Sponzorováno

Epiduroskopie: Příčinu bolesti zad odhalí kamera v páteři 4.91/5 (11)

Epiduroskopie: Příčinu bolesti zad odhalí kamera v páteřiEpiduroskopie – nejmodernější metoda diagnostiky bolestí zad přesně odhalí zdroj bolesti. Je šetrná a rychlá. O nejmodernější diagnostické metodě a zároveň zákroku, který přesně odhalí místo bolesti na páteři a hned ho i léčí, vypráví MUDr. Robert Rapčan, FIPP, z kliniky specializované na komplexní pomoc při léčbě bolesti.

Jak probíhá epiduroskopie?

Přes přirozený anatomický otvor v křížové kosti zavedeme do míšního kanálu speciální nástroj podobný hrubší jehle. Slouží jako pracovní kanál pro kameru a laser. Většinou vyšetřujeme míšní kanál v úrovni křížů a dolní části dříku, nejčastějších zdrojů bolestí zad, které vystřelují do nohou. V některých speciálních případech se epiduroskopie dělá i v oblasti hrudní a krční páteře. Po zavedení kamery a laseru do oblasti míšního kanálu sleduje operatér obraz na obrazovce monitoru.

Při jakých typech bolestí se pro ni rozhodnete?

Indikací je hlavně dlouhodobá bolest zad, s vystřelováním do jedné nebo obou nohou, když už selhaly jiné možnosti léčby včetně operace. Nejčastěji jsou to právě stavy po operacích, po kterých se vytvoří fibrózní tkáň. V pomyslném žebříčku je epiduroskopie poslední krok před zavedením míšního stimulátoru. Ten určitým speciálním způsobem ovlivňuje dráhy bolesti a tím výrazně snižuje její intenzitu, dokud epiduroskopie odstraňuje příčinu bolesti.

Jak pacientovi pomůžete?

Míšní kanál prohlížíme pomocí kamery a patologické procesy podrobně diagnostikujeme. Pomocí laseru odstraníme pozánětlivé srůsty, pooperační fibrózu, nebo přes pracovní kanál podáme protizánětlivé léky cíleně na místo zánětu. Léčba je šetrnější a rychlejší, zákrok děláme s lokálním umrtvením, aby pacient mohl říct, kde cítí bolest.

Kolik pacientů již zákrok podstoupilo?

Potřebujeme komplexní a speciální vybavení, v rámci naší kliniky v Praze a Brně ho má za sebou dvanáct pacientů.

Pro koho je epiduroskopie naprosto nevhodná?

Zásadní kontraindikací jsou poruchy srážení krve a nesouhlas pacienta. Určitou překážkou může být cena, která se odvíjí od ceny jednorázového materiálu, pohybuje se kolem sedmdesáti tisíc korun.

Sponzorováno

Při léčbě bolesti zad se používá i metoda Disc-FX. Pro koho je vhodná?

Je to miniinvazivní, zvláště šetrná léčebná metoda a ošetřujeme ní poškozenou ploténku. Jde o nižší stupeň, když plotýnka opakovaně způsobuje záněty míšních nervů, nebo bolí samotná a pacient to pociťuje jako dlouhotrvající, nepříjemnou bolest. Pokud je poškozena více, většinou je potřebný klasický otevřený operační zákrok. Vhodnost nebo nevhodnost indikace musí posoudit odborník. Přestože jde o miniinvazivní výkon, počítejte s tím, že hojení trvá šest až osm týdnů.

Co ještě pomáhá?

Neuromodulační metody: léková pumpa a elektrický stimulátor. Jsou účinné, ale i drahé, použití schvaluje konzilium odborníků.

Léková pumpa

Do podkoží se zavede elektroda, která pohání pumpičku s lékem v těsné blízkosti bolavého místa. Zákrok dělají na specializovaných pracovištích. Pumpička uvolňuje předem nastavené množství účinné látky v pravidelných intervalech, po několika týdnech musí pacient jít do nemocnice doplnit zásoby léků. Chronickou bolest tlumí téměř stonásobně nižší dávka, než jaká se používá běžně.

Strojek pod kůží

Potlačuje bolest, kterou způsobují periferní nervy. Do podkoží se zavede tenká elektroda spojena s neurostimulátorem, přístrojem, který vytváří elektrické impulsy. Ty přeruší spojení mezi nervem a mozkem, takže informace o bolesti se do něj nedostane.

Koho nejvíce bolí páteř?

– Řidiče nákladních vozidel a traktoristy – dlouho sedí za volantem, škodí i otřesy,
– Stavební dělníky – zvedají, nosí, táhnou, řežou těžké předměty,
– Zemědělce – těžce fyzicky pracují,
– Policisty – dlouho sedávají v autě,
– Hasiče – pracují s těžkými hadicemi, přenášejí těžké předměty nebo zraněných,
– Automechaniky – pracují v nepřirozených polohách,
– Zdravotní sestry a ošetřovatelky – zvedají nevládních pacientů,
– Dělníků v továrně – dlouho stojí na jednom místě a opakují pohyby,
– Učitelky v mateřské škole – sedávají skrčené, aby byly blíže k dětem,
– Prodavače – sedávají dlouho za pokladnou nebo stojí na jednom místě,
– Kadeřnice – dlouho stojí,
– Chirurgy – mnoho hodin stráví ohnutí

TIP: Jak na bolesti zad? Poradíme vám.

VIDEO: Epiduroskopie

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva