Sponzorováno

Jste přesvědčeny, že se odličujete správně? 4.83/5 (6)

Jak se správně odličovat?Obyčejná voda pokožce na čištění nestačí. Jak se však ve velkém množství odličovacích přípravků vyznat? Pomůžeme vám! Pleť má do určité míry samočisticí schopnost. Zejména v městském prostředí a při pravidelném použití make-upu je třeba pokožce pomoci. V opačném případě riskujete zanícené vyrážky či suché mapy. Tyto obtíže vám hrozí i při špatném výběru čisticích výrobků.

Mýdlo pouze pro mastnou pleť

Čištění pleti není jen dámská záležitost. Pánové, pokud se vrátíte ze sportoviště a projdete si navlhčeným tamponem po obličeji, určitě zůstane špinavý. V první řadě musíte znát svůj typ pleti, od toho se odvíjí i výběr čistících přípravků. Pokud máte příliš mastnou, aknózní pleť, použijte jako první mýdlo. Ne však ledajaké. Podívejte se jak poznáte typ pleti.

„Určitě pleť nemůžete čistit takzvaným jádrovým mýdlem, s nímž prala vaše babička. Stejně nevhodné je i to, které používáte na mytí rukou“ varuje dermatoložka Zora Haviarová. „Setkala jsem se i s puberťáky, kteří si vytvoří na tváři mýdlovou pěnu a nechají ji dvě tři minuty působit, neboť pak mají pleť příjemně vysušenou. Nemá to význam, pleť se opět domastí.“

Pozor na PH

Běžné mýdlové výrobky mají pH od 7 do 9, pokožce vyhovují hodnoty nižší než pět. Zvolte proto speciální mýdla (třeba zkuste mýdlové ořechy), které najdete v lékárně a mají upravené pH. Ty vás zbaví hrubé špiny. Mýdlo nepoužívejte na smytí makeupu. Pozor si dávejte i na svévolné používání dezinfekčních či antibakeriální mýdel. „Při pravidelné aplikaci si zničíte běžnou bakteriální flóru a objeví se potíže v podobě drobných hnisavých vyrážek“ upozorňuje dermatoložka.

Můžete použít pleťové mléko či speciální pleťovou vodu

Pokud máte pleť normální či suchou, použijte k čištění jako první pěnu nebo gel. Naneste trošku do dlaní a promasírujte si obličej. Pak pěnu smyjte vodou. Vše se mění, když jste použili make-up. Tehdy odličování odstartujte pleťovým mlékem. Jeho složení je postaveno tak, aby dokázalo setřít zbytky pudru, tvářenku i krycího mejkapu. Nezapomeňte na oči.

Použít můžete speciální vody nebo mléka. V případě citlivých očí zvolte raději neparfémovanou vodu. Zbytky mléka mohou zůstat v oku, svědit a pálit. Po použití mýdla, pěny či mléka si pokožku dočistěte pleťovou vodou. Odstraníte tak zbytky nánosů a odumřelé buňky. „Majitelé mastné pleti mohou použít přípravky s mírným obsahem alkoholu. Ty si v žádném případě nemůžete zvolit, pokud máte pleť suchou“ vysvětluje Zora Haviarová. „V tomto případě zvolte spíše pleťové vody s uklidňujícím a osvěžujícím účinkem.“

Sponzorováno

Pocit napětí je špatný

Na čištění pleti si najděte čas ráno i večer. Ačkoliv se to nezdá, i v noci se na pokožku „nachytají“ nečistoty. Protože jich není tolik jako během dne, čištění je jednodušší. Ráno si pleť stačí pročistit pleťovou vodou. V případě příliš mastné pokožky můžete opět sáhnout i po mýdle. S čištěním pleti třeba začít, když se objeví první maštění.

„Je to velmi individuální, ale klidně může jít o desetileté dívky. Spíše to nemá význam. Určite s tamponem a pleťovou vodou nemusí běhat prváci v základní škole“ říká zkušená odbornice Čisticí a odličovací přípravky se snažte přizpůsobit i věku. Postupně se pleť vysušuje, proto dbejte na to, abyste pleť čistili a ne odmasťovali. Mnohé přípravky mají už přidanou hodnotu, ať už výživnou, hydratační, nebo dokonce liftingovou. Ani třicátníci se sušší pletí a akné by neměli používat čisticí přípravky pro puberťáky. Pokožka se bude zbytečně namáhat. Pocit napětí není nikdy správný. Vždy, když ho pocítíte, jde o signál, že musíte v péči něco změnit. Při hledání ideálních výrobků vsaďte na vzorky. To platí pro každou věkovou kategorii.

Peeling jako prevence

Do kategorie čisticích přípravků lze zařadit i domácí peelingy. Pročistí póry a vyhladí pleť. „Udělají jí výbornou službu. Jejich výhodou je, že hlouběji odstraní zrohovatělé buňky. Peeling na obličej s jemnými částečkami můžete používat jednou až dvakrát do týdne“ radí dermatoložka. „Peeling déle udržuje otevřené vyústění mazových žláz. Jde o prevenci vzniku komedonů či milií, které vznikají pro uzavření vývodu mazu.“

TIP: Jaké jsou nejčastější chyby při líčení?

Ubrousku prostři se

Zamlouvá se vám praktická stránka odličovacích ubrousků? Jelikož jsou napuštěny odličovacími přípravky, využijete je na cestách či jako rychlou pomoc při poškozeném make-upu během dne.

„Jejich pravidelné a dlouhodobé používání, považuji za zbytečné. Zejména když máte po ruce pleťovou vodu a tampon. Jednoduše si tampon čerstvě namočíte a nemusíte používat napuštěný ubrousek. Navíc, jakmile ubrousky otevřete, dostane se do nich vzduch a postupně vysychají“ objasňuje Zora Haviarová. V ubrouscích se vyskytují látky, které je udržují vlhké. Zejména citliví lidé mohou po jejich pravidelném používání skončit s podrážděním pleti.

Chce to i odborníka

Domácí péči podpořte návštěvou odborníka. Ošetření, při kterém vám pleť pročistí, se opět odvíjí od jejího typu. Pokud ji máte suchou či normální, zajděte pravidelně na masáž obličeje. Tento druh ošetření pokožku oživí a osvěží. Při mastné pleti zajděte do salonu minimálně jednou za dva měsíce. Uhry a nečistoty třeba odborně odstranit.

„Není to výjimečné. Když vás trápí výrazné akné, měli byste přijít na čištění i častěji“ upozorňuje dermatoložka. Určitě neřešte černé tečky speciálními čisticími pásky. V nejlepším případě si tak strhnete jejich tmavé hlavičky, póry se však hloubkově nevyčistí. Hlavně na bradě a nose jsou mohutné mazové žlázy, které byste si měli dát pravidelně pročistit u odborníka.

TIP: Další tipy jak se správně odlíčit

VIDEO: Správné odličování

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jste přesvědčeny, že se odličujete správně?”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva