Obsah článku
Na těžší formy akné už kosmetika nestačí. Pomůže vám pouze lékař. Do rukou kosmetičky se svěřte pouze v případě, pokud se vám na pleti tvoří nanejvýš uhry. Bolestivé zanícené a hnisavé vyrážky vyžadují lékařskou pomoc. „Léčba akné není univerzální. Vše závisí na formě a rozsahu obtíží“ říká primářka Eva Rasochová, která se během své praxe setkala i s tím, že si pacient léčil akné vlastní močí. Na lehčí projevy akné stačí lokální léčba, na těžší, případně když máte sklon k tvorbě jizev, je potřebná celková léčba. Vyrážky ani uhry si nikdy nevymačkávejte doma. Pokud místo špatně zachytíte, zanítí se. Zavřený uher, který poznáte podle bílé hlavičky, je třeba odborně propíchnout.
Je možno použít i antibiotika
Pokud nezabere pravidelné čištění a běžná lékařská kosmetika, začíná se cílená léčbu u dermatologa. Vše odstartuje lokální aplikace mastí či krémů, které snižují produkci mazu a zlepšují rohovatění odumřelých buněk, díky čemuž se pak méně ucpávají. Pokud mastičky na akné nestačí, přechází se na kombinovanou léčbu antibiotiky.
Nadále používáte například přípravky, které ovlivňují rohovatění buněk, ale lokálně či celkově se k tomu užívají antibiotika. Patříte k lidem, kteří si svévolně aplikují na akné rozličné antibiotické vodičky? I v tomto případě byste měli být opatrní. Pokud si jimi budete vytrvale čistit celou pleť, bakterie si na přípravek zvyknou a stanou se proti nim odolnými. To ztěžuje následující práci odborníka a prodlužuje léčbu.
„Zejména na projevy akné, které se tvoří na dolní části obličeje a horní části krku, je vhodná správně zvolená hormonální antikoncepci“ přibližuje formy léčby MUDr. Eva Rasochová. Ženské hormony, které antikoncepce obsahuje, pomáhají ve vaječnících potlačit tvorbu androgenů, tedy mužských hormonů. Právě ty ovlivňují zvýšenou tvorbu mazu.
Když trápí akné muže, začíná se léčbou antibiotiky a mastičkami, které snižují produkci mazu. Pokud nezaberou, přechází se na vyšší kalibr.
LÉKY VYŽADUJÍ PEVNÁ PRAVIDLA
V nejtěžších případech akné, když se objevují bolestivé zanícené uzly, odborníci sahají po léčivu s účinnou látkou isotretinoin. Přestože mnohým pleť zachrání, léčivo se proslavilo i svými vedlejšími účinky. Je opravdu neškodné i pro dospívající lidi? „Může se předepisovat kdykoliv od dvanácti let“ objasňuje způsob užívání zkušená odbornice. Užívat jej nesmí jen těhotné ženy. Důslednou antikoncepci musíte dodržet nejen během léčby, ale ještě i šest týdnů po jejím skončení.
Sponzorováno
Jde totiž o derivát vitaminu A a může negativně ovlivnit vývoj plodu. Isotretinoin mj. zmenšuje mazovou žlázu, proto je kůže během jeho užívání suchá. Před zahájením léčby je nutná kontrola triglyceridů a cholesterolu v krvi. Je třeba absolvovat i jaterní testy. Tyto parametry je dobré sledovat i během léčby.
Nežádoucí účinky se nemusí vždy projevit, alepacienty, kteří léky berou, nejčastěji trápí suchá sliznice rtů, obličeje, nosu a očí. Zachránit vás může pravidelné zvlhčování krémem, balzámem na rty a kapkami do oč . Tyto nepříznivé účinky se týkají stejně dívek i chlapců. S možnými změnami nálad si však už tak snadno neporadíte. Tinu pořádně zaskočili. Léky si doslova vyžebrala od lékárničky bez lékařského předpisu. Zubožený stav své pleti dokazovala vyrážkou na krku a druhou na bradě. Lékárnička se slitovala a poradila jí, ať si dá minimální dávku. O pár dní měla Tina matnou a čistou pleť, ale romantický víkend s partnerem v Barceloně proplakala. Ani půl sklenice vína situaci neprospělo – Tina byla hysterická a nepříčetná . Tabletky okamžitě vysadila a vrátila se k boji se svou smíšenou pletí kosmetikou.
Zdravá ráda
Na zamaskování akné lokálně používejte dermatokosmetiku. Mnohé maskovací přípravky z této kategorie podporují svými účinným složkami léčbu akné. „Nejideálnější je tekutá konzistence výrobku. Na pleť si ho nanášejte prsty. Ruce musí být vždy dokonale čisté“ radí dermatoložka Iveta Hášová.
„Všechny typy houbiček či štětců jsou půdou pro množení bakterií a jsou tedy možným zdrojem infekce“. Lokální mohou používat krycí make-upy a korektory i chlapci. Zelené složení utlumí zánět, tělová barva zamaskuje zelenou. A je to!
Pokud máte akné nebo sklon k jeho tvorbě, používejte antikomedogenní přípravky. „Platí to pro čisticí přípravky, krémy i pro make-up. Dejte si pozor i na komedogenní efekt některých výrobků solární ochrany, naštěstí, i ty se již vyrábějí nekomedogenní„ radí doktorka Hášová.
Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky
VIDEO: Ošetření laserem Smoothbeam – možnost jak na akné
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Kosmetika a vizáž
Přečtěte si také naše další články