Sponzorováno

5 tipů, jak vybrat dobrý opalovací krém pro vaši pokožku 4.87/5 (15)

Podívejte se na naše rady ohledně výběru opalovacího krému

Podívejte se na naše rady ohledně výběru opalovacího krému

Ať už je vaše péče o pleť jen jednoduchá nebo hodně propracovaná, existuje jeden produkt, který byste při péči o pleť nikdy neměli přeskočit: opalovací krém. Ale když jsou dnes na trhu tisíce opalovacích krémů, jak si vybrat ten správný pro váš typ pleti?

V tomto článku vám poskytneme rady ohledně výběru opalovacího krému, který funguje – a jak se vyhnout těm, které nefungují.

Jak naší pleti pomáhá opalovací krém?

Opalovací krém používá aktivní složky k filtraci ultrafialových (UV) paprsků předtím, než se dostanou do vaší pokožkz. UV paprsky – které pocházejí ze slunce a solárií – mohou způsobit rakovinu kůže a další známky stárnutí.

Opalovací krémy jsou prodávány v podobně krémů, prášků a sprejů, které nanášíte přímo na pokožku. Lidé, kteří pravidelně používají opalovací krém, mají:

  • Nižší riziko rakoviny kůže: Rakovina kůže je jednou z nejčastějších typů rakovin. Každodenní používání opalovacího krému, který má SPF 15 nebo vyšší, může snížit riziko rakoviny kůže. Můžete snížit riziko melanomu, nejsmrtelnější formy rakoviny kůže, o 50 %. A můžete snížit riziko nejčastější rakoviny kůže, spinocelulárního karcinomu, o 40 %.
  • Mladší pleť: Sluneční UV paprsky poškozují pokožku a způsobují vrásky, tmavé skvrny a ochablost. Pravidelné používání opalovacích krémů tyto účinky snižuje a předchází stárnutí pokožky.

Jak opalovací krém funguje?

Zkontrolujte vždy účinné látky na štítku opalovacího krému, abyste zjistili, zda váš opalovací krém obsahuje fyzické nebo chemické filtry.

Fyzické složky opalovacího krému

Fyzické složky opalovacího krému – někdy nazývané minerální opalovací krémy – jsou:

  • Oxid titaničitý
  • Oxid zinečnatý

Fyzické složky ochrany proti slunečnímu záření fungují jako reflexní bariéra a rozptylují UV paprsky dříve, než proniknou do pokožky.

Chemické filtry opalovacího krému

Pokud váš opalovací krém obsahuje chemické filtry, aktivní složky mohou být obecně tyto:

  • Avobenzon
  • Homosalate
  • Oktokrylen
  • Octinoxate
  • Octisalate
  • Oxybenzon

Chemické opalovací krémy se částečně vstřebávají do pokožky a vytvářejí chemickou reakci, která pomáhá předcházet poškození UV zářením.

Přísady v opalovacích krémech, které je možné používat, a ty, kterým se vyhnout

Odborné zdroje uvádí, že dvě hlavní fyzické složky ochrany proti slunečnímu záření – oxid titaničitý a oxid zinečnatý – jsou bezpečné a účinné pro použití v opalovacích krémech. Zároveň se také považují tyto dvě složky za bezpečné a účinné.

Dvě složky, kterým je třeba se vyhnout, jsou:

  • Kyselina aminobenzoová
  • Trolamin salicylát

A je dobré také říct, že FDA v USA také zpochybnila bezpečnost a účinnost většiny chemických složek na ochranu proti slunečnímu záření. Navrhli, že by měl být proveden další výzkum na následujících chemických opalovacích složkách:

  • Avobenzon – Avobenzone je problematický kvůli tomu, že může způsobit poškození pokožky nebo alergické reakce a je toxický pro životní prostředí. Není biologicky odbouratelný. Povolené procentuální množství je pro EU 5 % a pro USA 3 % z celkového obsahu výrobku.
  • Cinoxate
  • Dioxybenzon – V kombinaci se slunečním zářením může vyvolat alergické vyrážky (jedná se o silný alergen), může způsobit hormonální změny a narušit endokrinní systém.
  • Ensulizol
  • Homosalate
  • Octinoxate – Tato chemická opalovací složka je zakázána na Havaji kvůli obavám, že má negativní účinky na zdraví korálů.
  • Octisalate
  • Oktokrylen
  • Oxybenzon – Vzhledem k tomu, že tato chemikálie byla zapojena do poškozování ekosystémů korálových útesů po celém světě, některé národy a státy (třeba Havaj) zakázaly opalovací krémy obsahující tuto složku. Vysoce účinný proti UVB paprskům a široce používaný v opalovacích krémech, oxybenzon také upoutal pozornost zdravotních výzkumníků, kteří našli jeho stopová množství ve vzorcích krve lidí. Většina zemí, proto omezuje procento oxybenzonu v opalovacích krémech.
  • Meradimate
  • Sulizobenzon
  • Padimate O.
  • Kyselina paraaminobenzoová (PABA): U některých lidí způsobuje alergické a fotosenzitivní reakce. Produkty, které jej nepoužívají, mají na etiketě často uvedeno „bez PABA“ či „PABA free“.

Další obava se týká možné kontaminace přísad. Nedávná studie produktů zjistila, že mnoho aerosolových opalovacích krémů (a dalších produktů osobní péče) obsahuje benzen – vysoce hořlavou chemickou látku, která může po dlouhodobé expozici způsobit vážné zdravotní problémy. Jen v loňském roce společnost Johnson & Johnson stáhla pět typů opalovacích krémů ve spreji Neutrogena® a Aveeno® kvůli vysokému zjištěnému obsahu benzenu. A i když složka nebyla na produktech uvedena, studie zjistila, že došlo ke kontaminaci, která způsobila tvorbu benzenu.

Kvůli tomuto zjištění FDA požádala další společnosti a výrobce, aby otestovali své aerosolové produkty, aby se ujistili, že benzen – a jeho tvorba – není přítomen. To vedlo ke stažení 25 milionů produktů od více než tuctu dalších značek.

Sponzorováno

Pokud chcete být opatrní, vyberte si opalovací krém, který obsahuje oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý.

Porozumění číslům SPF z opalovacích krémů

Každý opalovací krém má na štítku číslo slunečního ochranného faktoru (SPF). Toto číslo je důležité, ale není to jediné, co byste měli hledat.

Vaše pokožka je vystavena dvěma typům UV záření: UVA a UVB. Číslo SPF vám říká, jakou ochranu poskytuje opalovací krém proti UVB paprskům, které jsou hlavní příčinou spálení. Ale SPF vám neřekne, jak velkou ochranu máte před UVA paprsky, které mohou způsobit poškození kůže a rakovinu kůže.

Abyste měli jistotu, že jste chráněni před UVA paprsky, vyberte si opalovací krém, který na štítku uvádí „široké spektrum“ či „Opalovací krém širokým spektrem“. Tento termín znamená, že produkt chrání před UVA a UVB paprsky.

Opalovací krémy označené s „širokospektrální ochranou pokožky“ chrání pleť před UVB i UVA paprsky.

Když nanášíte opalovací krém na tělo, buďte velkorysí. Skrovná aplikace by vás mohla ošidit o ochranu, kterou potřebujete. Většina dospělých potřebuje alespoň 30 ml opalovacího krému neboli přibližně velikost jednoho panáka, aby získali dostatečnou ochranu na obličeji, krku, pažích a nohách.

SPF je tedy číslo, které udává, jak dobře opalovací krém chrání nechráněnou pokožku před poškozením způsobeným určitým typem UV záření: UVB paprsky, které způsobují spálení a podporují rakovinu kůže. Škála, které platí, je taková:

  • SPF 15 blokuje 93 % UVB paprsků
  • SPF 30 blokuje 97 % UVB paprsků
  • SPF 50 blokuje 98 % UVB paprsků
  • SPF 100 blokuje 99 % UVB paprsků

Při přemýšlení o tom, jaké hodnocení SPF chcete použít, mějte na paměti následující pokyny:

  • SPF 15 je minimální hodnocení, které dermatologové doporučují pro jakékoli vystavení slunci.
  • Hodnocení SPF nad 50 nemá smysl. Nic neblokuje 100 % UVB paprsků a opalovací krém, který nabízí hodnocení SPF 100, což zní působivě, ve skutečnosti blokuje pouze o 1 % více UVB paprsků než opalovací krém SPF 50.
  • Hodnocení SPF vám neřekne, jak dlouho můžete čekat, než znovu použijete krém. Obecně se doporučuje, abyste každý opalovací krém znovu nanášeli každé dvě hodiny, bez ohledu na jeho hodnocení SPF.

Jak dlouho vydrží opalovací krém?

Klíčem je aplikovat opalovací krém včas a často – krém má tendenci se smývat a utírat o oblečení, takže pokud se pohybujete na přímém slunci, aplikujte opalovací krém častěji, nejen jednou.

Aktivní složky v opalovacích krémech potřebují asi 30 minut, než se nastartují, takže jim dejte čas, než vyrazíte ven. Aplikujte znovu opalovací krém alespoň každé dvě hodiny. A i když je na vašem opalovacím krému uvedeno, že je voděodolný, vždy jej po plavání a osušení ručníkem aplikujte znovu.

Odolnost opalovacího krému proti vodě a potu

„Vodě odolný“ opalovací krém znamená, že opalovací krém je navržen tak, aby dobře fungoval i přes přítomnost vody nebo potu. Protože žádný opalovací krém nevydrží nekonečně dlouho, když plavete nebo se potíte, obecně se zakazuje používání slov jako „vodotěsný“ nebo „potuvzdorný“ na etiketách výrobků. Pokud však mají specifický test, měli byste najít jedno ze dvou hodnocení:

  • Voděodolný po dobu 40 minut
  • Voděodolný po dobu 80 minut

Uvědomte si však, že utírání pokožky ručníkem odstraňuje opalovací krém. Takže bez ohledu na hodnocení voděodolnosti a čas, který si myslíte, že by měl opalovací krém vydržet, musíte opalovací krém znovu použít ihned po použití ručníku.

Jaký minimální SPF byste měli používat?

Měli byste vždy volit vysoký SPF? Záleží na tom, co ten den děláte.

Dny, kdy jste venku jen krátkou dobu, vám projde v pohodě i SPF 15. Pokud ale budete venku déle než pár desítek minut, zvolte alespoň SPF 30.

Nezapomeňte také zkontrolovat datum spotřeby na opalovacím krému. Láhev, která strávila několik let pečením na slunci, nenabízí stejnou ochranu jako kdysi.

Samotný opalovací krém nestačí

Opalovací krém by měl být součástí vaší rutiny, kdykoli jdete ven. Ale sluneční paprsky jsou silné, takže nečekejte, že váš opalovací krém udělá všechno.

Žádný opalovací krém nemůže blokovat všechny UV paprsky. Dobrá ochrana před sluncem by také měla znamenat vyhledání stínu pokud je slunce opravdu hodně aktivní, nošení klobouku se širokou krempou a samozřejmě slunečních brýlí a výběr vhodného oblečení.

Užívejte si slunce – ale dávejte pozor na to, jak moc a jak často se mu vystavujete.

Sponzorováno

Napište nám do komentářů, zda řešíte výběr vhodného opalovacího krému a zda ho používáte.

A dále si přečtěte na toto téma

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva