Sponzorováno

Kůra ze stromů a její léčivé účinky 4.88/5 (24)

Kůra stromů může být léčivá...

Kůra stromů může být léčivá…

Je známo, že kromě bylin se v lidovém léčitelství odedávna používá k léčbě nemocí kůra z různých stromů a keřů. Ideálním obdobím na její sběr je podzim. Pokud se chcete dozvědět, jak správně sbírat a použít léčivou kůru, přečtěte si o její účinných metodách, které mnohdy udělají pro vaše zdraví více, než různé drahé léky.

Sběr kůry stromů a její sušení

Obecně platí, že při sklizni kůry ze stromů bychom jí neměli odebírat velké množství. Dlouhodobým skladováním totiž ztrácí své léčivé vlastnosti. Aby nevznikaly škody na životním prostředí, odstraňujeme kůru z čerstvě pokácených stromů a z keřů, kterým řezání větví neškodí (prosvětlování). Pokud nemáte jinou možnost, odeberte kůru i z rostoucího stromu malými podélnými zářezy a oddělte kůru od dřeva řezem v podobě drážky, kterou je třeba po odebrání kůry zatřít štěpařským voskem, aby strom „nekrvácel“. Strom by měl být mladý a měl by růst v dobře zvětralé půdě (les). Kůru doma sušíme v suché místnosti. Když získá zeleno – šedou barvu a stane se křehkou – je připravena k použití.

Dubová kůra

Dub je v mytologii považován za posvátný strom. Dávní proroci usínali v jejich stínu, aby se jim snily magické sny, předpovídající budoucnost. Staří Keltové a Slované obětovali dubem mnoho darů, pokud potřebovali důležité rady. Dub dodává životní sílu po těžké nemoci, pokud se cítí unavený, vyčerpaný. Dodává také duševní sílu, která je potřebná při rozhodnutích a přemýšlení nad sebou samým. Oloupaná a dobře usušená dubová kůra má stahující účinek a účinkuje při žaludečních a střevních katarech a při silných průjmech. Používá se i zvenčí. Připravují se z ní různé koupele na omrzliny, popáleniny, hemoroidy, kožní onemocnění, i proti houbovým onemocněním. Účinné látky kůry působí dezinfekčně. Dubová kůra má stahující účinek, cévy se zužují. Díky tomu rychle ustupují záněty. Kromě uvolnění hrtanu můžete dubovou kůrou léčit a krvácení dásní a bolest v krku. V syrovém stavu se přikládá na špatně se hojící rány a také proti pocení.

Příprava a užívání dubové kůry

V půl litru vody uvaříme dvě polévkové lžíce drobně nasekané dubové kůry. Vaříme na mírném plameni dvě hodiny. Po vychladnutí přecedíme. Odvarem natíráme rány, podpaží, chodidla (proti pocení). Vnitřně se odvar pije 3x denně po jídle (polévková lžíce).

Intenzivnější odvar, připravený vyluhováním 100g dubové kůry v 8 litrech vody se používá, jako obklad na popáleniny, ekzémy, opary, hemeroidy a při nadměrném zapáchajícím pocení rukou a nohou.

Kalina obecná a její kůra

Je opadavý zahradní keř. Na podzim se koruna kaliny tvaruje mírným řezem a tehdy máme možnost získat z větviček léčivou kůru. Ta je zdrojem kyselin, potřebných pro naše tělo, včetně kyseliny octové. Naši předkové používali odvar z kůry kaliny, jako hemostatické, analgetické a antiseptické uklidňující pojivo, působící proti horečce a nachlazení a zastavující krvácení z nosu. V současnosti působí na mnohé nemoci, včetně civilizačních.

Příprava a užívání kůry z Kaliny obecné

1 polévkovou lžíci mleté ​​kůry z kaliny nasypeme do sklenice horké vody a necháme 30 minut vyluhovat. Odvar užíváme denně po jídle.

Intenzivnější účinky získáme vyluhováním dvou PL mleté ​​kůry ve sklenici vody (15 – 20 minut). Pijeme půl sklenice 2x denně. Takto připravený odvar se používá jako sedativum při nervových poruchách, proti stresu, hemoroidům, odstraňuje křeče a zvýšené pocení nohou. Může se použít také jako obklad, nebo zábal na problémové oblasti. Když pár kapek přimícháme do masážního krému, zvýšíme jeho účinky.

Protože alkohol vytahuje živiny a vitamíny z rostlin nejlépe, naučíme vás připravit Kalinovou vodku: 1 dcl sklenici mleté ​​kůry z kaliny zalijeme 1 dcl 38% vodky. 10 dní necháme louhovat na teplém místě a užíváme 3x denně 20 kapek až do úplného uzdravení. Kalinová vodka účinně působí na vysoký tlak a jiné kardiovaskulární onemocnění, odstraňuje krevní sraženiny, přináší vitální zlepšení při bolestech hlavy a zánětech. Vtíráním na problémová místa odstraňuje revmatismus.

Kromě toho užívání jedné lžíce Kalinové vodky (ráno a večer půl hodiny před jídlem) reguluje činnost střev, působí proti zácpě, zabraňuje tvorbě krevních sraženin v cévách, zlepšuje látkovou výměnu, snižuje viskozitu krve, zabraňuje zánětu močového měchýře. Ve spojení ze zábaly je velkým pomocníkem při léčbě revmatismu.

Sponzorováno

Kůra z vrby bílé, osiky a topolu

Vrba bílá je známá po celém světě. Vrba bílá se považuje za pramatku syntetických léčiv, kvůli látce salicin, kterou obsahuje její kůra. Extrakcí Salicinu a jeho užíváním dochází v játrech k jeho přeměně na kyselinu salicylovou, působící analgeticky, antiflogisticky a antipyreticky. Kůra (odvar z ní) zmírňuje bolesti páteře a pohybového ústrojí, menstruační bolesti a prolyfaxiu migrény. Osika stejně jako topol a vrba obsahuje salicin a deriváty Salicinu v kůře. Osika se používá k léčbě bolestivých zánětlivých onemocnění jako je revmatoidní artritida a cystitida.

Příprava a užívání

1 čajovou lžičku mleté ​​vrbové (osikové, topolové) kůry se zapaří 2,5 dcl vařící vody a louhujeme 20 minut. Užíváme 5-8x denně. Odvar pomáhá při léčení chřipky, horečky, žaludečních potížích včetně krvácení. Prášek z vysušené vrbové kůry se také přidává do vody na odstranění bakterií, sype se do otevřených ran na jejich rychlejší zocelení. Pravidelné mytí vlasů tímto odvarem zabraňuje tvorbě lupů. Pokud zalijeme 1 PL mleté ​​kůry z vrby bílé studenou vodou a necháme 8 hodin louhovat, připravíme si látku, která je vhodná na vyplachování krku a úst.
 

Kůra z černého bezu

Má široké spektrum protibakteriálních, protivirových a antialergických účinků a také nesmírně silné antioxidační působení, čímž omezuje riziko arteriosklerózy a ukazuje nejvhodnější možnou cestu, jak předcházet nemocem vyššího věku ve spojení s buněčným stárnutím. Sehrává i významnou roli v boji proti rakovině. Zelená kůra se na jaře a na podzim seškrabuje, odděluje od šedé kůry a důkladně suší na slunci.

Příprava a užívání kůry z černého bezu

20 gramů suché kůry z bezu zalijeme 1l studené vody a zahříváme, dokud se polovina obsahu vody nevypaří. Pijeme 3 šálky denně jako diuretikum.

Moruše bílá a její kůra

Odvar z její kůry pomáhá při onemocněních kardiovaskulárního systému, hypertenzi, astmatu a bronchitidě, také při léčbě žaludečních vředů. Když pijeme odvar z kůry moruše, vyplavujeme nečistotu těla, která vznikla ať už nesprávným stravováním se, tvořícími se kyselinami nebo nervozitou a sbírá se ve vředu. Po dvou týdnech se vřed začne hojit, to je i doba po kterou odvar pijeme. Účinky moruše byly popsány již dávno. Známý je pokus, při kterém se větvička moruše vloží do znečištěné vody. Za pár minut bude voda téměř pramenitá čistá.
 

Příprava a užívání kůry z Moruše bílé

Čajovou lžíci vysušené kůry zalijeme 2dcl převařené vody a necháme hodinu louhovat do úplného vychladnutí. Přecedíme do lahvičky a uložíme v chladu. Může se pít každý den, ale vždy jen maličký panák.
 

Kůra z javoru

Odvar se používá při hepatitidě, žlučových kamenech, a problémech s prostatou. Zmírňuje horečnaté stavy a očišťuje organismus od toxinů.
 

Příprava a užívání kůry z javoru

1pl lžíci mleté ​​kůry z javoru zalijeme 300 ml studené vody. Přivedeme k varu a vaříme 10 minut na mírném ohni pod pokličkou. Necháme odstát hodinu, přecedíme a užíváme 2 PL 4 – 5 krát denně vždy 20 minut před jídlem.
 

Kůra z břízy

Břízy se používaly jako lék už po staletí. Bříza obsahuje betulin a kyselinu betulínovú, které jsou silnými protizánětlivými látkami. Bříza byla tradiční medicínou indiánů, kteří ji používali na žaludeční potíže. Potvrdil to antropolog Frances Densmore ve své zprávě z roku 1926 s názvem Jak Indiáni používají volně rostoucí rostliny jako náhradu za potraviny a medicínu, kde poznamenal, že se černá i bílá bříza používaly k léčbě bolesti břicha.
 

Příprava a užívání kůry z břízy

1 polévkovou lžíci mleté ​​kůry z břízy nasypeme do sklenice horké vody a necháme 30 minut vyluhovat. Odvar užíváme denně po jídle.

Na závěr nabízíme něco pro ty, kteří trpí častými bolestmi páteře

Koupel z kůry smutné vrby

Sponzorováno

Hrst nasekaných listů, květů a kůru smutné vrby, která zaplní cca 0,7 l pohár od zavařenin vaříme v 2l vody tak, že směs nasypeme do studené vody, přivedeme k varu a vaříme 10 minut pod pokličkou. Odstavíme a půl hodinu necháme vyluhovat. Odvar nalijeme tak, jak je do vany s vodou, která má teplotu jen 36 – 38 °C (tělová teplota) a ležíme v ní 15 – 20 minut. Pak se zabalíme do ručníku a po 20 minutách kúry se osprchujeme teplou vodou.

A co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva