Sponzorováno

Olej z lékořice – jaké má účinky a kdy ho použít? 4.75/5 (16)

Na co a jak použít lékořicový olej?

Na co a jak použít lékořicový olej?

Lékořice byla nalezena v hrobce krále Tutanchamona v Egyptě, byla používána japonskými gejšami a je základní bylinou v tradiční čínské medicíně. Lékořice, která je nám nejlépe známá jako chutná pochoutka nebo přísada do čaje, se používá již 4000 let a může se pochlubit řadou výhod pro zdraví a dokonce i pro péči o pleť.

Lékořice pochází z rostliny Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra – což v řečtině znamená „sladký kořen“). Rostlina je z čeledí bobovité, podobně jako třeba čočka, a je původem z Afriky, jižní Evropy a částí Asie (Indie). Tajemství zdravotních výhod spočívá v kořeni rostliny. Extrakt z kořene lékořice se z rostliny získá varem. Dvě důležité části extrahované z kořene jsou kyselina glycyrrhizinová, která je 50krát sladší než cukr a dodává lékořici její pozoruhodnou chuť, a Glabridin, který má mnoho léčebných účelů, jako je pomoc při léčbě hepatitidy, žaludečních vředů a kongescí. Společně se síla těchto enzymů spojí a vytvoří se super sirup nebo prášek, který je také skvělý pro přirozenou péči o pleť. Míchá se také s olejem a pak vzniká takový lékořicový olej. Není to vlastně olej v pravém slova smyslu. Spíše macerát. Jednoduše řečeno, vezmete lékořici a olej vaší volby, obojí smícháte v uzavíratelné skleněné lahvičce a necháte louhovat.

Tady je 10 důvodů, proč byste měli tento super olej přidat do své každodenní rutiny pro vaši krásu. Lékořicový olej je skvělý hlavně pro vaši pleť.

1. Rozjasní vaši pleť

Pokud trpíte hyperpigmentací, stavem, kdy jsou skvrny na pokožce tmavší než okolní pokožka díky dodatečným usazeninám melaninu v těchto skvrnách, může lékořicový olej při každodenním nanášení na ztemnělou oblast vrátit pokožce její světlejší barvu. Dnes je hlavní léčbou hyperpigmentace a kožních skvrn chemická látka zvaná hydrochinon. Lékořice je vzrušující alternativa takového ošetření, která nabízí skvělou alternativu pro ty, kteří se chtějí vyhnout použití chemikálií na pokožku. Pokud trpíte melasmou (častá bývá zejména v ​​těhotenství), je lékořicový olej skvělý přírodní prostředek, který vám po porodu pomůže zesvětlit pokožku.

2. Při poškození pokožky sluncem

Stařecké skvrny a tmavé skvrny způsobené sluncem mohou způsobit to, že vaše pokožka vypadá starší. Nanášení lékořicového olej na pokožku místně může pomoci vaší pokožce dosáhnout hladkého a světlejšího tónu – to hlavně díky Glabridinu, který po vystavení slunci zastaví ztmavnutí pokožky. A protože poškození sluncem je primární příčinou zabarvení pokožky, obsahuje lékořicový olej také enzymy blokující UV záření, které vás chrání před poškozením v budoucnu.

3. Na jizvy

Když zranění způsobená pády nebo jinými nehodami zanechají na vašem těle jizvu, může trvat roky, než pokožka bude opět zcela odpovídat vašemu normálnímu tónu pleti. Lékořice a lékořicový olej pomáhá urychlit proces tím, že blokuje produkci melaninu a vyrovnává tón pleti tmavých jizev. Na světlých jizvách to ale moc nepomůže.

Sponzorováno

4. I na další problémy kůže, třeba na psoriázu

Psoriáza a atopická dermatitida (také známá jako ekzém) jsou kožní stavy, které zanechávají šupinaté a svědivé kousky kůže na celém těle. Lékořice má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat otoky a svědění nebo pálení pokožky. Studie ukázaly, že pacienti s ekzémy mohou k odvrácení příznaků použít buď lokálně lékořicový olej, nebo pít čaj z lékořice dvakrát denně. To také moc pěkně pomáhá.

5. I na zánět na pokožce

Mnoho věcí může vaši pokožku narušit a zanechat po ní svědivé, oteklé a červené skvrny. Od jedovatého břečťanu, po kousnutí hmyzem. Normálně byste k uklidnění po bodnutí použili hydrokortizonový krém. Glycyrrhizin, který je v lékořici a lékořicovém oleji, pomáhá zmírnit zarudnutí a otoky přesně stejným způsobem, jakým hydrokortison pomáhá uklidnit bolest.

6. Pro krásně hebkou pokožku

Kdo nechce, aby jeho pokožka byla hebká? Lékořice pomáhá regenerovat elastin a kolagen v pokožce. Pleť je pak je hladká na dotek a velmi jemná. Lékořicový olej obsahuje také aminokyseliny, o nichž je již dlouho známo, že pomáhají zvlhčit a rehydratovat pokožku.

7. I na akné či růžovku

Akné je stav, který se vyznačuje červenými hrbolky, jež jsou způsobeny nadměrnou produkcí oleje v žlázách. Lékořicový olej pomáhá kontrolovat produkci oleje a také pomůže snížit zarudnutí u pacientů s růžovkou, která způsobuje zrudlou tvář s červenou, drsnou pokožkou.

8. I na atletickou nohu

Každý z nás nesnáší svědění nohou. Natření lékořicový olejem může pomoci eliminovat příznaky atletické nohy a léčit problém se svěděním pokožky.

9. Super na rány a odřeniny

Lékořice má přirozené antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti a je skvělá pro čištění ran. Pomáhá také minimalizovat otoky a zarudnutí. Lékořice funguje tak, že snižuje množství bakterií na pokožce a umožňuje pokožce rychle se regenerovat. Zkuste na rány použít trochu lékořicového oleje.

10. Lékořicový olej pomáhá v boji proti vráskám

Nikdo nechce mít vrásky, ale poškození sluncem je může na naší pleti tvořit o dost rychleji, zvláště pokud nepoužíváte opalovací krém. Naštěstí enzymy blokující UV záření pomáhají odvrátit poškození sluncem, které může způsobit nežádoucí zrychlení tvorby vrásek. Lékořice je také plná antioxidantů, které pomáhají blokovat volné radikály a zabraňují předčasnému stárnutí pokožky. Použijte na prevenci vrásek voňavý lékořicový olej.

Závěr? Starejte se o svoji pleť

Sponzorováno

Vaše kůže je vaším nejdůležitějším orgánem. Ode dne, kdy se narodíte, vás chrání před nečistotami každodenního života. Jste neustále bombardováni UVB paprsky, znečištěním a škodlivými volnými radikály. Je naprosto nezbytné, abyste do své každodenní rutiny přidali co nejvíce přírodních přípravků. Právě třeba skvělý lékořicový olej.

Co si ještě o lékořici přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva