Sponzorováno

Jak na ploché nohy? 4.86/5 (14)

 • Ploché nohy mohou způsobit nepohodlí nebo bolest a mohou mít dlouhodobé dopady na celkové zdraví a pohybovou funkci. Řešení plochých nohou závisí na jejich závažnosti a na individuálních potřebách každého jednotlivce. V článku jsou obecné způsoby, jak lze řešit ploché nohy.
 • Odborná konzultace: Pokud máte podezření na ploché nohy nebo pokud vás bolest nohou trápí, je důležité konzultovat tento problém s lékařem. Ortoped nebo specialisté na nohy mohou provést hodnocení a doporučit vhodné léčebné postupy.
 • Podpůrná obuv: Vybrání správné obuvi je klíčové pro lidi s plochými nohami. Boty by měly poskytovat dostatečnou podporu a obloukovou podporu pro nohy. Vhodná volba obuvi může pomoci zmírnit bolest a nepohodlí spojené s plochými nohami.
 • Podpůrné vložky: Podpůrné vložky (ortézy) do bot mohou pomoci správně zarovnat nohy a podporovat klenbu nohy. Tyto vložky jsou dostupné v různých stylech a materiálech a mohou být na míru vyrobeny nebo zakoupeny v obchodě s ortopedickými pomůckami.
 • Cvičení: Fyzioterapeut může předepsat cvičení zaměřená na posílení svalů nohou a podporu klenby nohy. Tyto cviky mohou pomoci zlepšit postoj a podporu nohou.
 • Chirurgické zákroky: V případě závažných plochých nohou, které nezlepšují se konzervativní léčbou, může být chirurgický zákrok zvážen. Operace může zahrnovat rekonstrukci klenby nohy nebo opravu deformit.
 • Změny životního stylu: Kontrola hmotnosti, správná výživa a vyhýbání se přetěžování nohou mohou pomoci minimalizovat problémy spojené s plochými nohami.
 • Fyzikální terapie: Fyzikální terapie může zahrnovat různé postupy, jako jsou masáže, ultrazvuk, tepelná terapie a cvičení pro zlepšení pohybového rozsahu a zmírnění bolesti.
 • Vyhýbání se dlouhodobému stání nebo chůzi: Pokud je to možné, vyhněte se dlouhodobému stání nebo chůzi, což může zatěžovat ploché nohy. V případě nutnosti používejte vložky nebo ortézy.
 • Je důležité brát v úvahu individuální potřeby a závažnost plochých nohou každého pacienta. Konzultace s lékařem nebo specialistou na nohy vám pomůže určit nejlepší způsob léčby a řešení problému. Pamatujte, že řešení plochých nohou může vyžadovat trpělivost a dodržování doporučení lékaře.

Otisk nohy v písku se zdravou klenbou nohy...

Otisk nohy v písku se zdravou klenbou nohy…

Ploché nohy jste měli možná v dětství. Určitě si pamatujete na nekonečné cvičení doma, na psaní s nohou a podobně. Tento problém se však může objevit i později, případně si vás najde i tehdy, pokud jste podobné problémy nikdy neměli.

Ploché nohy nepřehlížejte

Ploché nohy se mohou jevit jako maličkost, se kterou si budete žít v pohodě i nadále. To sice může platit v tuto chvíli, ale problémy si vás určitě najdou. Možná za pár měsíců, možná za pár let, ale určitě přijdou.

Co to vlastně ploché nohy jsou?

Jde o deformaci chodidla, kdy se snižuje buď vnitřní, vnější, nebo obě klenby. Pokud si například namočíte nohy do písku a vaše chodilo zanechá velkou plochou stopu namísto pěkně vykrojeného obrysu, máte je i vy. Hlavním důvodem je přetížení klenby chodidla. Kdy hrozí? V rizikové skupině jste pokud trpíte nadváhou.

Když na chodidlo působí velký tlak, kosti se postupně poddávají a mění svůj tvar. Zaniká tak typický oblouk na vnitřní straně chodidla a vy začínáte našlapovat celou nohou. Stejně při pohledu zezadu je spodní část ve tvaru písmene X, rozcházejí se od sebe. Opakem je vysoká klenba, tehdy nášlap na vnější okraje chodidla.

Sponzorováno

Jaké jsou projevy plochých nohou?

Zpočátku nebudete těmito příznaky trpět, ty přijdou až později. První je bolest v kotníku a pocit, jako kdybyste už celý den stáli na nohou, přesto, že je jen ráno. Taková únava se bude už jen a jen stupňovat. Při dlouhém stání budete pociťovat nejen bolesti v kotnících, ale později se přidají i křeče v lýtkách.

Ve spojení s těmito problémy se často vyskytují i ​​křečové žíly. Pokud příznaky zanedbáte, budete pociťovat bolesti i v kyčelních kloubech, které budou procházet až do páteře. Z toho důvodu jsou ploché nohy nepříjemné nejen u starších, ale i u lidí trpících na revma.

Dá se léčit, i když už nejste dítě?

Částečně ano. S plochými nohami se už asi nerozloučíte, ale existují způsoby, jak s nimi efektivně bojovat.

Změňte svůj jídelníček. Tato rada zní pravděpodobně jako přitažená za vlasy, ale pamatujte na jedno. Obéznější lidé trpí plochými nohami víc. Vyšší tlak, vyšší riziko. Zkuste tak pár kilo zhubnout a tak odlehčíte svým nohám.

Sáhněte po ortopedických vložkách. Jejich cena je mezi 70 – 300 korunami a dokáží následky zmírnit. Pozdvihnou klenbu nohy, jsou pohodlné. Dáte je do jakýchkoli bot a nikdo kromě vás o nich nebude vědět.

Ortopedické boty. Existují dva druhy, prvním jsou ortopedické pantofle, které můžete nosit například v práci či doma. Jsou pohodlné, zformované a dostatečně tvrdé, poskytují tak ideální oporu pro nohu. Takovou obuv si seženete už od 300 Kč. Pokud jsou vaše problémy vážnější, budete muset nosit ortopedickou obuv stále. Ortopedické boty mají speciálně formované vnitřek, dnes je jich již široký výběr. Nejideálnější bude, když vám švec vyrobí ortopedické boty na míru. A nemusíte se obávat, že budou vypadat špatně. Současné ortopedické boty jdou s módou a určitě vypadají lépe, než zní jejich název.

Cvičte. Pravidelné cvičení dokáže upravit vaši klenbu a ve spojení s ortopedickou obuví jde o nejúčinnější kombinaci. V sedě můžete kroužit chodidly směrem dovnitř, pak naopak. Pomáhá i střídavé stavění se na špičky, případně známé „cyklistika“ ležmo. Dobrým cvikem je i zvedání míčku ze země s nohou, známé kreslení či zvedání ručníku. Klenbu dokáže nadzvednout i chození přes nerovné předměty. Výhodou těchto cvičení je i fakt, že se jim můžete věnovat i během dne. Například v práci. Podívejte se jak na krásná chodidla a nohy.

Choďte naboso – to je na ploché nohy super.

Ploché nohy jsou pro mnohé každodenním problémem. Pokud máte štěstí a ještě nemáte bolesti, tak neváhejte a jednejte. Ti, kteří po pár minutách na nohou pociťují bolesti by vám určitě záviděli. Bolesti spojené s plochými nohami jsou nepříjemné a v současné době, kdy je člověk neustále v pohybu nejde o nic příjemného.

Jak s plochými nohami bojujete vy?

A něco dále ke čtení

VIDEO: Ploška nohy – Cvičením proti bolesti

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva