Totální endoprotéza kolenního kloubu – rehabilitace 4.95/5 (20)

Sponzorováno

Totální endoprotéza kolenního kloubu - rehabilitacePři totální endoprotéze kolenního kloubu (TEP KOK) se nahrazuje stehenní a holenní část kolenního kloubu. V případě těžké destrukce kloubní plochy pately může být část jejího povrchu seřezaná a pokrytá polyetylénem.

Totální endoprotéza kolenního kloubu a předoperační příprava

Zahrnuje léčebnou tělesnou výchovu (LTV) a fyzikální terapii (FT).

LTV – léčebná tělesná výchova

Uvolnění zkrácených svalů metodami, nácvik správného propínání kolene, nácvik správného stereotypu chůze o berlích, zlepšení rozsahu kloubní pohyblivosti, cévní a dechová gymnastika, psychoterapie, instruktáž pacienta o životním stylu s TEP a nácvik sebeobsluhy (práce ve snížené pozici, nákroky…). U obézních pac redukce hmotnosti – snížení hmotnosti o 1 kg znamená snížení tlaku na KYK při chůzi o 3 kg!!

FT – fyzikální terapie

Elektroterapie – využíváme analgetický, antiedematický a antiflogistický účinek magnetoterapie, galvanoterapii, nízkofr. proudů TENS, DD proudy, SF proudy. Využíváme též pozitivní termoterapii, hydroterapii, fototerapii (biolampa, solux,..).

Ošetření svalů v oblasti kolene protahovacími metodami se zaměřením na svaly na zadní straně stehna.

0. den – provádíme dechovou a cévní gymnastiku. Operovanou nohu polohujeme po 4-6 hodinách do pokrčené pozice (rozsah podle možností 40-60 st., některé prameny uvádí až 90st.) střídavě s maximálním propnutím.

1. den – přidáváme cvičení stehenní a hýžďové svaly, kondiční cvičení horních končetin a neoperované nohy. Od začátku cvičení usilujeme o srovnatelné propnutí jako na zdravém koleni, které je potřebné pro chůzi na konci stojné fáze.

2. den – pracujeme na dosažení plného rozsahu pohybu za použití motorové dynamické dlahy, na které nastavujeme nejprve rozsah flexe do 40-60st.

Cvičení na motodlaze trvá 30 min. a provádí se nejlépe 2x denně. Dále se provádí cévní a dechová gymnastika.

Sponzorováno

3.-4. den – zvyšujeme rozsah ohybu KOK na motodlaze denně o 10st., kromě kondičního cvičení přidáváme aktivní asistované cvičení operované nohy, posazování, vstávání, nácvik chůze, nácvik flexe a extenze v OKOK vsedě na židli.

5.-6. den – přidáváme cvičení na břiše, chůzi po schodech, sledujeme správný stereotyp chůze. Po TEP KOK je při chůzi většinou deficit ohybu i propnutí v KOK, proto je krok kratší a stereotyp chůze neekonomický. Soustředíme sena to, aby pacient na konci kročné fáze maximálně propínal KOK. V tomto směru sehrává významnou úlohu předoperační uvolnění zkrácených svalů na zadní straně stehna a polohováním OKOK v prvních pooperačních dnech.

Postupně zařazujeme i cvičení proti odporu ve všech polohách (záda, břicho, bok, sed). Podle zhojení operační rány a vyjmutí stehů aplikujeme měkké techniky v oblasti jizvy, mobilizaci čéšky. Realizujeme edukaci sebeobsluhy a životosprávy s TEP KOK.

INFO: Doplňující informace o totální endoprotéze kolene (TEP)

Instruktáž pacienta a následná rehabilitace

Neklekat na operovaný kloub, nedělat dřepy, podřepy, nepřetěžovat operovaný kloub náročnou a dlouhou chůzí, nenosit těžká břemena, nesedět dlouho v jedné pozici.

Úprava svalové dysbalance DK v oblasti pánve s nácvikem správných pohybových stereotypů, pokračování ve zvětšování rozsahu pohybu v OKOK.

Hydrokinezioterapie

Pohybová léčba ve vodě je vhodná po zahojení operační rány. Léčebné účinky cvičení ve vodě jsou: zmírnění bolesti, svalová relaxace, zlepšení rozsahu pohybu v KOK, reedukace fce postižených svalů, zlepšení cirkulace, zlepšení rovnováhy, koordinace a postoje. Snížení tíže těla ve vodním prostředí využíváme na nácvik chůze s lehkým došlapováním nebo pokud není povolena zátěž. Zmenšováním hloubky vody, resp. chůzí po schodech postupně zvyšujeme zátěž.

Pohybové aktivity vhodné po TEP KOK jsou plavání, jízda na kole nebo rotopedu s malou zátěží, turistika, golf. Nevhodné jsou běh, skákání, míčové hry, lyžování, hokej, atletika.

VIDEO: Průvodce pro pacienty s totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu

VIDEO: Další super cviky po endoprotéze kolenního kloubu (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Totální endoprotéza kolenního kloubu – rehabilitace”

  1. Pavel Bublan napsal:

   Jak dlouho se čeká na operaci totální endoprotézy kolene? Ve Znojmě asi rok. Mohl bych na operaci v Šumperku, když jsem ze Znojma? Jak dlouho po jmenované operaci mohu řídit auto? Děkuji.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva