Sponzorováno

Použít při bolesti studené nebo teplé obklady? Uděláme vám v tom jasno 4.63/5 (19)

Použít při bolesti studené nebo teplé obklady?Co je nejlepší na vaše bolesti? Teplé obklady nebo zábaly, nebo spíše studené?

Každý z nás někdy v životě zažije namožení svalu, vymknutí vazů, bolesti hlavy nebo bolesti zad. Navíc, čím jsme starší, tím jsme náchylnější k artritidě. A ta taky „pěkně“ bolí.

Ale když vás něco bolí, jaký obklad bolest zmírní? Ledový nebo Teplý? A kdy má smysl používat obojí?

Zvážili jsme to a tuto problematiku rozebereme v tomto našem článku.

Kdy chladit a kdy zahřát

Mnohé z těchto stavů jsou léčitelné léky, které vám předepíše váš lékař. A v jiných situacích mohou zase stačit volně prodejné léky proti bolesti. Stále však můžete potřebovat další úlevu (nebo prostě nemáte rádi léky), takže zde je několik tipů, které je třeba mít na paměti, když se rozhodujete mezi použitím studených nebo teplých zábalů na bolavé svaly a klouby.

Připomenutí: Pokud je některý z těchto stavů nový nebo se rychle nevyřeší, kontaktujte svého lékaře – ten určí další možnosti léčby.

Akutní a dlouhodobá poranění

Takže – nepoužívejte teplé obklady na akutní poranění, protože další teplo v místě může zvýšit zánět a zpomalit řádné hojení. Při řešení zranění je nejlepší volit převážně ledování (tj. studené obklady), pokud je zranění akutní (starší než 6 týdnů). Chlad stahuje krevní cévy, což tlumí bolest, zmírňuje zánět a omezuje tvorbu modřin. Takže určitě zde použijte obklady studené.

Pokud jste citliví na chlad, může se vám aplikace ledu zpočátku zdát nepříjemná nebo dokonce bolestivá. Teplo může být hřejivé, útulné a svádí k tomu, aby jste ho na zranění aplikovali. Ale nenechte se zmást! Led zde vítězí, když brzy zastaví otoky, záněty a bolesti, kde teplo může ve skutečnosti zranění zhoršit.

Pokud máte co do činění s vleklými zraněními (staršími než 6 týdnů), pak je už v pořádku používat teplo. Zvýšený průtok krve uvolňuje napjaté svaly a zmírňuje bolavé klouby. To je zvláště užitečné pro zlepšení rozsahu pohybu na kloubu.

Před protahováním nebo domácím cvičením použijte teplo. Po cvičení nebo aktivitách můžete stále používat léčbu ledem nebo chladem, abyste zabránili vzplanutí zánětu.

Artritida

Zánět kloubů nebo bolest způsobená opotřebovanou chrupavkou v kloubech může způsobit bolest a ztuhlost zejména v místech, jako jsou lokty, kolena, ramena a prsty, abychom jmenovali alespoň některé. V těchto případech pomáhá vlhké teplo, jako je namočení ve vaně nebo sprše teplé, ale ne úplně horké vody. Pacienti s chronickou osteoartrózou se obvykle cítí lépe s teplými obklady. Takže je zkuste.

Vzplanutí dny

Jediným druhem artritidy, na který je nejlepší led, je dna (dnavá artritida). Když náhlý nástup bolesti a zánětu zasáhne jednotlivé klouby, může led zklidnit vzplanutí problému a zároveň pomoci utlumit bolest.

Bolesti hlavy

Kdo někdy nezažil bolest hlavy? Asi každý z nás. Některé jsou lehčí, snadno se léčí pomocí volně prodejných léků proti bolesti, zatímco jiné vyžadují pro úlevu nějaké další (ráznější) kroky. Led či studený obklad může pomoci uklidnit pulzující bolest v hlavě. Studené obklady nebo zábaly na čelo, oči a spánky pomáhají při pulzující bolesti, při migréně.

I když je při bolestech hlavy obvykle preferován led, vlhké teplo nebo tepelný zábal mohou zase volnit křeče v oblasti krku (krční páteře), které přispívají k bolestem hlavy.

Sponzorováno

Natáhnuté svaly a výrony

Natáhnutí svalu a výrony obvykle těží z kombinace ledu a tepla, když k nim dojde. Ať už jste si natáhli sval na lýtku nebo zádech při práci na dvoře nebo jste si vymkli kotník při basketbalu, je nejlepší začít s ledem, abyste zmírnili zánět (včetně otoku, zarudnutí nebo citlivosti zranění) a utlumili bolest. Teprve po odeznění zánětu je dobré přejít na teplo; to může pomoci zmírnit svalovou ztuhlost v místě poranění.

Tendinitida

Tendinitida je bolestivý zánětlivý problém, který postihuje šlachy, pojivové tkáně mezi vašimi svaly a kostmi. Častou příčinou jsou opakující se činnosti, takže šlachy v lokti, koleni, rameni, kyčli a dokonce i Achillova šlacha jsou běžně postižená místa.

Kromě obvyklých opatření ke zmírnění bolesti – odpočinek, přerušení činností, které způsobují bolest, volně prodejné léky proti bolesti – je zde preferovanou metodou led a studené obklady, protože může zmírnit zánět a pomoci utlumit bolest.

Tendinóza

I když je tendinóza podobná tendinitidě v tom, že dochází k bolesti šlach, tendinóza je odlišná kvůli příčině: chronickému, dlouhodobému stavu způsobenému degenerující šlachou. Protože tento stav zahrnuje podráždění a ztuhlost šlach připojených ke kloubům, teplo je nejlepší pro zmírnění ztuhlosti kloubů, ale až poté, co zánět vymizí.

Jak bezpečně aplikovat led a teplo

Led a teplo můžete aplikovat mnoha způsoby. My obecně doporučujeme cca 20 minut se zábalem a 20 minut bez:

  • Ledové balíčky: Mražený hrášek nebo kukuřice, kostky ledu v sáčku nebo zmrazeném gelovém balení. Ledovat můžete déle než 48 hodin, dokud nezmizí otoky, citlivost nebo zánět.
  • Ledová masáž: Zmrazte vodu a masírujte citlivou oblast, dokud neznecitliví. (Nejlepší je to po zranění nebo pro oblasti příliš nepohodlné pro ledové obklady, jako je loket nebo pata).
  • Chladivé masky: Přiložte si na oči masku proti chladu, kterou dostanete v drogerii, nebo si na čelo a spánky položte ručník namočený ve studené vodě.
  • Vlhké teplo: Užijte si koupel, sprchu nebo vířivku s použitím teplé, nikoli horké vody (40°C).

Kdy být extra opatrní?

Parafínový zábal dodává vlhké teplo, ale přehřátí může způsobit popáleniny. Toto ošetření je náročné na práci a proto je dražší.

Buďte opatrní v oblastech se sníženou citlivostí, pokud máte neuropatii (z cukrovky nebo jiného onemocnění) nebo Raynaudův syndrom. Extrémní teploty mohou poškodit pokožku.

Zajímá vás, jestli je bezpečné používat led, když máte horečku? Na použití chladu ke snížení horečky není nic špatného.

A jdeme do finále

Vědět, kdy použít terapii chladem a kdy použít terapii teplem, výrazně zvýší účinnost léčby. Některé situace budou vyžadovat obojí. Pacienti s artritidou mohou například používat teplo pro ztuhlost kloubů a chlad pro otoky a akutní bolest.

Pokud některá taková léčba bolest nebo nepohodlí zhorší, okamžitě ji ukončete. Pokud léčba během několika dní při pravidelném používání příliš nepomohla, můžete si domluvit schůzku se svým lékařem, abyste probrali další možnosti léčby.

Sponzorováno

Je také důležité zavolat svému lékaři, pokud se u vás v průběhu léčby objeví modřiny nebo kožní změny.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva