Jak na ploché nohy? 4.86/5 (14)

Sponzorováno

Otisk nohy v písku se zdravou klenbou nohy...

Otisk nohy v písku se zdravou klenbou nohy…

Ploché nohy jste měli možná v dětství. Určitě si pamatujete na nekonečné cvičení doma, na psaní s nohou a podobně. Tento problém se však může objevit i později, případně si vás najde i tehdy, pokud jste podobné problémy nikdy neměli.

Ploché nohy nepřehlížejte

Ploché nohy se mohou jevit jako maličkost, se kterou si budete žít v pohodě i nadále. To sice může platit v tuto chvíli, ale problémy si vás určitě najdou. Možná za pár měsíců, možná za pár let, ale určitě přijdou.

Co to vlastně ploché nohy jsou?

Jde o deformaci chodidla, kdy se snižuje buď vnitřní, vnější, nebo obě klenby. Pokud si například namočíte nohy do písku a vaše chodilo zanechá velkou plochou stopu namísto pěkně vykrojeného obrysu, máte je i vy. Hlavním důvodem je přetížení klenby chodidla. Kdy hrozí? V rizikové skupině jste pokud trpíte nadváhou.

Když na chodidlo působí velký tlak, kosti se postupně poddávají a mění svůj tvar. Zaniká tak typický oblouk na vnitřní straně chodidla a vy začínáte našlapovat celou nohou. Stejně při pohledu zezadu je spodní část ve tvaru písmene X, rozcházejí se od sebe. Opakem je vysoká klenba, tehdy nášlap na vnější okraje chodidla.

Jaké jsou projevy plochých nohou?

Zpočátku nebudete těmito příznaky trpět, ty přijdou až později. První je bolest v kotníku a pocit, jako kdybyste už celý den stáli na nohou, přesto, že je jen ráno. Taková únava se bude už jen a jen stupňovat. Při dlouhém stání budete pociťovat nejen bolesti v kotnících, ale později se přidají i křeče v lýtkách.

Ve spojení s těmito problémy se často vyskytují i ​​křečové žíly. Pokud příznaky zanedbáte, budete pociťovat bolesti i v kyčelních kloubech, které budou procházet až do páteře. Z toho důvodu jsou ploché nohy nepříjemné nejen u starších, ale i u lidí trpících na revma.

Dá se léčit, i když už nejste dítě?

Částečně ano. S plochými nohami se už asi nerozloučíte, ale existují způsoby, jak s nimi efektivně bojovat.

Sponzorováno

Změňte svůj jídelníček. Tato rada zní pravděpodobně jako přitažená za vlasy, ale pamatujte na jedno. Obéznější lidé trpí plochými nohami víc. Vyšší tlak, vyšší riziko. Zkuste tak pár kilo zhubnout a tak odlehčíte svým nohám.

Sáhněte po ortopedických vložkách. Jejich cena je mezi 70 – 300 korunami a dokáží následky zmírnit. Pozdvihnou klenbu nohy, jsou pohodlné. Dáte je do jakýchkoli bot a nikdo kromě vás o nich nebude vědět.

Ortopedické boty. Existují dva druhy, prvním jsou ortopedické pantofle, které můžete nosit například v práci či doma. Jsou pohodlné, zformované a dostatečně tvrdé, poskytují tak ideální oporu pro nohu. Takovou obuv si seženete už od 300 Kč. Pokud jsou vaše problémy vážnější, budete muset nosit ortopedickou obuv stále. Ortopedické boty mají speciálně formované vnitřek, dnes je jich již široký výběr. Nejideálnější bude, když vám švec vyrobí ortopedické boty na míru. A nemusíte se obávat, že budou vypadat špatně. Současné ortopedické boty jdou s módou a určitě vypadají lépe, než zní jejich název.

Cvičte. Pravidelné cvičení dokáže upravit vaši klenbu a ve spojení s ortopedickou obuví jde o nejúčinnější kombinaci. V sedě můžete kroužit chodidly směrem dovnitř, pak naopak. Pomáhá i střídavé stavění se na špičky, případně známé „cyklistika“ ležmo. Dobrým cvikem je i zvedání míčku ze země s nohou, známé kreslení či zvedání ručníku. Klenbu dokáže nadzvednout i chození přes nerovné předměty. Výhodou těchto cvičení je i fakt, že se jim můžete věnovat i během dne. Například v práci. Podívejte se jak na krásná chodidla a nohy.

Choďte naboso – to je na ploché nohy super.

Ploché nohy jsou pro mnohé každodenním problémem. Pokud máte štěstí a ještě nemáte bolesti, tak neváhejte a jednejte. Ti, kteří po pár minutách na nohou pociťují bolesti by vám určitě záviděli. Bolesti spojené s plochými nohami jsou nepříjemné a v současné době, kdy je člověk neustále v pohybu nejde o nic příjemného.

Čtěte: Jak na ploché nohy u dětí?

Také se podívejte na vhodné cviky na ploché nohy.

VIDEO: Ploška nohy – Cvičením proti bolesti

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva