Sponzorováno

Jak na migrénu bez léků? Toto vám pomůže… 4.9/5 (59)

Migrénou trpí skoro všechny věkové skupiny, i děti...

Migrénou trpí skoro všechny věkové skupiny, i děti…

Migréna sice neohrožuje život, ale pro toho, kdo jí trpí, je doslova zhoubná. Je nesnesitelná, vyčerpávající a ponižující. Rozkládá duši, drancuje život. Kdo to nezažil, těžko uvěří míře utrpení, tvrdí ženy, které od dětství trpí nesnesitelnými migrenózních bolestí.

Co je vlastně migréna?

Migréna je samostatné chronické onemocnění charakterizované opakovanými bolestmi na jedné nebo obou stranách hlavy, nevolností a někdy poruchami zorného pole.

Laici ji považují spíše za výmysl žen či nemoc hysterek. Migréna v žádném případě není nemocí hysterických či rozmazlených žen. Patří k nejnesnesitelnějším a nejvíce frustrujícím onemocněním. Je pravda, že se vyskytuje častěji u žen (přibližně 15 procent) než u mužů (asi 7 procent). Trpí jí skoro všechny věkové skupiny, i děti. Největší počet migreniků je mezi 30. a 40. rokem života.

Základní otázky okolo migrény

Jaká je příčina migrény?

Zatím není známa. Vědci se však shodují v tom, že lidé s migrénou mají hyperreaktivní mozkové cévy reagující na různé podněty. Podle nejběžnější teorie křeče uzavírají nebo zužují tepny zásobující mozek, temeno a oblast krku. Snížené prokrvení mozku snižuje zásobení kyslíkem. Podobné symptomy se objevují při mozkové mrtvici.

Proč se migréna vyskytuje častěji u žen?

Může být vázána na menstruaci, porod, může vzniknout i po menopauze. Antikoncepce obvykle bolest hlavy zvýrazňuje, u některých žen ji však naopak může zmírňovat.

Je migréna dědičná?

Množství migreniků má postižené oba rodiče a příbuzné. Předpokládá se vrozená abnormalita regulace napětí stěny tepen.

Existují desítky příčin bolestí hlavy. Jak zjistíme, že jde o migrénu?

Migrenózní bolest hlavy se projevuje jednostrannými, pulzujícími nebo bušícími bolestmi a postižení mají nejednou pocit, že jim pukne hlava. Záchvaty migrény mohou trvat několik minut, ale i 72 hodin.

Dá se záchvat nějak ovlivnit nebo předvídat?

Mnozí migrenici záchvat údajně dokážou předvídat. Záchvat migrény se někdy ohlašuje již několik dní předem například zesílenou podrážděností, únavou nebo chutí na určitá jídla. Asi u pětiny postižených začátek záchvatu doprovází takzvaná aura, trvající půl hodiny až hodinu.

Existují nějaké druhy migrény?

Není prý migréna jako migréna. Existují dva nejčastější typy – migréna s aurou a bez aury. Tzv. aura se objeví 10 až 30 minut před začátkem bolesti hlavy. Pacient může mít jiskření před očima, dokonce dočasně přestane vidět, může mít i poruchy řeči, brnění obličeje, rukou či zmatenost. Bolest při této klasické migréně je intenzivní, bodavá nebo pulzující na čele, zátylku, v okolí uší, čelisti či oka. Obvykle se začíná na jedné straně a může se šířit i na druhou. Trvá 1 až 2 dny.

Migrénu bez aury zná více žen. Ano, tento typ je mezi pacienty častější. I zde jsou přítomny neurčité předzvěstné příznaky jako únava nebo změny nálady. Může se vyskytnout i průjem, časté močení, nevolnost a zvracení. Bolest hlavy může trvat 3 až 4 dny. Oba typy migrény se mohou objevovat několikrát týdně nebo pouze jednou za několik let. U některých lidí se objevuje migréna pravidelně, například při menstruaci, v sobotu po vyčerpávajícím týdnu a podobně.

Kdy je třeba zajít k lékaři?

Pokud vás sužuje velká bolest a snižuje vám kvalitu života, určitě je třeba zajít za odborníkem neurologem, který vás komplexně vyšetří. Pokud máte měsíčně čtyři a více záchvatů, je vhodná i preventivní léčba, lékař vám může předepsat léky k zabránění vzniku záchvatu.

První pomoc při migréně

analgetika na lehčí a méně časté migrény
malé množství kofeinu
● studený obklad na hlavu nebo stlačení bolestivé tepny před uchem či bolestivého místa na hlavě
pokud můžete, vyhledejte klidné a tmavé místo a zkuste usnout
● většina migreniků potřebuje silnější léky, tzv. triptany

Co ještě při migréně pomáhá

relaxační metody: vířivé a jiné koupele
● pravidelná fyzická zátěž může rovněž omezit četnost a doba záchvatů
dieta, spočívá ve vyloučení potravin provokujících záchvaty
● příliš dlouhý spánek může také vést k hypoglykémii a vyvolat bolest hlavy

Než zajdete k lékaři, založte si deník

● Připravte se na rozhovor s lékařem.
Všechny záchvaty a problémy si značte do speciálního diáře, abyste mohli vysvětlit detaily, specifikace a podrobnosti svých problémů.
● Řekněte lékaři o všech lécích, které užíváte v současnosti. Samozřejmě, nevynechejte ani různé přírodní přípravky a volně prodejné léky, protože některé se mohou vylučovat.

Do diáře byste si měli značit:

● datum, čas, délku trvání bolesti hlavy
● všechny ostatní příznaky migrény, jako jsou například pocit na zvracení, zvracení, citlivost na světlo, hluk a vůně
všechny spouštěče, které mohou vyvolat záchvat
● u žen: začátek menstruačního cyklu

Sponzorováno

Migréna a jídlo

● situacím a jídlům, které vám bolest spouštějí, po několika záchvatech byste to už měli znát
migrénu často spouští čínská kuchyně, jídla s vysokým obsahem glutamanu, ořechy, plísňový sýr, čokoláda, citrusové plody

Jak na migrénu? Zkuste naše tipy

1. Vysouvejte bradu

Je to výborný cvik v prevenci proti migréně. Jde o troška nezvyklé cvičení s hlavou, které by vás jen tak lehce nenapadlo běžně dělat. Pomůže malý trik: Představte si, že máte v bradě jakýsi šuplíček, který s nádechem vysouváte as výdechem zasunujete. Brada se při vysouvání dopředu nezvedá nahoru, je stále v jedné přímce.

2. Procvičujte krční svaly

Nejlepším receptem proti většině bolestí hlavy jsou cvičení, které zabraňují zkrácení krčních svalů. Zabírají i při migréně. Mezi nejvhodnější patří předklon, úklon hlavy, otáčení či koulení hlavou ze strany na stranu a protažení, které připraví krk na celodenní držení těžké hlavy. Vynechejte však záklon.

3. Babská rada

Osvědčený recept při migrenózních bolestech hlavy je extrakt z kdoule. Kdoule se nahrubo oloupe a slupky dejte do menší nádoby. Zalijte 8 procentním lihovým octem, nechte čtyři týdny stát a slijte. Natírejte si čelo i krk.

4. Řimbaba obecná

Tuto rostlinku můžete konzumovat v mnoha podobách, například jako čaj či dokonce syrovou. Důvodem jsou látky zvané partenolidu, které působí protizánětlivě a tak zmírňují bolest. Dokázala to například studie z Marylandské univerzity, kde výzkumníci zjistili, že u 70 procent osob denně žvýkajících listy řimbaby bolesti hlavy ustoupily. V zpracované formě postačí 100 až 150 miligramů denně – musí však obsahovat alespoň 0,2 procenta partenolidu.

TIP: Jak vyzrát na migrénu?

5. Hořčík

Jak dokázal výzkum, lidem s migrénami a intenzivními bolestmi hlavy často chybí hořčík. Tento lékař svým pacientům chybějící minerál podal přes infuzi, což však pro vás samozřejmě není ten nejpraktičtější způsob a hořčík můžete vyzkoušet v podobě tabletek. Máte šanci, že to skutečně pomůže – jedna malá studie ukázala, že frekvence migrén se při jejich užívání snížila o 42 procent. Bezpečné je množství přibližně 200 miligramů denně.

6. Riboflavin

Riboflavin nebo vitamin B2 se nachází v mléce, mase, vejcích, banánech či chřestu a při migréně pomáhá ve velmi velkém množství. Jelikož souvisí s intenzivní produkcí energie v buňkách, jako tabletku je lepší užívat jej ráno, abyste v noci nebudili.

7. Omega-3 mastné kyseliny

Tyto nesmírně důležité látky mají mimo jiné protizánětlivé účinky, což zároveň zmírňuje bolesti hlavy a zřejmě i migrény. Zkuste lněná semínka, ryby nebo tablety s rybím tukem. Omega 3-mastné kyseliny mají tolik dalších výhod, že pokud vám i nepomohou s bolestí hlavy, není důvod nezkusit je.

7. Devětsil lékařský

Devětsil si můžete koupit v lékárně. Obsahuje totiž toxické části, které již ve zpracovaných léčivech nejsou. Látky v této rostlině pomáhají uvolnit křeče a zmírnit záněty, které mohou migrénu způsobit. Devětsil se užívá především preventivně, ale podle některých lékařů je možné, že pomůže zastavit již existující migrénu. Doporučuje se 100 miligramů každé tři hodiny, přičemž maximum je celkově 300 miligramů denně.

8. Voda

Bolesti hlavy způsobené dehydratací jsou běžná věc, a doktoři tvrdí, že jejich pacienti už vědí, jak s přicházející migrénou zatočit pomocí vody. Když cítí, že jejich začíná bolet hlava, rychle vypijí několik sklenic vody a migrénu ‚zabijí‘ v zárodku. Vědí, jak to zachytit včas, a toto skutečně může pomoci.

9. Zázvor

Zázvor dokáže bojovat se záněty, čímž zmírňuje bolest, a také pomáhá při nevolnosti způsobené migrénou. Ujistěte se však, že použijete čerstvý kořen této rostliny.

10. Mentolová vůně

Vůně, které zabraňují bolestem hlavy, jsou u každého individuálně, ale podle mnoha migréniků má mentol obecně schopnost zmírňovat bolest. Obecně se upozorňuje však na to, že skutečně nemusí fungovat u každého.

Slavný migrenici

Víte, že migréna trápila množství slavných spisovatelů, malířů a skladatelů? Mezi nejznámější migreniků patřily římský císař Iulius Caesar, Napoleon Bonaparte, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Frederik Chopin, Piotr Iljič Čajkovskij a další.

TIP: Časté otázky a odpovědi ohledně migrény

VIDEO: Co je to vlastně migréna

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Migraine“ by Sasha Wolff from Grand Rapids – Can’t Concentrate: 14/365. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva