonce zlepšuje i stavy u vážných nemocí jako je Parkinsonova choroba – například u nedostatečné kontroly nad končetinami a křečemi.

7. Zbavuje nespavosti

Eterický olej vetiver je dobře známé sedativum. Zklidňuje nervové podráždění, křeče a emocionální výbuchy, jako je hněv, úzkost, epileptické a hysterické záchvaty, neklid a nervozita. Dokonce z něj těží také pacienti trpící nespavostí.

8. Zrychluje léčbu

Vlastnosti tohoto esenciálního oleje pomáhají hojit různé rány podporou růstu nových tkání na zraněných místech a tím, že je chrání před infekcí (brání růstu mikrobů). A konečně také podporuje akumulaci leukocytů a krevních destiček na zraněných místech.

A co ještě tento olej nabízí?

Tento olej je také velmi oblíbený u pacientů s revmatismem, artritidou, dnou, svalovými bolesti a také pomáhá snížit suchost a popraskání kůže. Zkuste a uvidíte. Tento esenciální olej je velmi bezpečný, je nedráždivý, nesenzibilizující a netoxický.

Jak se dá tento olej používat?

Sponzorováno

Čisté přírodní oleje z grapefruitu, jasmínu, levandule a ylang-ylangu se dobře míchají s éterickým olejem vetiveru. Zkuste je smíchat a používat.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva