Sponzorováno

Mimotělní oplodnění (IVF) neboli oplodnění ve zkumavce – jak se provádí? 4.75/5 (20)

IVF znamená in vitro fertilizace. Je to jeden z více známých typů asistované reprodukce.

IVF znamená in vitro fertilizace. Je to jeden z více známých typů asistované reprodukce.

IVF, jinak známá jako fertilizace in vitro, je způsob, jak otěhotnět, když se vajíčko od ženy oplodní spermií od muže mimo tělo, in vitro (což znamená ve skle, laicky se říká ve zkumavce). Výsledná embrya lze potom přenést do dělohy ženy s úmyslem vytvořit úspěšné těhotenství. Proces podstupují páry, kterým se nedaří otěhotnět klasickou cestou, páry stejného pohlaví nebo svobodné ženy, které chtějí mít dítě prostřednictvím darování spermií.

In vitro fertilizace (IVF) neboli oplodnění ve zkumavce již dávno není horkou novinkou. První takové dítě se ve světě narodilo v roce 1978, u nás pak o mnoho let později. Mimotělní oplodnění (IVF), nazývané oplodnění ze zkumavky, se dá aplikovat u všech párů s výjimkou těch, které nemají předpoklady pro donošení plodu.

Louise Brownová, narozená v Anglii v roce 1978, byla prvním dítětem, které se narodilo díky metodě asistované reprodukce známé jako in vitro fertilizace.

Jaké jsou jednotlivé kroky při oplodnění ve zkumavce?

Všechno začíná stimulací vaječníků. Následuje odběr vajíček, jejich oplodnění a kultivace embryí.

Krok 1: Sledování ovulace

Před a během procesu fertilizace in vitro bude odborník na plodnost sledovat vaše vaječníky a načasování uvolňování vajec. Lékař se ujistí, že vaše vaječníky produkují vajíčka a že vaše hormonální hladiny jsou normální. Většina žen v tomto okamžiku užívá léky na plodnost nebo hormony ke stimulaci vaječníků, aby produkovali jedno nebo i více vajíček. Pokud máte pro IVF k dispozici několik vajíček, zvyšuje se pravděpodobnost, že otěhotníte. Pokud nemůžete produkovat žádné vajíčko (ať už jakéhokoliv důvodu), poraďte se s lékařem o možnosti darování vajíčka pro proces IVF.

Takřka všechny procesy IVF začínají průběhem hormonální terapie, která se používá ke stimulaci tvorby vajíček. Stimulace vaječníků během cyklu IVF se skládá z denních injekcí, které stimulují vaječníky k produkci více vajec než obvykle.

Krok 2: Získávání vajíčka

Během tohoto kroku v procesu IVF se ženě podá lék proti bolesti, aby se snížilo jakékoli nepohodlí. Někdy se tento proces dělá i při plné anestezii. Potom se přes horní vaginální stěnu aplikuje velmi tenká jehla. Při použití vaginálního ultrazvuku se z folikulů (to jsou „měchýřky“ obsahující vajíčko obalené vrstvami buněk) odstraní odsáním kapalina spolu s vajíčkem. Okamžitě po vysání je vajíčko izolováno z této tekutiny. Vajíčko se pak umístí do kultivační misky obsahující živné médium a pak se přenese do inkubátoru.

Tento krok obvykle trvá méně než 30 minut, ale může trvat až hodinu.

Krok 3: Oplodnění vajíčka

Dalším krokem IVF je oplodnění vajíčka. Vzorek spermií je zajištěn buď od vašeho partnera nebo od dárce. Spermie se obvykle odebírají ve stejný den. Nejaktivnější spermie je spolu s vajíčkem uzavřena ve speciální „komoře“. Někdy se spermie přímo aplikuje do vajíčka. Poté se spermie a vejícko umístí do inkubátoru a monitorují se, aby se zajistilo, že se vyvíjí zdravé embryo.

Krok 4: Přenos a implantace embryí

Konečným krokem procesu IVF je přenos embryí. Jakmile jsou embrya připravena, vrátíte se do zařízení IVF, aby lékaři mohli přenést jedno nebo i více embryí do dělohy. Aby se zvýšila pravděpodobnost těhotenství, doporučuje většina expertů na IVF, aby najednou přenesly až tři embrya. A ano, je zde možnost na vícečetné těhotenství.

Embrya jsou vybírána tak, aby se vybrala ty nejzdravější pro přenos. K přenosu embrya (či embryí) se do vagíny umístí speculum a embryo (či embrya) se přenáší přes malou plastikovou trubici přes děložní čípek do děložní dutiny. Po ukončení procesu IVF se často doporučuje odpočinek na lůžku přibližně 24 hodin.

Váš lékař pravděpodobně provede těhotenský test asi dva týdny po transplantaci embrya.

Tipy pro úspěšné mimotělní otěhotnění

Zvažujete in vitro fertilizaci (IVF), abyste otěhotněla? Nabízíme 5 tipů pro úspěšné IVF, takto můžete maximalizovat vaše šance na otěhotnění.

Sponzorováno

Nečekejte, až bude pozdě

Věk ovlivňuje plodnost. Někteří odborníci odhadují, že až 1 ze 3 žen bude mít problémy s plodností po 35-37. roce života. Pro snížení vlivu věku na míru úspěšnosti IVF zahajte IVF cyklus co nejdříve.

Vyzkoušejte akupunkturu

Asijské kultury používají akupunkturu na léčbu zdravotních problémů po celá staletí. Více studií ukázalo, že akupunktura může být přínosná pro ženy, které podstupují IVF proces. Studie ukazují, že akupunktura může zvýšit plodnost, pokud je prováděna během jednoho dne od přenosu embrya.

Nezapomeňte na muže

Analýza spermatu je důležitá při procesu IVF. Kvalita spermií se může měnit s časem a zdravotní stav spermií se může měnit z roku na rok. Je důležité, aby váš partner podstoupil analýzu spermií předtím, než začnete IVF cyklus.

Otevřeně mluvte s lékařem

Nebojte se klást otázky. Zjistěte, co očekávat během procesu IVF. Naučte se, jak se dbát na to, abyste se během cyklu postarali sami o sebe. Jakmile víte vše o tom, jak funguje IVF, můžete zvýšit své šance na úspěšné otěhotnění.

Udělejte si čas na odpočinek

Vyrovnejte stres z IVF aktivitami, které podporují relaxaci a odpočinek. Kvůli většímu stresu z IVF se ujistěte, že udržujete další životní stresory opravdu na minimu. Vyvarujte se jiných zásadních změn v životě, jako je třeba stěhování do nového domu nebo změna práce při procesu IVF. Chcete-li si odpočinout, naplánujte si pravidelné lázeňské procedury nebo pravidelné procházky v přírodě s partnerem. Ale všeho s mírou. Před zahájením intenzivního cvičení nebo invazivních fyzických lázeňských procedur, jako je hluboká tkáňová masáž, získejte svolení od svého lékaře.

Jaké příčiny neplodnosti může IVF vyřešit?

Pokud jde o neplodnost, IVF může být volbou, pokud jste vy nebo váš partner byli diagnostikováni s těmito problémy:

  • Endometrióza
  • Nízký počet spermií
  • Problémy s vaječníky
  • Problémy s ovulací
  • Problémy s protilátkami, které poškozují spermie nebo vajíčka
  • Neschopnost spermií proniknout do vajíčka nebo přežít v cervikálním hlenu
  • Nějaký nevysvětlitelný problém s plodností

Jaká je míra úspěšnosti u IVF?

Míra úspěšnosti u IVF závisí na řadě faktorů, včetně důvodu neplodnosti, kde jste provedli tento postup a věk. Celosvětová data mluví takto:

  • Těhotenství je dosaženo v průměru 29,4% případů (nebo vyšší či nižší v závislosti na věku ženy, toto je průměr).
  • Podíl cyklů, které vedly k živě narozených, činil v průměru 2%,4% (opět vyšší nebo nižší v závislosti na věku ženy).

V několika literaturách se mluví o pravděpodobnosti asi 30-35%.

Cena IVF

Závisí samozřejmě na více faktorech. Obecně se dá říci, že „jeden pokus“ vyjde na 20 – 30 tisíc korun. Toto je průměr. Pokud něco proplatí pojišťovna, můžete se dostat i na cenu pod 10 tisíc korun. V některých případech však vše vyjde i na 50 tisíc korun (záleží na reakci, nutných procedurách a podobně).

Možné vedlejší účinky in vitro fertilizace

Ačkoli budete možná potřebovat po proceduře menší odpočinek (který se mimochodem vřele doporučuje), většina žen může pokračovat v normálních aktivitách už následující den. Vedlejší účinky po IVF mohou být následující:

  • Mírné křeče
  • Mírné nadýmání
  • Zácpa
  • Citlivá ňadra

Pár slov závěrem

Proces IVF má mnoho kroků a dokončení celého procesu trvá i několik měsíců. Někdy funguje na první pokus, ale mnoho lidí potřebuje více než jeden proces IVF k otěhotnění. IVF rozhodně zvyšuje vaše šance na těhotenství, pokud máte problémy s plodností, ale neexistuje žádná záruka – každé tělo je jiné a IVF nemusí fungovat u všech zájemců.

Máte nějakou zkušenost s IVF? Budeme rádi my i čtenáři, pokud se o své zkušenosti podělíte v komentářích.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak funguje IVF?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva