Sponzorováno

Bodlákový olej (saflorový olej) pro vaše zdraví 4.89/5 (18)

Světlice barvířská

Světlice barvířská

Světlice barvířská (saflor neboli bodlák) je stará kulturní bylina využívaná především v lidovém léčitelství pocházející z východní Indie. Znali ji už staří Egypťané, Řekové i Římané. V Belgii se přidává do piva, v některých zemích se používá také jako koření. Olej ze semen světlice patří mezi nejkvalitnější jedlé oleje na světě a vyrábí se pouze lisováním za studena. Hodnoty nenasycených mastných kyselin vysoce převyšují i ten nejkvalitnější olivový olej.

100g oleje obsahuje až 45 mg vitamínu E. Oproti slunečnicovému oleji obsahuje až o 80% více kyseliny linolové (vyšší omega-6 mastná kyselina), kterou si lidský organizmus nedokáže vyrobit sám a přijímá ji pouze v potravě. Její nedostatek způsobuje vysoušení a vypadávání vlasů a špatné hojení ran. Bodlákový olej je přirozeně bezcholesterový.

Bodlákový olej

Bodlákový olej díky svému unikátnímu složení má výrazné preventivní vlastnosti:

  • používá k léčbě všech onemocnění jater
  • pomáhá při léčbě žlučníku.
  • napravuje poruchy krevního oběhu,
  • pomáhá při nízkém krevním tlaku,
  • tonizuje cévy,
  • má příznivý vliv na léčbu onemocnění srdečního systému,
  • pomáhá při migrénách a závratích.
  • celkově posiluje organismus,
  • léčí různé druhy alergii (kopřivku, sennou rýmu), pomáhá při astmatických záchvatech.
  • používá se při léčbě vředového onemocnění žaludku a dvanácterníku.
  • zevně je vhodný na hemoroidy a křečové žíly.
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • pomáhá při zácpě
  • pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi

Použití: kávová lžička po jídle 3 krát denně.

Sponzorováno

Někteří odborníci na zdravou výživu dokonce doporučují jednu lžičku po ránu, protože vysoký obsah nenasycených mastných kyselin zabírá na řadu civilizačních chorob. Lokněte si bodlákového oleje nebo ho přidejte do salátu.

Využití bodlákového oleje

Olej ze světlice barvířské je vhodný zejména k přípravě jídel za studena, používá se na zeleninové saláty, zálivky, do omáček, na vaření, dušení a ke krátkému pečení. Teplota přípravy pokrmů nesmí přesáhnout 180 °C. Má jemnou oříškovou chuť, takže se v kuchyni výborně hodí jako náhražka silně aromatického olivového oleje. Je vhodný jako doplněk stravy pro vegany a vegetariány. Pouhá jedna lžíce bodlákového oleje denně nalačno snižuje hladinu cholesterolu v krvi, preventivně působí proti tvorbě krevních sraženin a ateroskleróze, pomáhá při zácpě, vysokém krevním tlaku a cukrovce, podporuje činnost jater, žlučníku a blahodárně působí na růst nehtů i vlasů.

Jeden z nejlepších jedlých olejů na světě vyniká vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Čistě přírodní výrobek se připravuje ze světlice barvířsské metodou takzvaného prvního lisování za studena. Své znamenité vlastnosti si uchová Zejména bez tepelné úpravy, a proto se ideálně hodí do nejrůznějších salátů či studených pokrmů.

1 lžička čistého oleje denně nalačno prospěje vašemu zdraví nebyla snižuje hladinu cholesterolu v krvi (v kombinaci s artyčoky a vlákninou), preventivně působí proti tvorbě krevních sraženin a aterosklerózy, Odlehčuje při zácpě, při vysokém krevní tlaku a cukrovce, podporuje činnost jater, žlučníku a slinivky v kombinaci s artyčoky, prospívá nehtům a vlasům.

Olej je tekutější než jiné oleje, nedráždí trávicí trakt a je lehce stravitelný, avšak tepelná úprava ruší jeho blahodárné účinky. Takže na tepelnou úpravu dejte pozor.

Sponzorováno

TIP: Další informace o oleji ze světlice barvířské

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva