Sponzorováno

Pes equinovarus congenitus (PEC)- vrozená deformita nožky u miminek 4.9/5 (10)

Celou nožku si pak můžeme představit s propnutou špičkou a kornoutovitě stočenou dovnitř.

Celou nožku si pak můžeme představit s propnutou špičkou a kornoutovitě stočenou dovnitř.

V rámci svojí bakalářské práce jsem se setkala s touto druhou nejčastější deformitou nožek u dětí. Rozhodla jsem se zjistit možnosti její rehabilitace a jejich efektivitu. Nejdříve si vadu popíšeme a posléze nastíníme možnosti terapie.

Pes equinovarus congenitus – druhá nejčastější deformita nohou

Jak jsem již zmínila, jedná se o druhou nejčastější vadu, která postihuje 2x častěji chlapce, než dívky. V 50% bývají postiženy obě nožky. Příčina je dosud neznámá, i když se diskutuje nad těmito důvody. Prvním může být neuromuskulární defekt svalu nebo nervu n.peroneus, která ovlivňuje rotaci nožky. Také se může jednat o mechanický útlak nohy během intrauterinního vývoje. Možnou příčinou může být i špatný vývoj jedné z kůstek (talu).

Každopádně je výsledkem varozita paty, equinozita hlezenní kosti a addukce předonoží. Někdy bývá přiřazována ještě čtvrtá složka vady a to vnitřní rotace holenní kosti. Celou nožku si pak můžeme představit s propnutou špičkou a kornoutovitě stočenou dovnitř. Kromě špatného postavení kůstek dochází ke zkrácení Achillovy šlachy, která se v rámci léčby doporučuje prodloužit. V diagnostice je důležité rozlišit, zda se jedná o polohový nebo rigidní typ. Polohový PEC je v rámci léčby dobře řešitelný, oproti rigidnímu, který léčbě vzdoruje a je ve většině případů indikován k operaci. U polohového PEC se dá špička nohy přitáhnout a vytočit ven. U rigidního typu noha vzdoruje a není možné ji snadno napolohovat.

Sponzorováno

Léčba polohového PEC

Pokud vašemu dítku diagnostiovali PEC pravděpodobně vás poslali na dětskou rehabilitaci. Většinou se tato deformita řeší Vojtovou metodou. Tato metoda se může využívat i v době, kdy má dítě sádru. Sádrování začíná ihned po porodu a první sádra by měla být nasazená do týdne věku dítěte. Sádry se mění po týdnu a celkově proces sádrování trvá podle potřeby 6 – 8 týdnů. Obecně se sádruje tak dlouho, dokud se vada zlepšuje. Po této redresní léčbě nastupuje léčba retenční, kdy se opět mohou využívat sádrové dlahy, laminátové dlahy nebo Denis – Brownovy dlahy. Další způsoby konzervativní léčby jsou:

 1. Kiteho metoda
 2. Francouzská funkční (fyzioterapeutická) metoda
 3. Ponsetiho metoda

1. Kiteho metoda

První zmíněná metoda nožku manipuluje tříbodovým tlakem a následně je v této pozici zasádrovaná. Nicméně Kiteho manipulace nebyla správná a nedocházelo ke správnému postavení patní kosti, proto se od této metody upustilo.

2. Francouzská funkční metoda

Francouzská funkční (fyzioterapeutická) metoda využívá každodenní manipulaci dítěte vyškoleným fyzioterapeutem po dobu 30 minut. Dále následuje stimulace svalů v okolí zevní strany lýtka a nakonec se nožky zatejpují nebo vyvážou obinadlem. Toto ošetření dělá denně maminka po dobu 2 měsíců, poté stačí ošetřovat 3x týdně 6 měsíců. Dále se na noc zavádí dlahy na 2 – 3 roky. Úspěšnost mezi Francouzskou metodou a metodou Ponsetiho byla přibližně stejná – okolo 95%. Některé zdroje uvádí i 100% úspěšnost Ponsetiho metody v léčbě polohového PEC.

3. Ponsetiho metoda

Ponsetiho metoda do ČR pronikla v roce 2005. Jde o celosvětově schválenou a uznávanou metodu v léčbě PEC. Základem této metody je správná manipulace, sádrování, prodloužení Achillovy šlachy a nošení dlah. Po manipulaci se nasazuje sádrová dlaha na 1 týden, po 5-ti výměnách se provádí korekce equinu pomocí prodloužení Achillovy šlachy. Nakonec se ještě přiloží poslední sádra na 3 týdny a vada se následně doléčuje pouze sundavatelnými dlahami na 24hod denně, pak jen na noc do věku 4 let dítěte.

VIDEO: Cvičení nohou dětí s diagnózou Pes equinovarus congenitus (PEC)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva