Sponzorováno

Bylinky na zánět močového měchýře – které použít? 4.52/5 (31)

Čaj z pampelišky má diuretické účinky, tedy prospívá močovému ústrojí i ledvinám...

Čaj z pampelišky má diuretické účinky, tedy prospívá močovému ústrojí i ledvinám…

Zánět močových cest je doprovázen nepříjemným pálením, řezáním a samozřejmě i častým chozením na toaletu. Pomůže pití velkého množství tekutin. Výbornou volbou jsou bylinkové čaje. Víte, které jsou ty správné? Poradíme vám, které vám od zánětu pomohou.

1. Přeslička rolní

Při problémech s močovými cestami jsou k nezaplacení účinky přesličky rolní. Je silným diuretikem a dokonce dokáže rozpustit močové kameny. Navíc pravidelné pití čaje pročišťuje krev a celkově prospívá kardiovaskulárnímu systému. Oceníte ji i při hnisavých ranách. Tehdy ji použijte ve formě obkladu.

Příprava čaje z přesličky rolní

1-2 čajové lžičky se přelijí 2,5 dcl vařící vody. Doba louhování je 10 minut. Doporučuje se pít 2-3krát denně.

2. Zlatobýl obecný

Kromě toho, že má zlatobýl obyčejný příznivé účinky na močové ústrojí a ledviny, disponuje detoxikačními účinky a podporuje činnost látkové výměny. Doporučuje se i při revmatických potížích a kožních potížích. Zvenku ve formě obkladu pomáhá při ekzémech, hemeroidech či ranách.

Příprava čaje ze zlatobýlu

Na šálek vroucí vody postačí jedna čajová lžička natě zlatobýlu.

Užívání tinktury

Při potížích s močovým ústrojím lze užívat i tinkturu připravenou z výtažku zlatobýlu. Obvykle se užívá 9 kapek 3krát denně.

3. Pampeliška lékařská

Z pampelišky se využívá kořen i listy. Má diuretické účinky, tedy prospívá močovému ústrojí i ledvinám. Pozitiv je však mnohem více. Snižuje úroveň cholesterolu v krvi, má příznivé účinky na žlučník a prospívá trávení. Pokud trpíte zácpou nebo plynatostí, určitě pampelišku vyzkoušejte. Kromě toho podporuje chuť k jídlu.

Příprava čaje z kořene pampelišky

1 polévkovou lžíci kořene vařte 10 minut a potom ještě nechte louhovat 15 minut.

Příprava čaje z listů pampelišky

1 čajová lžička se přelije vroucí vodou a nechá louhovat 15 minut.

4. Řebříček obecný

Řebříček se využívá hlavně při gynekologických problémech, ale je vhodným doplňkem i při potížích s močovým ústrojím. Dále příznivě ovlivňuje trávení a zmírňuje křeče. Protizánětlivé účinky lze využít k ošetření ran, zanícených dásní a puchýřů.

Příprava čaje ze řebříček

Čajová lžička se zalije vroucí vodou a po 10-ti minutách louhování se čaj přecedí.

5. Medvědice lékařská

Svým vzhledem, ale i pozitivními účinky připomíná Medvědice brusinku. Doporučuje se užívat ve formě čaje při problémech s močovým měchýřem a ledvinami. Pozor, je však dodržovat dávkování, jinak může dojít k poškození jater.

Příprava čaje z medvědice

Čajová lžička natě se přelije vroucí vodou a nechá louhovat 30 minut. Pije se třikrát denně vždy před jídlem.

6. Pýr plazivý

Kořen pýru plazivého organismus očišťuje od toxinů, protože je výborným diuretikem. Přináší úlevu při zánětech močových cest, ale i problémech se žlučníkem a játry. Je čističem krve, tedy hodí se i jako součást očistné kúry. Příznivý vliv má i na pokožku. Může se používat například ve formě obkladů na vyrážky.

Příprava čaje z pýru

Polévková lžíce kořene se zalije vroucí vodu a po 10-ti minutách louhování se přecedí.

7. Rozrazil lékařský

Je výborný na snížení cholesterolu v krvi, podporuje metabolismus a také přispívá ke zdraví močového ústrojí. Čaj pijte i v případě nechutenství a revmatických potížích. Očistná kúra pomůže zmírnit i některé kožní problémy. Více si o rozrazilu lékařském přečtěte zde.

Příprava čaje z rozrazilu

Polévková lžíce se přelije 2,5 dcl vroucí vody a nechá se louhovat 5 minut. Obvykle se pijí 2-3 šálky.

Sponzorováno

8. Čaj z kopřivy

Velmi oblíbená léčivá rostlina v případě onemocnění močových cest je kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), která mimo jiné obsahuje biogenní aminy, chlorofyl a minerály. Má rovněž mírně diuretický úřinek. Používají se listy nebo nať.

Čaj z kopřivy

Ráno nalačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a přes den opět pijeme jedem až dva šálky čaje. Po takové kůře se budete cítit velmi dobře, pružně a mladě. Pije se neslazený a můžeme do něho přimíchat trochu heřmánku nebo máty pro zlepšení chuti.

Čtěte také: Konzumace bylinek a zdraví

Jak dále bojovat s onemocněním močových cest pomocí přírody?

Začněte přírodní medicínou

Urologické čaje, ale i přesličkový a heřmánkový čaj, dokáží pomoci a jsou velmi účinné již v začátcích zmíněných příznaků. Pokud se vám tyto problémy často vrací, je dobré pít jejich i preventivně. Pomoci vám mohou borůvky, které si můžete buď nasbírat, nebo koupit, jakož i brusinky, které seženete i sušené. Snažte se dopřát si je v co největším množství. V obchodech můžete koupit brusinkové džusy (pozor však na ty s množstvím přidávaného cukru). Někteří možná najdou v komoře i domácí kompotované brusinky. Jakýkoli produkt z nich je pro vás v tomto období přímo nezbytný. Proto neváhejte a použijte vše, co máte k dispozici, nebo zaběhněte do obchodu na nákupy.

Sáhnout můžete i po tabletkách s vysokým podílem brusinek, které jsou určeny přesně na problémy s močovými cestami. Vyhněte se však šumivým preparátům, které nadměrně zatěžují ledviny.

TIP: Čaj a rakovina – může pomoci?

Pozor na sladké

Při problémových močových cestách je třeba pití litrů urologického nebo jiného čaje. Nejlepší je však samozřejmě ten specializovaný, protože obsahuje ty bylinky, které močovému měchýři, zda cestám pomohou nejvíce. Pokud si je však děláte s medem, nebo dokonce s cukrem, vězte, že značnou část jejich účinku tím utlumíte. Sladké totiž podporuje překyselení organismu a vytváří živnou půdu pro bakterie, které máte ve svém těle už teď příliš. Při urologických problémech je tedy třeba pít neoslazená čaj a celkově omezit příjem sacharidů.

Navštivte specialistu

Nenechte se obvodním doktorem odbýt a ptejte se ke urologovi. Pokud vaše problémy přetrvávají, nebo se po krátkém období vrátily, je třeba odborné vyšetření. Obvodní lékař neví, jaké bakterie vám okupují močový trakt, a proto vám může předepsat antibiotika, které vašemu problému nepomohou, ale naopak vaše tělo ještě více oslabí. Následně bakterie, které vás trápí, si vytvoří ještě lepší odolnost. Nejúčinnější antibiotika vám může předepsat jen urolog i to jen po důkladném vyšetření.

Nezapomínejte na sucho a teplo, omezte sex

Při problémech s močovými cestami musíte být v neustálém suchu a teple, jinak se zánět vrátí. Omezit byste měli během tohoto období i sex. Ten totiž při léčbě problémů tohoto druhu rozhodně nepomáhá. Vaše zdraví je přece mnohem důležitější a milostné radovánky můžete dohnat i potom.

Pomůže vám také

  • levandulový olej – natřete si jím jednou denně nohy, pomůže prokrvení
  • březový čaj – připravíte si ho ze dvou lžiček vysušených březových listů, které zalijete horkou vodou a necháte mírně vychladnout
  • medvědice lékařská – připravit si z ní můžete čaj tak, že její listy zalijete studenou vodou a necháte pár hodin vyluhovat. Před vypitím si ho zahřejte.

Brusinky

K nejoblíbenějším rostlinným drogám patří plody brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon). Hlavní účinnou látkou jsou proanthokyanidiny. Tyto látky zabraňují usazení bakterií na stěně sliznice močových cest tím, že se navážou na určité molekuly na jejich povrchu a tím zabrání rozvoji infekce. Bakterie jsou pak vyplavovány z močových cest a neškodí. Pro obsah silic se používají plody jalovce (Juniperi fructus). Dále tyto plody obsahují silice a třísloviny. Používají se jako mírné diuretikum.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Močový měchýř a jeho onemocnění

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva