Hypersexualita (nymfomanie): Nutkavé sexuální chování se dá léčit 4.92/5 (12)

Hypersexualita (nymfomanie): Nutkavé sexuální chování se dá léčitNutkavé sexuální chování známé jako hypersexualita, hypersexuální porucha, nymfomanie nebo sexuální závislost je zařazena mezi nemoci a v mezinárodní klasifikaci nemocí má i svůj kód F 52.7. Jde o abnormální zvýšenou sexuální aktivitu v důsledku zvýšeného sexuálního pudu, která může způsobit úzkost, negativně ovlivnit zdraví, práci, vztahy nebo jiné části života. Hypersexualita, kterou u mužů nazýváme satyriáza a u žen nymfomanie, často vede k promiskuitě, což je střídání sexuálních partnerů bez přiměřeného výběru. Lidí s vysokou potřebou sexuální aktivity, se silným sexuálním temperamentem je však v populaci jen asi 5 procent.

Jak trpí člověk postižený hypersexualitou?

Člověk trpící hypersexualitou je nucen uspokojovat svůj zvýšený sexuální pud. Potřebuje sex velmi často, například 50-60 krát do měsíce. V důsledku toho vyžaduje vstřícnost partnerky, nebo je nucen vyhledávat jiné partnerky na dosažení uspokojení. To může vyvolávat různé nepříjemné situace, komplikace v práci a rodinném životě. Nutkavé sexuální chování může zahrnovat běžně příjemné sexuální zkušenosti (masturbace), která se stává posedlostí až natolik, že začíná být rušivou nebo škodlivou pro samotného člověka i pro ostatní lidi v jeho okolí.

Příznaky nutkavého sexuálního chování

1. Sexuální impulsy, jsou mimo vaši kontrolu
2. I když nastává pocit, že člověk ovládá své sexuální chování, nemusí najít aktivitu, která mu způsobí potěšení nebo uspokojení
3. Člověk svou hypersexualitou často řeší své osobní problémy, jako je osamělost, deprese, úzkost nebo stres
4. Díky zvýšené sexuální aktivitě, ztrácíte jiné důležité vztahy, nastávají problémy v práci, nebo právní problémy
5. Problémy při vytváření a udržování emocionální blízkých vztahů, jako je manželství, či vážný vztah

Nutkavé sexuální chování může být častější u lidí, kteří:

 • jsou závislí na alkoholu, či drogách
 • mají poruchy duševního zdraví, jako jsou poruchy nálady (deprese nebo bipolární porucha) nebo hráčství
 • stali se oběťmi fyzického nebo sexuálního zneužívání

Dá se hypersexualita léčit a jak?

Je třeba rozlišovat mezi zvýšeným sexuálním apetitem, který může být ještě přirozený nebo přiměřený, a hypersexualitou. Sexuální temperament je vrozená veličina. Bývá zpravidla u lidí i jinak dynamických, dominantních, dobře energeticky sycených. Jsou to lidé, pro které sex představuje relax. Nikdy na něj nejsou unavení, nabídku na sex nikdy neodmítají. Ale hypersexualita může být i následkem nemoci, mezi které patří mozkový nádor, některé endokrinologické onemocnění, psychické choroby jako například mentální retardace, mánie či obsedantně-kompulzivní porucha, ale i schizofrenie. Hypersexualita se dá léčit léky, které snižují hormonální hladiny nebo uklidňují, tlumí nervovou soustavu. Hypersexualita se dá léčit léky, které snižují sexuální pud, libido. Používají se hormonální a uklidňující léky.

Bývají ní postižení častěji muži nebo ženy?

V literatuře se mluví více o ženách, předpokládáme, že proto, že u nich promiskuitní chování bije více do očí, zatímco u mužů se promiskuita často toleruje.

Kdy se už dá mluvit o hypersexualitě a kdy jen o přirozeném zvýšeném sexuálním apetitu?

Většinou se jedná o přirozeně zvýšený sexuální apetit, o hypersexualitě se dá mluvit až tehdy, když je frekvence pohlavních styků neúnosná a tento stav obtěžuje pacienta a jeho okolí.

Co si o hypersexualitě také přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  4 Komentářů u článku “Hypersexualita (nymfomanie): Nutkavé sexuální chování se dá léčit”

  1. Tomas napsal:

   Uz od raneho detsvi masturbuji prumerne 12x denne sex miluji a jsem jim posedlý. Je mi 33 let a situace se nezmenila zustava stejna.Pres den se mi tak 20x postavy a je to velice neprijemne pri velikost 22cm omezuje me to a nevim si uz rady.Kdyz jsem opily nebo pod vlivem drog situace je nekontrolovatelna a jsem schopny delat sex i 6 hodin nebo masturbovat treba 30x za den.Mam manzelku16 let a ze zacatku byla nadsena ale ted uz je spis otravena ze vyzafuji sex prakticky kdykoliv.jak mam problem resit. Prasky nechci bojim se impotence – muj deda zemrel pri sexu v 72 letech.

  2. Jan napsal:

   Dobrý den,
   Mám obdobný problém. Zvýšenou chuť k sexu na sobe pozoruji už delší dobu. Dříve to bylo jen časté onanování (2x za den) s domněním že to časem odezní. Dnes už řeším problémy se vztahy, kde mi má (už několikátá) partnerka sexuálně nestíhá. Jsem zastánce dominantního/bdsm sexu, kde mám lehčí tendence k sadismu (nepěkné dětství). To mě Dovedlo k myšlence, že možná problém bude u mne. Chtěl bych poradit jak bych to měl řešit. Sex považuji, jako snídani, za základ dobrého dne a když má partnerka mé touhy nedokáže průběžně uspokojovat pozoruji na sobě známky agrese, podrážděnosti a pocitu samoty. Už jsem se optával několika (20 a více) lidí jak to vlastně mají oni se sexem a zjistil jsem, že toho ..

   • Jan napsal:

    Už jsem se optával několika (20 a více) lidí jak to vlastně mají oni se sexem a zjistil jsem, že toho potřebuji trošku více než je „normální“ (2-3x za den je optimum).
    Chtěl bych se zeptat jestli existují nějaké prášky, které dokáží snížit chuť k sexu nebo zda existuje i nějaká trvalejší léčba.

    Děkuji moc za jakoukoliv odpověď … začínám z toho být znepokojený a bojím se možných následků.

    • Možností je mnoho.

     Léčba závislosti na sexu typicky zahrnuje nějakou kombinaci psychoterapie, skupinové terapie, rodinné terapie, párové terapie, medikace a podpůrných skupin nebo svépomocných skupin.

     Psychoterapie – to je velmi důležitá součást jakéhokoliv typu léčby závislosti. Problémy, které mohou být řešeny v rámci terapeutických sezení, zahrnují identifikaci a změnu negativních myšlenkových vzorců a omezujících přesvědčení, zabývající se vnitřním konfliktem, získávání nadhledu a sebeuvědomění, přivádění nevědomých problémů do vědomého uvědomění a zkoumání souvislosti mezi osobními problémy a vaší závislostí.

     Skupinová terapie – Skupinová terapie zahrnuje pravidelné sezení s malým počtem dalších závislých na sexu. Setkání jsou vedena terapeutem nebo poradcem pro závislost. Tento typ terapie může být velmi přínosný. Členové skupiny se mohou navzájem podporovat a učit se ze svých zkušeností. Je to také ideální prostředí pro konfrontaci s omluvami, racionalizacemi a popíráním, které jdou ruku v ruce s návykovým chováním.

     Terapie rodin a párů – návykové chování vždy ovlivňuje vaši rodinu. Tyto terapeutické sezení poskytují příležitost k řešení emocí, nevyřešených konfliktů a problematického chování. Tato sezení mohou pomoci posílit váš primární podpůrný systém tím, že pomohou těm nejbližším vám lépe porozumět (porozumět vaší závislosti).

     Léky – Ano, medikace často hraje klíčovou roli v léčbě hypersexuální poruchy. Některé léky mohou pomoci snížit nutkavé chování a obsedantní myšlenky. Jiné léky mohou cílit na specifické hormony spojené se závislostí na sexu nebo snižovat doprovodné symptomy, jako je deprese nebo úzkost.

     • Antidepresiva – Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (zkráceně známé jako SSRI) jsou nejčastějším typem antidepresiv používaných k léčbě sexuální závislosti. SSRI zahrnují léky jako Paxil, Prozac a Zoloft. Tyto léky pomáhají snižovat obsedantní myšlenky a nutkavé chování. Pomáhají také snižovat příznaky deprese a úzkosti.

     • Anti-androgeny – tyto léky se zaměřují na účinky androgenů (pohlavního hormonu) u mužů a pomáhají snižovat sexuální nutkání.

     • Hormon uvolňující luteinizační hormon (LHRH) – tento lék snižuje produkci testosteronu a pomáhá kontrolovat obsedantní myšlenky spojené se sexuální závislostí.

     • Stabilizátory nálady – Mezi léky v této kategorii patří lithium a Depakote (Valproát). Běžně používané k prevenci manických epizod u jedinců s bipolární poruchou, mohou být účinné v pomoci snížit intenzivní sexuální nutkání.

     • Naltrexon – tento lék se často používá k léčbě alkoholismu a závislosti na opioidech. Jako opioidní agonista působí tak, že zaměřuje centrum potěšení v mozku spojené s některými typy návykových chování.

     Podpůrné skupiny
     Tyto typy skupin mohou hrát důležitou roli v léčbě závislosti na sexu. Mnoho závislých zjistí, že pravidelná docházka – a to i dlouho po skončení jejich léčebného programu – je pomáhá udržet před relapsem.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva