Sponzorováno

Zdravé olivy – proč je jíst? Máme pro vás spoustu zdravých důvodů 4.84/5 (37)

Zdravé olivy - proč je jíst? Máme pro vás spoustu zdravých důvodůTato typická středomořská dobrota má již poměrně pevné místo v našich kuchyních. Možná jste však nevěděli, co všechno se v nich skrývá.
Olivy jsou výbornou detoxikační potravinou a zbavují organismus nepotřebných a škodlivých látek. Olivy jsou výbornou detoxikační potravinou a zbavují organismus nepotřebných a škodlivých látek.

Olivy a prospěšný tuk, který obsahují, jsou jedním z přirozeně nejbohatších zdrojů vitamínu E, který je silným antioxidačním prvkem – je schopen zachytávat a neutralizovat volné radikály ve všech částech organismu, ve kterých jsou přítomny tuky. Mají výrazné protizánětlivé účinky a proto jsou schopny omezovat projevy revma, zánětu kloubů nebo astmatu.

Mononenasycené mastné kyseliny, kterých je v olivách nepočítaně, pomáhají přijímat živiny a mikronutrienty z různých pokrmů, podporují mozkovou činnost a mentální procesy, mají pozitivní vliv na duševní stav, podporují spalování tělesného tuku a mnoho jiného.

Olivy jsou prospěšné pro fungování srdce a také při podpoře nálady a omezení depresivních stavů. Olivy jsou prospěšné pro fungování srdce a také při podpoře nálady a omezení depresivních stavů.

Kombinace mononenasycených mastných kyselin a vitamínu E pomáhá nejen ochraňovat buňky proti volným radikálům, ale přispívá také k tomu, aby byly tepny snadno průchodné a zlepšuje cirkulaci krve. Olivy jsou také zdrojem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, které jsou prospěšné pro fungování srdce a také při podpoře nálady a omezení depresivních stavů.

Olivy obsahují lutein, který má příznivé účinky na zdraví očí a také omezuje předčasné stárnutí pokožky.

Olivy mají vysoký obsah vápníku. Jsou doslova nabité mnoha minerálními látkami, které dodávají tělu více energie a síly. Olivy obsahují hodně vlákniny. Jsou výbornou detoxikační potravinou a zbavují organismus nepotřebných a škodlivých látek.

Sponzorováno

Protirakovinný účinek oliv

Průzkum před pár let dokázal, že lidé ze severních zemí Evropy měli v moči vyšší koncentrace oxidačních produktů považovaných za ukazatele procesů podporujících vznik rakoviny, jako například Italové či Španělé. Již po třech týdnech denní konzumace 25 ml kvalitního, za studena lisovaného olivového oleje se však množství vylučovaných produktů oxidace výrazně snížilo. Olivový olej má silný protirakovinný účinek pravděpodobně díky fenolům. Ty najdeme i v červeném hrozně, zeleném čaji a hořké čokoládě. Olivy ale obsahují i další ochranné látky.

Zajímavost: Každý druh oliv má svojí charakteristickou vůni a chuť.

Účinky oliv na organismus

• Jsou bohaté na sodík, draslík a vápník, minerální látky důležité pro pevnost kostí, zubů a svalů. Mají příznivý vliv hlavně na vývoj dětských kostí.
Vyznačují se jemně projímavým a antibakteriálním účinkem.
• Snižují vylučování žaludečních šťáv, doporučují se proto například při léčbě žaludku a dvanáctníku.
Olivový olej stimuluje vylučování žluči a pomáhá tak uvolňovat menší žlučníkové kameny.
Chrání před nádorovými onemocněními.
Pomáhají léčit rány.
• Mají antioxidační účinky.
Posilují srdce a imunitu.
• Přispívají k omlazení organismu.

Olivy v kosmetice

Olivový olej obsahuje vitaminy skupiny B a betakaroten, vitaminy A, C, E, které se podílejí na ochraně pokožky před slunečními paprsky. Pokožku před stárnutím chrání i výtažky z olivových listů. Tělová mléka, krémy, sprchové gely či masky s přísadou oliv ji činí jemnou a vláčnou, pomáhají udržovat její vlhkost.

Olivy obsahují vitamín krásy

Říká se vitamín E zpomaluje proces stárnutí buněk a tkání, proto se přidává i do kosmetických přípravků. V lžíci oleje je asi 1,7 g vitamínu E, což představuje přibližně 8% doporučené denní dávky. Éčko se považuje za účinný antioxidant. Ovlivňuje tvorbu červených krvinek, obnovu a růst svalové hmoty. Má účinek i na plodnost a potenci, podporuje činnost pohlavních žláz.

TIP: Víte, že zdravé jsou i olivové listy?

Sponzorováno

A co vy? Milujete olivy? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva