Sponzorováno

Jak na zdravé sprchování? Jak na to, aby sprcha měla blahodárný vliv na krásu i zdraví? 4.76/5 (21)

Jak se správně sprchovat s ohledem na vaše zdraví a krásu pokožky? Máme pro vás pár tipů.

Že je sprchování pro vaše tělo důležité, to asi sami velmi dobře víte. Není úplně životně důležité, ale je zdravé a příjemné. Ne každý váš pobyt ve sprše může být správný. Jsou situace, kdy děláte chyby a sprchou si můžete s ohledem na svou krásu i na své zdraví uškodit. Jak by mělo vypadat takové ideální sprchování? Podívejte se s námi na několik konkrétních tipů, které doporučujeme dodržet.

Sprcha stačí jednou denně

Je samozřejmě jasné, že pokud pracujete ve špinavém prostředí, pokud se zapotíte při sportu, nebo ušpiníte při práci na zahradě, je vhodné mýt se vícekrát za den. Jinak je to ale nejenom zbytečné, ale i kontraproduktivní. Je samozřejmě pravdou, že když budete cítit, že sprchu potřebujete, je vhodné si ji dát. Zároveň ale nezapomínejte na to, že nadměrné sprchování škodí. Tělo totiž dokáže vytvářet na kůži ochranný film, který umí bránit nečistotám, aby se dostaly k samotné kůži. Tím, že se budete neustále sprchovat, dojde jenom k toku, že daný film budete neustále odstraňovat a vaše kůže tak bude na problémy náchylnější než dříve.

Používejte jenom kvalitní kosmetiku

I toto je velmi důležité. Ale pokud při výběru hledíte jenom na cenu, je to velká chyba. Doporučujeme hledět také na značku a složení. Jedině tak máte jistotu, že budete používat takové mýdlo, které nejenom smyje nečistoty, ale které také vaší kůži nijak neublíží. Co je dobré sledovat při výběru? Určitě je dobré vzít takové, které:

Toliko k obecnému výběru. Pokud je vaše kůže jiná, než normální, doporučujeme to samozřejmě také zohlednit. Zajímejte se o to, aby byly produkty vhodné třeba pro suchou nebo citlivou pokožku, aby byly vhodné na každý den a nezpůsobovaly různá podráždění.

Ujistěte se, že používáte šampon, který obsahují převážně přírodní ingredience. Mnoho komerčních produktů obsahuje syntetické chemikálie, petrochemické produkty a různá umělá barviva. Všechny tyto nepřírodní chemikálie jsou velmi špatné pro vaše zdraví i krásu. Takže na to pozor.

Rada od čtenářky: „Pokud máte tendenci mít mastnou pokožku, použijte dobré gylcerinové mýdlo. Používám tento typ mýdla a odstraňuje jen tolik oleje, kolik je potřeba – aniž by mi sušil kůži.“

Stačí jednotky minut

Berete sprchu také jako relaxaci? Čas od času nemusí z psychického hlediska škodit, když se natáhnete ve vaně, nebo budete pod horkou sprchou desítky minut. Jinak ale platí, že plně stačí pouze jednotky minut. Stačí být 5 minut ve sprše, což by mělo stačit nejenom k jistotě bezproblémové očisty, ale je to také optimální doba vhodná z dermatologického hlediska. Odborníci říkají, že zbytečně dlouhá doba pod vodou ničemu nenapomáhá. Spíše dochází k tomu, že se více narušuje ochranný film a také může být ovlivňováno pH vaší kůže.

Teplota vody by měla být optimální

Neměla by být ani teplá, ani studená. Každý to má samozřejmě individuálně. Ideální teplota je ta, u které když stříknete vodu na své tělo, tak neucuknete ani horkem, ani chladem. Taková voda je pro vás ideální. Příliš teplá voda může pokožku poškodit tím způsobem, že způsobí zarudnutí podobné popálení. Příliš dlouho aplikovaná studená zase vaše tělo ochladí na tolik, že po sprše vám teplota v místnosti bude připadat vysoká a vy se ihned zpotíte.

Co však doporučováno je, to je postup, kdy na konci sprchy několikrát vystřídáte teplejší a studenější vodu. To je cesta, o které je možné říci, že vede k vašemu pevnému zdraví. Když budeme konkrétní, tak má hned několik pozitiv. A to v těchto rovinách:

Sponzorováno

Když už chcete nějakou extrémní teplotu, doporučuje se voda studená. Horká voda totiž odvádí vlhkost z naší pokožky jako nic jiného. Horká voda odstraňuje více přirozeného mazu, takže pokud opravdu potřebujete regenerovat v teplé vodě, pusťte si ji pár minut a poté ji přeměňte na vlažnou (ať není tak horká horká, aby vaše kůže byla červená).

Používejte prostě ve sprše středně teplou vodu, čím chladnější, tím lépe, ale ne příliš chladnou.

Stačí jenom menší proud vody

Sprchu si můžete nastavit nejenom s ohledem na to, jak teplá bude vaše voda, ale i s ohledem na to, jak intenzivní bude proud vody. Některé moderní koupelny nabízejí i různé masážní hlavice a moduly. Pokud je vaším cílem hlavně uvolnění svalstva, může se taková masáž vodou hodit. Když ale budete chtít masírovat tělo pravidelně, pamatujte, že silný vodní proud na něho může mít i účinky opačné. A to takové, že jeho velká intenzita poškodí drobné kapiláry ve vaší kůži. To povede k tomu, že se poškodí a logicky prasknout. A rázem budou na vaší kůži nevzhledné červené skvrny.

Správné sprchování by proto mělo být spojeno spíše s menším proudem. Většinou ale domácí sprchy nemají takový proud vody, takže se nemusíte bát.

Hlavně jemně

Jak při aplikaci mýdla, tak při samotném mytí, nebo při následném sušení ručníkem platí jedno jasné pravidlo. Snažte se o jemnost, čemuž byste měli přizpůsobit i pomůcky, které budete mít po ruce. Proč? Jelikož vaším cílem je odstranění povrchových nečistot, které vzniknou na přirozené ochranné vrstvě.

Když budete svou kůži nadměrně drhnout, tak tento ochranný film narušíte. Hloubkové a intenzivní mytí je doporučováno jenom jednou za čas. Pokud jde o pravidelnou očistu, tak plně stačí jemný proud vody, omytí rukou nebo žínkou a dále pouze lehké osušení ručníkem, s cílem uschnout spíše přirozenou cestou.

Čistěte zejména místa, kde je hodně potních žláz. Třeba pod paží, u žen pod ňadry a podobně.

Důkladně se opláchněte

Pokud nepoužíváte stoprocentně přírodní mýdlo, měli bystě vědět, že je v něm celá řada různých chemických látek. Ty při běžném použití nijak škodlivé nejsou. Hůře tomu může být v situaci, kdy budou na vaši kůži působit přece jenom déle, než by bylo nezbytně nutné. K tomu může dojít z toho důvodu, že podceníte důkladné opláchnutí svého těla. Platí to jak o vaší kůži, tak pochopitelně o vašich vlasech.

Proto by z vaší strany mělo být nezbytné to, abyste se důkladně opláchli jak proudem vody, tak se snažili zbytky případného mýdla a pěny odstranit také rukou. Jedině tak máte jistotu, že by zbývající množství nezpůsobilo různá podráždění, nebo i problém spojený s nadměrným vysušením vaší kůže.

Na vlasy se studenou vodou

Na konec sprchování byste měli vlasy umýt studenou vodou. Proč? Studená voda utěsňuje a stahuje kutikulu a podporuje lesklé vlasy. Horká voda vysychá vlasy, proto opláchněte chladnější vodou, jaká je pro vás ještě zvládnutelná.

Sem tam sprchu vynechejte

Vynechejte sprchu tak často, jak jen můžete. Nemusí to znít jako úplně TOP rada, že? Ale čím víc času si dáte mezi sprchami, tím lépe. Dejte si sprchu klidně dvakrát nebo třikrát týdně, zejména v zimě. Nechte pokožku vyrábět a udržovat její přírodní mazy a oleje.

Sponzorováno

A co vy? Radši se sprchujete nebo koupete? Máte nějaké tipy pro super sprchování? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si o sprchování ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva