Sponzorováno

Jak na zdravá kolena? 4.74/5 (19)

jak na zdravá kolenaKolena stárnou jako každá část těla. Víte, jak je šetřit a udržet co nejdéle v dobré kondici? Zkuste se řídit radami v našem článku a kolena budete mít zdravá až do dlouhého důchodu!

Hlídejte si kila

Kolena nesou hmotnost celého těla. Čím jste tlustší, tím více je zatěžujete a opotřebuje. Představte si, že byste celý život chodili s 10 – či 20 – kilovým batohem na zádech! To se na stavu kolen musí zákonitě projevit, takže si váhu vážně hlídejte. Pokud nemáte celý život nadváhu, je to super.

Noste vhodnou obuv

Dámy, vysoké podpatky jsou sice elegantní, ale pohybovému aparátu neprospívají. Mění postavení pánve, zbytečně namáhají svalové skupiny v oblasti kolen, vyvolávají podvrtnutí a pády. Sportovci, venujtete pozornost teniskám! Vybírejte si kvalitní a podle povrchu, na kterém budete sportovat. Kupujte je jen ve specializovaných obchodech.

TIP: Jak vybrat vhodné běžecké boty?

Hýbejte se

Nedostatek pohybu je pro kolena horší než mírné přetěžování. Ideální sporty jsou cyklistika, plavání, běžkování a rekreační běh po měkkém terénu. Pokud nesportujete, alespoň se procházejte. Pozor na šlapání z kopce a sestupování ze schodů. Před sportováním se důkladně rozcvičte! Vyhýbejte se jednostrannému zatěžování. Pokud například hrajete pravidelně tenis, kompenzujte ho plaváním.

Nepodceňujte úrazy

Nemusíte být hypochondr a s každým udeřením hned utíkat k lékaři. Pokud však bolest trvá déle než týden, neváhejte. Už jen proto, že poraněné koleno podvědomě šetříte a méně zatěžujete. Svaly se uvolní a kloub ztratí oporu. Obstřiky a léky proti bolesti vám sice na čas pomohou, ale koleno nevyléčí. Najděte si však zkušeného ortopeda, který se na kolenní klouby specializuje.

Sponzorováno

Jezte kvalitní stravu

Důležité je, aby byla bohatá na vitamíny a minerály. Organismus si z ní vezme, co potřebuje. Nejlepší je hodně ovoce, zeleniny, kvalitní bílkoviny.

Čtěte: Jak na artrózu kolene?

Důležitá rehabilitace

Pokud jde o neúrazové stavy, například záněty, pomohou vám protizánětlivé léky, masti, gely obstřiky, kvalitní výživové doplňky, elektro a vodoléčba , masáže a důsledná rehabilitace. Konzervativní léčba při úrazech kolene většinou nemá smysl. „V takovém případě představuje padesát procent úspěchu dobře udělána operace. Druhých padesát patří důkladné rehabilitaci zaměřené na pohybový aparát,“ upozorňuje doktor.

Výživa na klouby? Ne za každou cenu

Chcete kolenům dopřát kloubní výživu? V pořádku. Ale jakou, když na trhu je přes stovky preparátů? MUDr. Branislav radí: „Pokud si koupíte drahý, neznamená to, že bude i účinný. Nevybírejte si takový, který denně vidíte v televizi. Připlatíte si za reklamu, nikoliv za efekt. Chrupavka ze žraloka či z jiného živočicha tu lidskou určitě nezregeneruje. Nekupujte ani nejlevnější doplněk. Existují kvalitní preparáty, které jsou i cenově přijatelné. Poraďte se však s ortopedem, ne s lékárníkem, který potřebuje prodat co nejvíce produktů.“ Za odborníkem, který se věnuje tělovýchovné medicíně a traumatologii, často chodí rodiče malých nadějných sportovců a žádají ho, aby jim doporučil výživový doplněk. „Ptám se jich: Nač jsou vašemu dítěti podpůrné prostředky? Žijeme snad v Somálsku? Stačí, když bude jíst ve stravě dostatek ovoce, zeleniny a kvalitní maso. Organismus si z nich vezme, co potřebuje.“

TIP: Jak na bolavá kolena?

VIDEO: Léčba bolesti kolene

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva