Sponzorováno

Oči a UV záření 4.88/5 (8)

Oči a UV záření

Pár základních faktů o UV záření

Ultrafialová oblast (UV) je neviditelná část spektra elektromagnetického záření s vlnovou délkou od 100 nm do 400 nm. Rozdělujeme ho do tří pásem UVA, UVB a UVC pásmo. (Spektrum UV záření, které na Zemi dopadá je tvořeno v 90 až 99% UVA zářením a jen 1 až 10% UVB zářením. UVC záření je pohlcováno prakticky stoprocentně vrstvou atmosféry, takže na Zemi ani nedopadá.)

Hustotu UV záření vyjadřuje tzv. UV index. Čím je vyšší UV index, tím silnější je UV záření. Jarní měsíce jsou typické mírnou intenzitou UV záření; od května se UV záření zvyšuje až do září, kdy opět klesá na mírnou úroveň. Nejvyšší hodnoty jsou v letním období, v poledne, kdy je slunce nejvýše. UV index, tedy, roste s ročním obdobím, polohou slunce, ale také s nadmořskou výškou a zeměpisnou šířkou. Navíc, intenzita záření stoupá, když se odráží z různých povrchů kolem nás, jako je např. sníh, písek, voda, dlažba a pod.

TIP: Jak se bezpečně opalovat?

Negativní dopad UV záření na oči

Kromě toho, že UV záření je pro člověka nezbytné kvůli syntéze vitaminu D, je jeho nadměrné přijímání nebezpečné, a to nejen pro naši kůži, ale i pro naše oči. UVA já příčinou toho, že se opálíme, ale zároveň zapříčiňuje stárnutí kůže a velmi rychle dokáže poškodit oční tkáň, proniká až na oční sítnici a jeho dlouhodobé působení může vést ke vzniku šedého zákalu (oslepnutí). UVB záření také způsobuje opálení, avšak je mnohem intenzivnější než UVA záření, vyvolává spálení kůže (zarudnutí) a působí na oční rohovku. Nadměrné vystavování se tomuto záření může nevratně poškodit zrak.

UV paprsky způsobují zejména zánět oční rohovky, spojivky, zda oční zákal. Kromě toho, podle MUDr. Čmeľ, PhD, MPH (2008): „Dlouhodobá expozice UV záření bez ochrany proti tomuto záření může být spojena se vznikem nebezpečných onemocnění centrální části sítnice – tzv. makulární degenerace. Při vzniku a průběhu tohoto obtížně léčitelná onemocnění pacient neoslepne, ale postupně ztrácí schopnost číst, vidět drobné detaily, i když se použije jakákoliv brýlová korekce.“ Navíc, kůže na očních víčkách je velmi tenká a náchylná k vytvoření kožní rakoviny.

Sponzorováno

Jak chránit oči před UV zářením

Oko je orgán reagující na světlo a dokáže se přizpůsobit rozdílné intenzitě světla. Na sluneční záření oko reaguje zúžením zornice a přivřením víček. To je přirozený ochranný mechanismus oka. Pokud bychom si nasadili tmavé brýle, které pouze tlumí viditelné světlo a neabsorbují UV záření (nemají dostatečný UV filtr), vystavíme oko poškození tím, že mu přirozeně neumožníme se přivřít. (Tzn, lépe žádné sluneční brýle, jak nekvalitní bez UV filtru.)

Oči bychom tedy v prvé řadě měli chránit kvalitními slunečními brýlemi s dostatečným UV filtrem. Označení brýlí etiketou UV 400 znamená, že pohlcují UV záření s vlnovou délkou 400 nm a méně, a tedy tuto ochranu poskytují. Kromě ochrany před UV zářením mají kvalitní brýle zajistit i ochranu před oslněním. V souvislosti s tím mluvíme o pěti kategoriích protisluneční ochrany. Ty jsou označovány číslem od 0 do 4, tedy od čirých až po velmi tmavě zbarvené „skla“. Ty s nižším stupněm jsou vhodné spíše v době, kdy není velká intenzita slunečního záření. Nicméně vždy, když jsme vystaveni přímému slunci, měli bychom použít brýle se stupněm ochrany 2 až 3. A samozřejmě, čím je stupeň slunečního záření vyšší (vysokohorský terén, zasněžená krajina a pod.), Tím i tmavší zbarvení by čočky měly mít.

Jiný způsob, jak podpořit ochranu očí před UV zářením může být i pravidelná konzumace růžičkové kapusty nebo špenátu, které jsou bohaté na lutein. Ten působí jako silný antioxidant chránící tělo před škodlivým působením volných radikálů. „Zpomaluje vznik degenerativních změn na sítnici (makulární degeneraci) a vznik šedého zákalu čočky“ (Lutein, 2013). Lutein najdeme také ve vaječném žloutku, brokolici, kukuřici, mrkvi, listovém salátu, či rajčatech.

VIDEO: Brýle proti UV záření

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Oči a UV záření”

    1. […] oční chirurgové před letní sezónou vůbec nedoporučují. Problémem je vysoká koncentrace UV záření, která může poškodit citlivý povrch oka s odlaserovaným povrchovém rohovky. Po metodě LASEK […]

    2. […] která chrání oči před UV zářením je čirá, takže tmavší zbarvení nutně neznamená, že ochrana bude lepší (UV filtr a […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva