Sponzorováno

Artróza kolene – jak na ni? 4.53/5 (30)

 • Artróza kolene, také nazývaná osteoartritida kolene, je degenerativní onemocnění kloubu, které postihuje kloubní chrupavku a kloubní tkáň kolem kolenního kloubu. Jedná se o nejběžnější formu artritidy, která ovlivňuje klouby.
 • Hlavní rysy artrózy kolene zahrnují: Degenerace chrupavky: Během artrózy dochází k postupnému opotřebení chrupavky, která kryje kloubní plochy. Tato degenerace může způsobit, že kloubní plochy se stávají drsnými a nepravidelnými. Zánět a bolest: Postupným opotřebením chrupavky dochází k zánětu kloubu, což může způsobit bolest, otok a omezení pohybu v postiženém kloubu. Omezená pohyblivost: Postupující artróza může vést k omezení pohybu v kolenním kloubu, což může ztížit chůzi a provádění běžných aktivit. Krepitace: Lidé s artrózou kolene mohou slyšet nebo cítit krepitaci, což jsou chrupavkové částice nebo výrůstky, které se mohou pohybovat uvnitř kloubu a způsobovat zvuky. Deformace kloubu: V pokročilých případech může artróza vést k deformaci kloubu, což má za následek abnormality v postiženém kolenním kloubu.
 • Artróza kolene může být způsobena různými faktory, včetně stárnutí, genetických predispozic, nadměrného stresu na kloub (například při obezitě), zranění kloubu a opakovaného opotřebení.
 • Léčba artrózy kolene může zahrnovat změny životního stylu, fyzioterapii, léky proti bolesti, ortézy nebo v některých případech chirurgický zákrok, jako je kloubní náhrada kolene.
 • Je důležité konzultovat s lékařem, pokud máte podezření na artrózu kolene, a diskutovat o vhodných možnostech léčby, aby se zlepšila pohyblivost a snížila bolest.

Artróza kolene

Bolest přichází s chladnějšími dny

Asi těžko se najde člověk, který by během svého života neměl problémy s klouby. Lidí s holí, berlou přibývá a s věkem tato nepříjemná jistota roste. Klouby, zejména kolenní, jsme přetěžovaly, zůstaly opotřebované a ve stáří tuhnou a bolí. Ráno při vstávání, ale i při samotné chůzi, zejména po schodech nahoru i dolů a v nerovném terénu cítíme bolest. Někdy až v tomto stádiu přicházíme do ambulance lékaře, který obvykle oznámí, že máme artrózu kolene, které se už nezbavíme.

Na podzim nás kolenní klouby bolí častěji, protože působí na ně chlad a změny počasí. Z těch ostatních faktorů je příčinou obtíží nadváha a přetěžování, které se týká většiny sportovců a těžce fyzicky pracující. Někdo nemusí mít nadváhu, ani nesportuje, ale měl úraz kolene nebo operaci kolene a to mu způsobilo gonartrózu, čili artrózu kolenního kloubu.

Artróza ve větší míře postihuje ženy než muže a ženy mívají zpravidla i intenzivnější a silnější bolesti. Po 65. roce má klouby zničené více než 70 procent lidí, u sportovců se bolesti objevují už po dvacítce. Při zhoršování u tohoto onemocnění přetrvává bolest i při vlastním pohybu a později i v klidu.

Dá se artróze předejít?

Artrotická kolena bychom neměli, kdybychom žili ve vodě. Ale žijeme na zemi a s touto nepříjemnou chorobou se musíme vypořádat. Klouby se obvykle hlásí praskáním v koleni, ale bolest ještě nemusíme cítit. Někdy však i malé poškození vyvolává silné bolesti. Tehdy je snad ještě čas na prevenci, která by měla spočívat například i v nošení správné obuvi, opatrném zatěžování kloubů a při obezitě ve snížení hmotnosti plaváním či cyklistikou. Důležité je chránit si chrupavku před degenerativními změnami, což se dá dělat užíváním přípravků. Chrupavka se může poškodit úrazem, přetěžováním kloubu ale přirozeným opotřebením věkem, zvláště při nadváze.

Artritida v kolenním kloubu

Artritida v kolenním kloubu

 

Takto může dojít k odtržení její části při úrazu, nebo chrupavka postupně vysychá, odlupuje se a tak vzniká drsný povrch na kontaktních plochách v kloubu, které při chůzi způsobují bolest.

Sponzorováno

Mnohé současné studie poukazují na větší riziko poúrazové artrózy při poškození zkříženého vazu, nebo při chronickém poškození menisků.

Poškozená chrupavka se dá léčit jen relativně. Současná medicína nedokáže chrupavku vyléčit ani ji nahradit. Léčba spočívá ve zpomalení resp. pozastavení degenerativního procesu – artrózy. Nejmodernější výzkumy umožňují tzv. kultivaci chrupavky, tedy rozmnožení chrupavčitých buněk v laboratoři z kousku vlastní chrupavky odebrané z kolena.

Co pomáhá a co škodí?

 • Při obezitě každý kilogram tělesné hmotnosti navíc zatěžuje kolena. Při nadváze 5 kg musí naše kolena udržet 30 kilo.
 • Při bolesti se doporučují ohřívací masti, které naneseme na koleno a obvážeme fólií. S teplotou to netřeba přehnat, aby nedošlo k popálení nebo podráždění kůže.
 • Léky, například ibuprofen, bolest sníží a omezí zánět. Tento lék podstatně méně dráždí žaludeční sliznici než ostatní nesteroidní protizánětlivé léky. Šetrný na žaludek je i paralen, ale má slabší účinky.
 • Pokud se aktivně věnujete sportu a bolí vás kolena, musíte omezit trénink. Pokud hrajete tenis a trpíte na bolesti kolenních kloubů, které se postupně zhoršují, musíte se s tenisem definitivně rozloučit a raději běhat po travnatém terénu, na kole, veslovat a plavat.
 • Pokud vám nějaká námaha způsobí bolest v koleni, přiložte si na něj ledový obklad, pevně ho přitiskněte o koleno a půl hodiny se nehýbejte.
 • Pokud není koleno oteklé, teplý obklad sice potlačí bolest, ale během cvičení mohou potíže projevit s dvojnásobnou intenzitou.
 • V případě otoku nebo podezření na otok se teplé obklady nesmí vůbec používat.
 • Zahoďte staré tenisky, které netlumí dopady nohou na tvrdý podklad, dříve či později se nevyhnete poškození kolena, v horším případě ani bederní části pánve.

Extra tip!

Na vnitřní straně stehna se nachází místo, jehož stisknutím vyvoláme bolest v koleni – jde o tzv. syndrom slabého kolena. Důležitější však je, že právě tento spouštěcí bod má na svědomí bolesti v kolenou a pokud chceme zmírnit obtíže při chůzi, musíme najít spouštěcí bod bolesti. Jak najdeme? Přesouvejte dlaň od jablíčka nahoru po vnitřní straně stehna v délce asi 8 cm a pak 5 cm až 10 cm směrem k vnější straně stehna – na tomto místě musíte sval pevně stisknout a vydržet tak dlouho, dokud napětí nepomine, obvykle 30 až 90 sekund. Bolest v koleni by měla ustoupit.

Posilujme kolena a svaly

Před cvičením se nejprve uvolníme, například tancem nebo během na místě, až potom začneme cvičit, nejlépe v ležaté nebo sedací poloze.

K posílení kolena je zaměřeno následující cvičení: Sedněte si na podlahu a natáhněte nohu, která vás bolí. Pod koleno si podložte srolovaný ručník a napněte svaly, kolenem však nehýbejte. V této poloze vydržte asi 30 sekund, pak svaly povolte. Cvik opakujte pětadvacetkrát.

K posílení kolen i stehenních svalů: Sedněte si, opřete se o stěnu, bederní oblast si podložte polštářem, aby vás nebolely kříže. Zvedněte nohu a napněte svaly – chvíli zůstaňte v této poloze – počítejte do pěti. Pak zvedněte nohu o několik centimetrů výše – zase počítejte do pěti a pak pomalu spouštějte nohu na zem – postupně uvolňujte svaly. Cvičení opakujte třikrát – každou nohu zvedněte desetkrát.

Cviky na posílení podkolenních šlach: Lehněte si na břicho, obličej přitiskněte k zemi, trochu pokrčte nohu v koleni a pomalu ji zvedejte do výšky 15 cm až 30 cm, pak ji spusťte dolů a nechte chvíli těsně nad zemí. Cvik pomalu opakujte, každou nohu procvičte třikrát. Při bolesti cvičení přerušte.

VIDEO: Cvičení při osteoartróze – cvičení při bolestech kloubů

VIDEO: Procvičování koleních kloubů

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Artróza kolene – jak na ni?”

 1. konarka64 napsal:

  Na bolesti kolene používám Enzycol, hrozná bolest zmizela a konečně můžu normálně fungovat

 2. MartinkaS napsal:

  Mně hodně pomohlo shození pár kil a taky pravidelné rehabilitace. Neříkám, že jsem byla obézní ale měla jsem pár kil navíc. Taky mi poradili ve Forme Clinic nějaké cviky na doma takže poctivě cvičím, a musím říct, že se cítím velmi dobře. 

Zanechat komentář ke článku

Zpráva