Sponzorováno

Pravdy a mýty o první pomoci: Studený obklad krev nezastaví 4.67/5 (3)

Pravdy a mýty o první pomociCibule na štípanec od vosy, ledový obklad při krvácení z nosu … Opravdu pomohou nebo je to absolutní nesmysl?

Studený obklad nezastaví krvácení

Dali jste si už při krvácení z nosu na zátylek studený obklad? Je pravda, že chlad zužuje krevní cévy, ale … „Zásobení nosu krví má vlastní regulaci. Navíc, tepny v zadní části krku jsou pět až sedm centimetrů pod kůží, tedy mimo dosah chladných obkladů na zátylek. Přikládání studených obkladů při krvácení z nosu je proto dvojnásobným nesmyslem“ vysvětluje zkušený záchranář doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.

Toto pomůže!

  • Posaďte se s předkloněnou hlavou.
  • Uvolněte oděv kolem krku. l Dýchejte ústy a tlačte měkkou část nosu nejméně deset minut.
  • Nesmrkejte, nekašlete, nepolykejte krev. Nechte ji vytékat z úst.
  • Zůstaňte v klidu ještě dvě hodiny po zastavení krve. Nenamáhejte se!
  • Odborníka ORL vyhledejte, pokud se krev nezastaví ani po půlhodině.

Nevkládejte epileptikovi něco mezi zuby!

Epilepsie stále zůstává strašákem. Snaha o záchranu jazyka epileptiků při záchvatu obvykle více uškodí, než pomůže. Epileptický záchvat je jediný druh bezvědomí, při kterém nenastane ucpání dýchacích cest „zapadnutím jazyka“. Nemusíte se ani obávat, že by si ho v křečích ukousl. „Ještě jsem neviděl a nečetl, že by bylo po epileptickém záchvatu nutné jazyk chirurgicky ošetřovat. Viděl jsem však poranění úst zachraňovaného a ukousnutí prstu zachránce. Tato zranění se nemuselo stát, kdyby během křečí lidé nestrkali epileptikům mezi zuby šroubovák, dláto, policejní obušek, kombinované kleště, nůž a jiné nářadí podle povolání zachránců. Křeč žvýkacího svalstva vzniká v momentě pádu na zem, čili ještě před tím, než si kdokoli uvědomí, že se začíná epileptický záchvat“ vysvětluje dlouholetý záchranář.

Co můžete udělat?

  • Zabraňte pádu nebo se pokuste zmírnit jej
  • Uvolněte oděv kolem krku a hrudníku
  • Nebraňte mu v pohybech, ale chraňte jej před nárazy do pevných předmětů.
  • Přidržujte mu hlavu, aby si nezpůsobil úraz.
  • Po odeznění křečí uložte epileptika do stabilizované polohy.
  • Dohlížejte na něj až do obnovení vědomí.
  • Záchrannou službu volejte pouze v případech: pokud záchvat nastal na ulici , epileptik je bez blízké osoby a nezotaví se do 15 minut, pokud se při opakovaném záchvatu nezotaví v průběhu 30 minut, při prvním záchvatu v životě

TIP: Jak na první pomoc při otravě jídlem, alkoholem nebo léky?

Krvácení neuškrtíte

Znáte to z akčních filmů. Hrdina zuby odtrhne kus látky z košile, obmotáme ji nad ránou a zastaví stříkající krev. Tento způsob má však efekt pouze tehdy, když trefíte do tlakového bodu a těch je na těle až jedenáct! Navíc, kus látky jako škrtidlo nefunguje. Mnohem jednodušší je na krvácející ránu silně zatlačit. Pokud nemáte u sebe kus čisté gázy, učiňte tak rukou.

Sponzorováno

Co dále?
Pokud jste zvládli okamžitý tlak rukou přímo na ránu nebo přes vrstvu obvazu, přiložte na ni tlakový obvaz a znehybněte nad úrovní srdce. Udělejte protišoková opatření, kontrolujte vědomí a dýchání, přivolejte pomoc. Co jsou protišoková opatření?

Zapamatujete si je jako 5 T

  • Ticho: zraněn potřebuje klid
  • Teplo: zakryjte ho, abyste zabránili ztrátám tepla
  • Tekutiny: ovlažujte mu rty na zmírnění pocitu žízně
  • Tišení: snažte se mu utišit bolest
  • Transport: čekejte na příchod záchranné služby

Při infarktu nezakašli!

Možná se i k vám dostal mail s návodem, jak si při infarktu zachránit život tím, že zakašlete. Skutečně však tento jednoduchý způsob funguje? „Je pravda, že síle zakašlání jednorázově zvýší nitrohrudní tlak a vytlačí krev do krevního oběhu stlačením srdce. Opakovaný kašel je takzvaná samoresuscitace. Efekt má však jen tehdy, pokud vám monitorují srdce a vy dostanete příkaz zakašlat. Člověk s infarktem srdeční zástavu necítí, neumí ho identifikovat a prvním příznakem je ztráta vědomí, která kašli spolehlivě zabrání“ vysvětluje docent Dobiáš. Podstata rady, abyste zakašlali při infarktu, je tedy skoro pravdivá, ale v praxi nerealizovatelná.

Nepropíchněte průdušnici

Člověk před vámi ztratí vědomí. Napadlo vás, že mu propíchnete nožíkem průdušnice a vložíte mu do ní například brčko? „Lidé, kteří si neumějí sami uříznout krajíc chleba, se v kurzech první pomoci domáhají ukázky, jak se dělá v nouzi tracheostomie nožíkem. Jsou však i méně krvavé metody. Například dýchání z úst do úst, Heimlichův manévr nebo prostý záklon hlavy. Bude sice chybět pocit akčnosti, ale postižený má šanci na přežití vyšší“ říká docent Dobiáš.

Poznáte zastavené dýchání?
Člověk je v bezvědomí, nereaguje na oslovení a zatřesení. Nedýchá normálně, i lapání po dechu se hodnotí jako nepřítomnost dýchání. Nejeví známky života, nehýbe se, nepolyká.

30:2

  • uložte zraněného na tvrdou a rovnou podložku
  • 30krát mu stiskněte hrudník uprostřed přibližně o 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 za minutu
  • zakloňte mu hlavu, ucpěte nos a 2 – krát mu vdechněte z úst do úst
  • pokračujte, dokud se člověk probere nebo přijde rychlá zdravotní pomoc

Cibule na štípanec nepatří!

Kolečko cibule na štípanec od vosy nebo včely patří mezi nejpopulárnější recepty starých matek. Dodnes tento postup radí mnohé časopisy a internetové stránky jako první pomoc po vyjmutí žihadla. Cibule totiž opravdu ničí jedy ze včelího a z vosího jedu, ale po poštípání vám nepomůže.

Sponzorováno

„Cibulová šťáva rozkládá jed výlučně jen při přímém smíchání ve zkumavce. Žihadlo jako injekce dopraví jed pod kůži, ale přiložená cibule přes pokožku nepronikne, proto nemůže dojít k jeho zneškodnění“ tvrdí Viliam Dobiáš. Toto pomůže! Odborník radí, abyste kolečko cibule vyměnili za kostku ledu a štípanec ochlazovali. Chlazení zpomalí vstřebávání jedu a organismus má tak více času s ním zabojovat.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva