Běhejte zdravě: Jak koupit dobré běžecké boty? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Jak vybrat běžecké boty?Rádi si zaběháte na čerstvém vzduchu? Je to skvělý sport zejména nyní, když si potřebujeme posílit imunitu před chřipkovou sezónou. Ale pozor, obujte si správně tenisky, jinak potrápíte zejména své klouby. „Každý začínající běžec by si měl nejprve vyjasnit, kde a jak často chce běhat a co je jeho cílem. Teprve pak se má vybrat nakupovat,“ poradil odborník na běžeckou obuv Martin Pap. Upozornil, že v nesprávných teniskách se vám mohou opotřebovat klouby, přičemž zabrat dostávají kotníkové, kyčelní i kolenní. A ve finále si to odnese i páteř. „Navíc, špatné boty běh znepříjemňují, takže začátečníka mohou od tohoto sportu úplně odradit,“ doplnil odborník.

Kupte větší číslo

Faktorů, které ovlivňují výběr tenisek, je více. Každý z nás má totiž jiné fyzické dispozice, jinou anatomii, došlap, jiný typ chodidla a také jiný způsob běhu. „Protože se chodidlo při běhu v botě rozpíná více než při chůzi, rozhodně si kupujte boty o číslo větší,“ zdůraznil Martin Pap.

Další rada: běžecké boty si kupujte odpoledne nebo večer, ráno máte totiž chodidla štíhlejší.

Boty na míru?

Vhodné boty doslova na míru vám pomohou vybrat dynamické běžecké trenažéry. Určí například osu vašich nohou, tedy to, zda je máte do O nebo X. Navíc termootlak vašeho chodidla ukáže, jak našlapujete. Software nakonec tyto údaje vyhodnotí a doporučí vhodný typ vašich běžeckých bot. Celá procedura netrvá ani 10 minut a několik prodejny ji poskytují zdarma. Nepřizpůsobujte se botám, ty se mají přizpůsobit vám.

Jaké jsou trendy

Dlouhá léta nám doporučovali co nejvíce odpružené a pěnové podrážky, aby si svaly během běhu takříkajíc „odpočinuly“. V nedávné době však vědci radí vrátit se ke kořenům a běhat jakoby naboso, na tenkých podrážkách.

Sponzorováno

Ale pozor, „barefooty“ jsou vhodné pouze pro ty, kdo běhají pravidelně a často a potřebují si ještě vytříbit kondičku. Začátečník, který v životě neběhal, by si je rozhodně obouvat neměl, jinak se může těšit na extrémně namožené svaly. Nezapomeňte: rozcvička před a strečink po je důležitou součástí zdravého běhání.

Kolik musíte investovat – jaká je cena běžeckých bot

Vyberte si tenisky na míru, ale nekupujte ty nejlevnější. Příliš šetřit na zdraví se nevyplácí. Ceny kvalitních běžeckých bot se pohybují přibližně od 1000Kč. Ty levnější kolem 1000Kč: vhodné jsou pro úplného začátečníka, který chce zjistit, zda mu běh vůbec „chutná“ nemají žádné speciální technologie, jejich funkčnost není ničím výjimečná. Do 2500Kč: považují se za rekreační běžecké boty určené pro ty z vás, kteří jste si již na běh zvykli. Nad 3000Kč: kupujete kvalitní běžeckou obuv, která vám běh opravdu zpříjemní a usnadní.

Co ovlivňuje naše rozhodnutí při výběru běžecké boty?

 • velikost nohy – délka a šířka, vysoký či nízký nárt – velikost boty
 • tvar nohy
 • naše váha
 • povrch na němž běháme (silnice a zpevněné cesty, dráha, terén)
 • počet naběhaných kilometrů za týden
 • technika běhu (přes patu, přes špičku, kolíbka, supinace, pronace)
 • naše preference směrem k intenzitě běhu – tréninková, závodní, tretry
 • máme-li nohy ploché podélně, příčně či bez dysfunkce

Kdy je třeba obuv vyměnit

Jsou vaše boty už očividně na konci s dechem? Neriskujte případné zranění a raději je rovnou hoďte do koše. Přibližně však platí, že lehké běžecké boty (soutěžní modely) mají maximální životnost přibližně 500 kilometrů, boty s hrubší podrážkou kolem 1 500 kilometrů.

Kde číst více?

Pro více informací se podívejte na odkaz: Jak vybrat běžeckou obuv?.

A co si ještě přečíst na podobné téma?

VIDEO: Test běžeckých bot Adidas

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Běhejte zdravě: Jak koupit dobré běžecké boty?”

  1. […] Čtěte také: Jak vybrat vhodné běžecké boty? […]

  2. […] TIP: Jak vybrat vhodné běžecké boty? […]

  3. […] že potřebujete dobré kolo (nejlépe cestovní), vhodné běžecké tenisky a kvalitní plavecké brýle, asi […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva