Jak správně vybrat zdravé sportovní boty? 4.83/5 (18)

Sponzorováno

Co je dobré vědět o výběru sportovních bot?

Co je dobré vědět o výběru sportovních bot?

Běh a chůze patří mezi nejčistší a nejpřirozenější formy pohybu. A právě správné boty při tomto pohybu hrají velmi důležitou roli. Nepodceňujte ji. Pokud vyberte špatnou sportovní obuv, můžete jednoduše skončit na gauči s bolavou holení nebo patou místo toho, abyste si užívali příjemnou procházku nebo běh.

Drtivá většina specializovaných prodejen sportovních obuvi má velmi znalý personál, který vás bude při výběru sportovní obuvi dobře vést. Ale je dobré se před nákupem vyzbrojit základními znalostmi o vašich nohou a jejich specifických potřebách. Zde je několik odborných rad, které je dobré znát při nákupu nové sportovní obuvi.

1. Nekupujte jedny boty na více činností

Každé boty mají svoje použití. Boty na tůru jsou tužší, běžecké boty jsou pružnější a mají extra tlumení pro větší dopad (navíc jsou velmi lehké), boty do práce jsou zase elegantní. Pokud provádíte více činností, kupte si boty pro každou z nich. Nepoužívejte jedny boty na všechno.

2. Poznejte svoji nohu

Jistě, všichni máme 10 prstů a dvě paty, ale kromě toho mají nohy různé tvary – a když víte, že vaše nohy jsou zvláštní tím a tím způsobem, je to klíč k výběru správného páru bot. Většina hlavních značek nyní nabízí model, který vyhovuje každému typu nohy.

Jedním způsobem, jak zjistit tvar vaší nohy, je udělat si „mokrý test“ – namočte nohu, udělejte pár kroků na kus hnědého papíru a mrkněte na svoji stopu. A druhá možnost? Podívejte se na to, kde vaše poslední boty vykazují nejvíce opotřebení.

3. Měřte často nohu

Je to mýtus, že velikost nohou se u dospělých nemění. Mění se tím, jak stárneme, takže vaše nohy měřte dvakrát za rok. Také nezapomeňte na to, že velikosti bot také se liší napříč mezi značkami. Vždy tedy vybírejte podle toho,cp vám sedí, nikoli automaticky podle velikosti boty.

Nakupujte ke konci dne. V průběhu dne se nohy zvětšují a rozšiřují – tím, jak běháte nebo chodíte. Boty by měly sedět nohám, když jsou v jejich „největším stavu“.

K nákupu bot si přineste vlastní ponožky – právě ty, které nosíte při běhu nebo chůzi.

4. Nevěřte v roztažení

Běžecká a obecně sportovní obuv by vám měla být okamžitě pohodlná. Projděte se dostatečně po obchodě, abyste se ujistili, že se cítíte dobře v těchto botách. Na nějaké jejich pozdější roztažení prostě nevěřte.

5. Pochopte boty

Některé modely běžeckých bot vypadají lépe vhodnější pro vesmírnou misi než pro běh v parku, že? Ale některé z těch hyperprvků skutečně slouží k nějakému účelu. Třeba čiré vložky, naplněné gelem, freonem nebo vzduchem, poskytují extra tlumení nárazů. Tyto vlastnosti jsou zvláště dobré pro lidi, kteří mají tendenci k bolesti pat. Ale nejsou zase tak dobré pro lidi, jejichž kotníky se snadno zraní (výron a tak), protože boty s extra tlumením mají tendenci poskytovat méně trakce. Takže snažte se boty pochopit, zeptejte se prodejce na funkce toho či onoho.

Sponzorováno

6. Neplaťte za sportovní obuv málo (ale ani moc)

Nepodhodnoťte ale ani zbytečně nepřeplácejte. Kvalitní sportovní obuv je poměrně drahá, to je potřeba si říct – ale obvykle opravu to stojí za to. To je také potřeba dodat. Boty v ceně 400 korun nebudou tak dobré jako boty za 1800 korun. To je skoro pravidlo. Ale zase pozor, nemusíte platit extra cenu za super-módní styly nebo ty boty, kterou spojeny s nějakou celebritou (Rafa Nadal a tak) – tyto boty nebudou o nic lepší pro vaše nohy. Takže u nákupu přemýšlejte.

7. Vyměňte sportovní boty včas

Například běžecké boty by měly být vyměněny za pouhých 500-700 kilometrů – tak to doporučují profesionálové. Ale lepší je, když se budete dívat na to, jak vaše boty v reálu aktuálně vypadají. Jakmile jsou boty extra opotřebované nebo když se ve sportovních botách cítíte nepohodlně, je na čase je vyměnit.

8. Dívejte se na to, jak běháte

Vezměte do ruky svoje staré boty. A podívejte se na ně. Jsou doslova studnicí informací. Že na to fakt nevypadají? No ale je to tak! Pokud vlastníte nějakou dobu používanou dvojici běžeckých bot, zkontrolujte vzorek opotřebení na podrážkách, abyste zjistili, jaká je vaše „běžecká mechanika“.

A jak jsou opotřebené vaše boty?

A jak jsou opotřebené vaše boty?

Pronace ukazuje tvar opotřebení centralizovaný na střed chodidla a malou část paty. Základní (neutrální) pronace pomáhá absorbovat nárazy, zmírňuje tlak na kolena a klouby. Je to normální rys neutrálních, biomechanicky efektivních běžců.

Překročení je určeno vzory opotřebení podél vnitřního okraje boty a je přehnanou formou přirozeného válečku nohy.

Nadměrná pronace je běžným znakem, který ovlivňuje většinu běžců, takže jsou vystaveni riziku bolesti a zranění kolena. Sportovci s nadměrnou pronací potřebují v botě stabilizační prvky .

Supinace (také nazývaná pod-pronace) je typická opotřebením podél vnější hrany boty. Jedná se o zvlnění nohy směrem ven, což má za následek nedostatečné tlumení dopadů. Opět je ideální nějaká korekce botami – nyní vyztužení na vnější straně podrážky.

9. Zamyslete se nad povrchem

Myslete také na to, na jakém povrchu nejvíce běháte. Podle toho vybírejte boty. Pokud je třeba většina vašeho tréninku na chodnících, pak jsou pro vás silniční boty. Takže myslete i na tuto stránku běhu.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Jak správně zavazovat tkaničky na sportovní obuvi

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva