Sponzorováno

Strava seniorů – jak by měla vypadat? 4.52/5 (27)

Chcete být ve stáří zdraví? Cesta vede přes kvalitní a vyvážené jídlo...

Chcete být ve stáří zdraví? Cesta vede přes kvalitní a vyvážené jídlo…

Stárnutí patří mezi základní biologické procesy, probíhá na úrovni molekulární, buněčné, tkáňové, orgánové i samotného organismu. Na těchto úrovních probíhají specifické změny, které jsou u každého jedince individuální, a jsou ovlivněny mnoha činiteli. S věkem postupně klesá jeho fyzický výkon a tím i výdej energie. Zpomaluje se jeho metabolismus. Zpomaluje se trávení a celková látková výměna. Senior často užívá mnoho léků a ty významně ovlivňují jeho metabolismus. Navzdory těmto specifikům, význam výživy zůstává velmi důležitý.

Zásady zdravé výživy: zdravá strava má obsahovat dostatek bílkovin, minerálních látek a vitamínů, jezte hodně ovoce a zeleniny, dbejte, aby příjem energie v potravě nepřesáhl její výdej, snižte příjem tuků a cukrů (iv jejich skryté formě), jezte méně živočišných bílkovin, konzumujte méně soli a omezte alkohol. Dodržováním těchto zásad lze předcházet dvěma nejčastějším druhům onemocnění, na které podle statistik umírá sedm z deseti obyvatel ČR. Jsou to srdečně-cévní a onkologická onemocnění.

Ochranné faktory

Zjednodušeně lze říci, že hlavním zdrojem ochranných faktorů, například, vitamínů C a E, arotenoidů, flavonoidů, kyseliny listové, vlákniny a minerálních látek jsou převážně potraviny rostlinného původu, jako je ovoce, zelenina, rostlinné oleje, obiloviny, luštěniny, ořechy a houby. Důležitou výjimku tvoří ryby jako zdroj speciálních nenasycených mastných kyselin řady n-3 a selenu.

Samozřejmě, změny po stránce anatomické a fyziologické postihují i trávicí systém. I z tohoto důvodu má výživa starých lidí své zvláštnosti a specifika.

Tělo se věkem mění

Anatomické změny těla

Anatomické změny se projevují atrofií a degenerací. Ve spojitosti s výživou je důležité upozornit na:

 • možný snížený obsah vody v organismu – dehydratace,
 • mění se obsah celkového tuku v organismu, jeho distribuce, tuk se hromadí v břišní dutině (jablečný tvar těla – vzniká vyšší riziko nemocnosti a úmrtnosti), nebo na periferii, na bocích a stehnech (hruškovitý tvar těla) a jiné.

Funkční změny těla

Funkční změny se týkají omezení orgánových a systémových funkcí.

Z pohledu výživy můžeme zmínit:

 • kosterní a svalové změny (možná osteoporóza pro nedostatek kalcia, příjem alkoholu, užívání kortikosteroidů a mnohé jiné …),
 • změny srdečního a dýchacího systému (nadváha a obezita je přítěží),
 • změny v trávení.

Jako je trávicí systém postižený starobními změnami:

 • snižuje se vylučování trávicích enzymů,
 • snižuje se absorbce, vstřebávání výživných látek, léků,
 • snižuje se svalový tonus střev, tedy peristaltika (podélný vlnovitý pohyb stěn dutých orgánů, který slouží k posouvání jejich obsahu) a tím následně a vylučování,
 • nechutenství,
 • změny se smyslovým vnímáním chuti (prahová hodnota pro slanou a sladkou chuť zvyšuje),
 • zácpa,
 • snížení tvorby žaludeční kyseliny (atrofická gastritida), tím pádem sledujeme nižší biovyužitelnost vitaminu B12, folátu, vápníku a železa,
 • snížení sekrece enzymů slinivky, následně dochází k horšímu trávení tuků a bílkovin,
 • snížená citlivost žlučníku na cholecystokinin může nepříznivě ovlivnit trávení tuků,
 • atrofie dásní v ústní dutině,
 • zhoršený stav, ztráta chrupu,
 • snížená tvorba a vylučování slin,
 • zhoršení polykání,
 • zhoršující se funkce smyslových orgánů – zrak, chuť, čich, které usměrňují výběr potravy,

TIP: Přečtěte si o clean eating

Každý věk má své kouzlo

Při výživě starých osob je třeba mít na zřeteli mnoha faktorech, mezi nimi např. skutečnost, že strava je ovlivněna vnitřními ději v organismu, též snížením a úbytkem tělesné aktivity, celkové fyzické zdatnosti. Jedinec se stále obtížnější přizpůsobuje okolním změnám.

Mnohé léky, které jedinec ve vyšším věku užívá, mohou mít negativní dopad na průběh metabolických procesů v organismu a tak v konečném důsledku i na příjem potravy (např. nechuť). I různé návykové intoxikace (alkoholismus, kouření) ovlivňují negativně na organismus. Netřeba zapomínat i na fakt, že soběstačnost starého člověka může být více méně omezena, nebo i zcela ztracena. Změny trávicí soustavy, výše popsané jako např. horší stav chrupu, málo slin, snížená pohyblivost střev, zácpa a mnohé další, ovlivňují proces zpracování potravy.

Sponzorováno

Zásady při stravování seniorů

 • s věkem klesá potřeba energie (proto je důležité přizpůsobit energetický příjem danému člověku, méně konzumovat tzv. vysoce energetické potraviny (zejména různé sladkosti: bonbóny, čokoláda, zákusky atd.),
 • zajistit dostatečný příjem bílkovin (0,8 až 1 g/kg tělesné hmotnosti), konzumovat kvalitní zdroje bílkovin – libové maso, luštěniny, cereálie,
 • konzumovat méně tuků, maximálně 25% energetického příjmu,
 • přijímat v potravě více polysacharidů (škrobovin a zejména vlákniny – prevence proti zácpě),
 • omezovat příjem rafinovaného cukru (s věkem klesá tolerance glukózy, riziko diabetu),
 • nedostatek vitamínů a minerálních látek (jejich horší přijímání trávicím traktem). Známá nižší využitelnost vápníku z rostlinných zdrojů, častý deficit železa. Konzumace vitaminových a minerálních přípravků vhodná, ale vnímáme ji jako doplněk, ne jako náhradu pestré a kvalitní stravy,
 • způsob přípravy jídla, pokrmy by měly být měkčí – dušené a vařené, podpořit chuť jídla kořením a sušenou zeleninou, jíst méně a častěji,
 • často pít, možná dehydratace organismu, nutnost přijmout minimum 1,5 l tekutin, opatrně přijímat alkohol a kofeinové nápoje (přečtěte si více o pitném režimu seniorů)
 • při stravování respektovat celoživotní návyky, změny provádět postupně a nenásilně.

Výživa a pracující starý člověk

Výživové nároky u pracujícího seniora se diferencují podle charakteru práce, kterou vykonává. I zde platí, že namáhavá fyzická práce má vyšší energetické nároky na organismus jedince a tedy, „dovoluje“ mu konzumovat více jídla oproti tomu, který má sedavou, duševní práci.

Samozřejmě, je třeba brát v úvahu i pohlaví a věk jedince. Nepředpokládá se, že starý člověk by pracoval ve ztížených podmínkách, ale může nastat situace, kdy takový člověk pracuje v letních vedrech např. na své zahrádce. Z důvodu možné dehydratace v takovém případě je třeba dbát na pitný režim i přiměřený příjem minerálů.

Stravování, příjem stravy, výživa starého člověka je spojena s mnoha faktory. Jsou to především organické i funkční změny na organismu jedince, ale i mnohé jiné. V neposlední míře je to i jeho soběstačnost, ať už fyzická nebo i finanční. Žijící senior potřebuje úctu, pochopení ale i pomoc svých nejbližších, i okolí.

Rizikové faktory u seniorů

Rizikové faktory, zejména nasycené mastné kyseliny a cholesterol, se nacházejí převážně v potravinách živočišného původu. Při rozhodování o našem denním jídelníčku je však třeba mít dostatek informací o složení potravin. Při snižování spotřeby nasycených živočišných tuků třeba snížit nejen spotřebu másla a sádla, ale i všech produktů, kde je tuk skrytý, například uzeniny.

Do skupiny zakázaných potravin proto zařazujeme i tučné vepřové maso, maso vodní drůbeže, uzeniny, tučné sýry, šlehačku a plnotučné mléko. Netřeba však jít do extrému a odmítat všechny mléčné výrobky. Fermentované mléčné výrobky (například jogurty a kyselé mléko) i odstředěné mléko obsahují tolik biologicky cenných látek, že jejich hodnota převyšuje malé množství cholesterolu a tuku, které se v nich nachází.

Vaječný žloutek je sice cholesterolovou „bombou“, ale na druhé straně vajíčka obsahují množství biologicky cenných látek. Ve vaječném bílku se cholesterol nenachází. Proto u zdravých lidí (ne však u lidí s vysokou hladinou cholesterolu v krvi) spotřebu několika vajíček do týdne netřeba odmítat. Pro vznik srdečně-cévních onemocnění, jako i rakoviny, jsou živočišné tuky v potravě více nebezpečné než cholesterol, větší hrozbou než mléko a mléčné výrobky jsou proto tuky ukryté v uzeninách. Náhrada živočišných tuků natíraných na chléb a pečivo je jednoduchá: místo másla a vepřového sádla je vhodnější používat kvalitní margaríny vyráběné z rostlinných olejů, které kromě příznivějšího složení mastných kyselin obsahují mnohonásobně více antioxidačně účinných vitamínů, zejména vitamínu E.

Klíč k delšímu životu

Když porovnáme střední délku života mužů a žen, je nápadné, že vedle Japonsku, kde je výživa chudá na živočišné tuky na zeleninu a mořské produkty, evropští muži i ženy se dožívají nejvíce let ve státech, které leží na břehu Středozemního moře (například Francie, Itálie, Řecko). Odborníci se obecně shodují v názoru, že pro zajištění dlouhého života je důležité následující:

– Správná výživa – nikdy není pozdě na to, abyste změnili dosavadní stravovací návyky,
– Pravidelný pohyb – nikdo není příliš starý na to, aby začal s pravidelným cvičením, které významně ovlivňuje kvalitu života,
Pozitivní myšlení – každý je takový starý, jak se cítí, s úsměvem je svět vždy hezčí,
– Nekouřit – nebuďte otrokem závislosti, která vám zkracuje život.

A jak dbáte vy na stravování seniorů? Napište nám do komentářů pod článkem, budeme rádi.

Dále si o seniorech přečtěte

VIDEO: Výživa seniorů

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva