Sponzorováno

Osgood-Schlatterova choroba – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (18)

  • Osgood-Schlatterova choroba, též nazývána Osgood-Schlatterův syndrom, je bolestivý stav, který se vyskytuje u dětí a adolescentů, obvykle ve věku 9 až 16 let. Většinou postihuje jedno koleno, ale může se objevit na obou stranách. Toto onemocnění je spojeno se zvýšenou fyzickou aktivitou, zejména se sporty, jako jsou běh a sporty s dopady, jako je fotbal, basketbal nebo gymnastika.
  • Hlavním projevem Osgood-Schlatterovy choroby je bolest a otok pod kolenem, kde šlacha stehenního svalu připevňuje ke kosti. Bolest se obvykle zhoršuje při fyzické aktivitě, zejména při ohýbání kolene a při náporu na koleno, a může způsobit nepohodlí a omezení pohybu.
  • Příčina Osgood-Schlatterovy choroby je přetížení a opakované tahy šlachy stehenního svalu na výrůstek kosti (tuberositas tibiae) pod kolenem. Tento opakovaný stres může způsobit zánět a mikrotraumata, což vede k bolesti a otoku.
  • Osgood-Schlatterova choroba je obvykle samolimitující a mizí s věkem, kdy kosti a svaly dítěte dospívají. Je však důležité konzultovat toto onemocnění s lékařem, aby bylo zajištěno, že je řádně diagnostikováno a léčeno vhodným způsobem.

Osgood-Schlatterova choroba je stav, který způsobuje bolest v koleni a horní části holeně, když šlachy táhnou proti horní části holenní kosti. Někdy se tento stav nazývá „skokanské koleno“, obvykle se vyskytuje u dospívajících. Léčí se doma odpočinkem, ledem a volně prodejnými protizánětlivými léky. Nejčastěji se tento problém objevuje u dospívajících chlapců.

Co je Osgood-Schlatterova choroba?

Osgood-Schlatterova choroba je stav, ke kterému dochází, když šlacha v koleni (patelární šlacha) táhne proti horní části holenní kosti. To způsobuje bolest v koleni a horní části holeně.

Šlachy jsou pruhy tkáně, které spojují svaly s kostmi. Patelární šlacha táhne oblast holenní kosti, kde se tvoří nová kost, nazývaná růstová ploténka. Tahání způsobuje bolest a zánět (otok a podráždění). Tvrdý hrbolek může také vyrůst přímo pod kolenem, protože růstová ploténka tuhne. Osgood-Schlatterova choroba se obvykle zlepší odpočinkem, volně prodejnými léky proti bolesti a časem.

Osgood-Schlatterova choroba je někdy označována jako růstové bolesti nebo skokanovo koleno.

Osgood-Schlatterova choroba - ilustrace

Osgood-Schlatterova choroba – ilustrace

 

Jak častá je Osgood-Schlatterova choroba?

Osgood-Schlatterova choroba je velmi častá. Je nejčastější příčinou bolesti kolen u dětí a dospívajících.

Kdo bývá postižen Osgood-Schlatterovou chorobou?

Osgood-Schlatterova choroba se vyskytuje u dětí a dospívajících, kteří procházejí růstovým spurtem. K tomu obvykle dochází ve věku 9 až 16 let (nejčastěji ve věku věku cca 11 až 14 let). Protože tento stav často souvisí s činností nebo pohybem, je častější u dospívajících, kteří aktivně dělají sporty, které vyžadují skákání nebo ohýbání kolena (volejbal a basketbal).

Co je to patelární šlacha?

Patelární šlacha je pojivový pás tkáně v koleni. Tato šlacha drží kolenní čéšku a holenní kost pohromadě. Připevňuje se přímo pod čéšku a poté se táhne k části holenní kosti, kde roste nová kost (růstová ploténka). Kvůli tomuto spojovacímu bodu může dojít k bolesti, když dítě prochází růstovým spurtem.

Příznaky a příčiny Osgood-Schlatterovy choroby

Děti a dospívající onemocní Osgood-Schlatterovou chorobou, když hrají sporty, které opakovaně zatěžují patelární šlachu. Existují určité aktivity – běh a skákání –, které způsobují, že svaly nohou tahají patelární šlachu, která táhne za růstovou ploténku.

Osgood-Schlatterova choroba, někdy nazývaná růstové bolesti, se často vyskytuje, když děti procházejí růstovým spurtem. Během období rychlého růstu se kosti, svaly a šlachy posouvají a zvětšují se. Tyto změny mohou více zatěžovat patelární šlachu a růstovou ploténku.

Jaké jsou příznaky Osgood-Schlatterovy choroby?

Hlavní příznaky Osgood-Schlatterovy choroby jsou:

  • Otok
  • Citlivost
  • Bolest těsně pod čéškou

Bolest se obvykle vyvíjí postupně v průběhu času, i když se může objevit náhle. Bolest může být horší v jednom koleni než v druhém a často se zhoršuje, když běžíte, skáčete nebo šplháte.

I tvrdá, bolestivá boule se může objevit na přední straně kolena pod čéškou. Tento hrbol je vlastně nová kost, která roste v místě, kde šlacha táhne růstovou ploténku. Přestože bolest zmizí, hrbol může zůstat i poté, co dítě vyroste.

Diagnostika – Jak se diagnostikuje Osgood-Schlatterova choroba?

Lékaři obvykle diagnostikují Osgood-Schlatterovu chorobu na základě příznaků a vyšetření. Váš lékař zváží:

  • Váš věk (nebo věk vašeho dítěte).
  • Jaké sporty nebo aktivity mohly tento stav způsobit.

Váš lékař může také provést rentgenové záření, aby se podíval na čéšku a vyloučil další stavy, jako je třeba zlomenina.

Jak poznám, že mám Osgood-Schlatterovu chorobu?

Pokud jste dospívající a máte bolesti přímo pod čéškou, můžete mít Osgood-Schlatterovu chorobu. Vaše riziko vzniku tohoto stavu je vyšší, pokud děláte sporty, které zahrnují skákání nebo ohýbání kolen. Tvrdá boule na přední straně kolena nad holení je (někdy) známkou Osgood-Schlatterovy choroby.

Léčba – Jaké jsou způsoby léčby Osgood-Schlatterovy choroby?

Většinu času můžete Osgood-Schlatterovu chorobu léčit doma kombinací odpočinku, ledu a volně prodejných nesteroidních protizánětlivých léků. V závislosti na závažnosti příznaků může lékař vašeho dítěte doporučit přestávku od sportů a aktivit, které způsobují bolest. To pro léčbu úplně stačí.

Sponzorováno

Mnoho dětí také nachází úlevu v tom, že protáhnou své kvadricepsy (svaly stehna), aby uvolnily část napětí na čéškové šlaše. Někteří lékaři také doporučují používat ortézu na patelární šlachu. Tento tenký pásek se umístí kolem kolena pod čéškou. Může zmírnit určitý tlak na patelární šlachu.

Jaké jsou komplikace spojené s Osgood-Schlatterovou chorobou?

Osgood-Schlatterova choroba má zřídka komplikace (téměř nikdy). Pokud je bolest závažná, mohou lékaři doporučit kortizonové injekce ke snížení otoku a zmírnění bolesti.

Ve vzácných případech bolest trvá mnoho let a může být horší při klečení. Přestože operace Osgood-Schlatterovy choroby je velmi vzácná, lékaři mohou chirurgicky odstranit kost, která se tvoří pod čéškou, pokud máte trvalou vysilující bolest.

Co můžete udělat, abyste zmírnili příznaky Osgood-Schlatterovy choroby?

Chcete-li zmírnit bolest spojenou s Osgood-Schlatterovou chorobou, můžete zkusit:

  • Odpočinek: Vyhněte se aktivitám a sportům, které vyžadují skákání, běhání.
  • Ledování místa: Aplikujte studený obklad na koleno, abyste snížili otok a zmírnili citlivost a bolest.
  • Léky: Užívejte volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky podle pokynů svého lékaře pro úlevu od bolesti.
  • Protahování: Pravidelně protahujte kvadricepsy (svaly stehen), aby byly pružné. Pevné kvadricepsy mohou zhoršit bolest Osgood-Schlatterovy choroby.
  • Fyzikální terapie: Váš lékař může doporučit fyzikální terapii, která pomůže zmírnit příznaky Osgood-Schlatterovy choroby. Fyzioterapeut poskytne konkrétní cvičení během terapeutických sezení.

Může magnetoterapie pomoci u Osgood-Schlatterovy choroby

Magnetoterapie je jedna z alternativních léčebných metod, která využívá magnetická pole k léčbě různých stavů, včetně bolesti a zánětu spojených s Osgood-Schlatterovou chorobou. Existuje několik studií a klinických zkoušek, které zkoumaly účinek magnetoterapie na podobné stavu spojené s bolestí a zánětem svalů a šlach, a některé z nich ukazují na možné pozitivní výsledky.

Magnetoterapie je považována za neinvazivní a bezpečnou metodu, což z ní dělá atraktivní možnost pro některé pacienty trpící bolestmi a zánětem. Nicméně, výsledky magnetoterapie mohou být různé u každého jedince, a není to univerzální léčba pro všechny. Je důležité mít na paměti, že magnetoterapie by měla být používána pouze pod dohledem kvalifikovaného odborníka.

Pokud uvažujete o magnetoterapii jako součásti léčby Osgood-Schlatterovy choroby, měli byste nejprve konzultovat s lékařem nebo ortopedickým specialistou. Lékař vám může poskytnout informace o rizicích a výhodách této terapie a pomůže vám rozhodnout, zda je to pro vás vhodná možnost léčby. Je důležité dbát na to, abyste zvolili důvěryhodného poskytovatele magnetoterapie a dodržovali předpisy a pokyny pro léčbu.

Tejpování u Osgood-Schlatterovy choroby

Tejpování (nebo také kinesiotejpování) může být v některých případech užitečným doplňkem při léčbě Osgood-Schlatterovy choroby. Tejpování může pomoci zmírnit bolest a podpořit stabilitu této oblasti. Zde jsou některé způsoby, jak může tejpování pomoci:

1. metoda tejpování:

Tejpování u Osgood-Schlatterovy choroby

Tejpování u Osgood-Schlatterovy choroby

 

2. metoda tejpování:

Tejpování u Osgood-Schlatterovy choroby

Tejpování u Osgood-Schlatterovy choroby

 

Je však důležité zde poznamenat, že efektivita tejpování může být individuální a závisí na konkrétní situaci a reakci těla. Pokud zvažujete použití tejpování pro Osgood-Schlatterovu chorobu, doporučuje se konzultace s lékařem nebo fyzioterapeutem. Tito odborníci mohou poskytnout pokyny ohledně správné aplikace a frekvence tejpování a také vám doporučí další vhodné postupy a cviky pro zlepšení stavu.

Prevence – Jak můžete zabránit Osgood-Schlatterově chorobě?

I když není plně možné zabránit Osgood-Schlatterově chorobě, můžete být schopni snížit riziko rozvoje tohoto stavu:

  • Účastnit se sportů (jako je plavání), které nezatěžují kolena. Plavání je ideální.
  • Přestávka od sportu nebo aktivity, když cítíte bolest kolena.
  • Protažením kvadricepsů a hamstringů (svalů v horní části nohy) zvýšíte flexibilitu a zmírníte tlak na čéškovou šlachu.
  • Nošení podpůrné sportovní obuvi s dobrým tlumením nárazů.

Prognóza – jaký je výhled pro pacienty s Osgood-Schlatterovou chorobou?

Sponzorováno

Většina dospívajících s Osgood-Schlatterovou chorobou se uzdraví bez trvalých zdravotních následků. Děti z tohoto stavu vyrůstají s tím, jak rostou jejich těla. Kostěné výrůstky mohou zůstat na kolenou až do dospělosti. Obvykle nejsou bolestivé.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva