Sponzorováno

Jak vybrat správný opalovací krém? 4.68/5 (19)

Jak vybrat správný opalovací krém?Rozumné opalování je zdravé. Díky slunečnímu záření se v lidském těle vytváří vitamín D, který je velmi důležitý pro naše zuby a kosti. Zároveň, podporuje náš imunitní systém. Ale sluneční záření obsahuje složku UV, proti kterému se naše pokožka stává bezmocná již po 10 minutách pobytu na slunci. Proto je výběr opalovacího prostředku tak důležitý. A neměli byste ho v žádném případě podcenit.

Pro koho je sluneční záření nejvíce nebezpečné?

Přestože sluneční záření je nebezpečné pro všechny, stále máme skupiny lidí, které jsou nejvíce ohroženi. A jedná se o osoby převážně s přirozenými blond nebo zrzavými vlasy, se světle zelenýma a modrýma očima nebo obecně ti, kteří mají málo pigmentu. K ohrožené skupině rovněž patří mladí lidé s akné nebo vyrážkami. V tomto případě se již doporučujeme zaměřit na opalovací krémy se speciálním určením k danému typu pokožky.

Jaké je hlavní kritérium při výběru opalovacího krému?

Příprava na dovolenou bývá vzhledem k hektickému způsobu života náročná. Při návštěvě nespecializovaných obchodů náš čekají plné regály krémů, bez jakékoliv pomoci a možnosti si vybrat ten správný právě pro vás. Je třeba si uvědomit, že cena by neměla být hlavním faktorem při výběru opalovacího krému.

Před čím nás chrání opalovací krém?

Chrání nás hlavně před UV zářením. UV je ultrafialové záření, které není vždy stejné. Rozlišujeme UV-A a UV-B záření. Přirozeně, nejlepší si je vybrat širokospektrální opalovací krém, který nás ochrání před všemi druhy UV záření.

Co znamená zkratka UVA, UVB a SPF?

UVA – zapříčiňuje dlouhodobé komplikace. Např. stárnutí kůže a tvorba vrásek
UVB – je hned na první pohled viditelnější a krátkodobě velmi nepříjemný. Způsobuje zarudnutí kůže a v extrémních případech popáleniny.

U obou typů záření může dojít ke vzniku rakoviny kůže a snížení imunitního systému a tím může snadněji dojít ke onemocnění člověka. Přesný opak toho, co by měl způsobovat pobyt na slunci, a tedy podporovat nás imunitní systém.

SPF – ochranný faktor. Je to nejdůležitější číslo, které bychom měli sledovat při výběru opalovacích krémů. Toto číslo nám udává, jak dlouho se budeme moci zdržet na slunci. Ochranný faktor bývá většinou v rozmezí 2 až 60, přičemž SPF15 je doporučená minimální hodnota při pobytu na slunci. Odborníci a kožní lékaři doporučují dokonce používat krémy s ještě vyšším ochranným faktorem.

Pro výpočet ochranného faktoru platí tento vzoreček:

čas v minutách, po který chcete být na slunci /děleno/ doba, kdy se vaše pokožka brání slunci sama

Příklad tohoto výpočtu: Chcete být venku hodinu a půl, tedy 90 minut, a vaše pokožka se obvykle spálí za 15 minut. 90 : 15 = 6. Ochranný faktor pro tento případ by měl být 6.

Jaký opalovací krém používat u moře a p5i turistice?

Je dokázáno, že rozdíl mezi SPF30 a SPF50 je relativně malý, ale přesto byste u moře a vysokohorské turistice měli používat opalovací krémy s ochranným faktorem 30 a výše.

Sponzorováno

Kromě SPF čísla, krémy obsahují informaci i o PPD. Zatímco SPF ukazuje ochranný faktor před UVB zářením, PPD nám udává ochranu proti UVA záření. Zákon, ale neukládá povinnost zobrazovat tuto hodnotu na obalu, a proto ji často výrobci prostě nezobrazují.

Jak vybrat dětský opalovací krém?

Mnoho rodičů se pro své ratolesti snaží opatřit dětský opalovací krém, což je velmi správné. Dětské opalovací krémy totiž neobsahují parfémy, na které může být dětská pokožka citlivá. Na dětských krémech jsou také věkové omezení, které bychom měli ovšem respektovat. Nezapomínejme na to, že děti do tří let by se vůbec neměly vystavovat přímému slunečnímu záření. Rodiče by měli zajistit speciální oblečení obsahující ochranu před sluncem. Příliš mnoho slunečního záření v dětském věku může zvýšit náchylnost kůže na rakovinu v pozdějších letech života.

TIP: Přečtěte si 7 tipů pro krásné opálení

Jak používat opalovací krémy?

Myslet si, že aplikování ráno, nám vydrží celý den je velmi mylné. Zvláště často by se měli natírat sportovci a lidé koupající se ve vodě. Natření kůže by mělo být minimálně 20 minut před pobytem na slunci a aplikovat jej několikrát denně, podle uvážení. Koupající se lidé by měli používat krémy, které jsou v tomto případě účinnější než spreje, které nemají takovou přilnavost k pokožce.

A co když se koupete? Některé přípravky jsou odolné vůči vodě, jiné ale nikoliv, tuto informaci najdete na obale opalovacího krému. Ale měli byste mít na paměti, že po dlouhém koupání v moři nebo při sprchování s mýdlem je nutné namazat pokožku znova.

Kolik krému použít?

Opalovacího krému nepoužívejte zbytečně mnoho, ale právě jeho pravidelná obnova je nejdůležitější. Na obličej používejte cca polovinu čajové lžičky krému, na tělo pak množství, které odpovídá asi dvěma polévkovým lžicím.

Jaké krémy používat v ČR?

Lékaři doporučují používat opalovací krémy s ochranným faktorem minimálně 15-20. V některých prázdninových destinacích, jako například Austrálie, kde je ozónová vrstva tenčí než jinde na světě, dokonce doporučují používat opalovací krém s SPF50.

Pozor, krém s UV filtrem nemusí být na opalování…

Pokud narazíte na nějaký pleťový krém, který má v popisu s UV filtrem, automaticky to neznamená, že ho můžete použít jako opalovací krém. Je třeba, aby bylo uvedeno, jaký stupeň ochrany poskytuje, tedy například SPF 20. Označení „s UV filtrem“ bez upřesnění hodnoty může totiž znamenat třeba jen faktor 1 nebo 2. Což pro opalování není věru mnoho.

Přečtěte si také tyto články na téma opalování

VIDEO: Jak vlastně funguje opalovací krém

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva