Hypersexualita (nymfomanie): Nutkavé sexuální chování se dá léčit 4.91/5 (11)Hypersexualita (nymfomanie): Nutkavé sexuální chování se dá léčitNutkavé sexuální chování známé jako hypersexualita, hypersexuální porucha, nymfomanie nebo sexuální závislost je zařazena mezi nemoci a v mezinárodní klasifikaci nemocí má i svůj kód F 52.7. Jde o abnormální zvýšenou sexuální aktivitu v důsledku zvýšeného sexuálního pudu, která může způsobit úzkost, negativně ovlivnit zdraví, práci, vztahy nebo jiné části života. Hypersexualita, kterou u mužů nazýváme satyriáza a u žen nymfomanie, často vede k promiskuitě, což je střídání sexuálních partnerů bez přiměřeného výběru. Lidí s vysokou potřebou sexuální aktivity, se silným sexuálním temperamentem je však v populaci jen asi 5 procent.

Jak trpí člověk postižený hypersexualitou?

Člověk trpící hypersexualitou je nucen uspokojovat svůj zvýšený sexuální pud. Potřebuje sex velmi často, například 50-60 krát do měsíce. V důsledku toho vyžaduje vstřícnost partnerky, nebo je nucen vyhledávat jiné partnerky na dosažení uspokojení. To může vyvolávat různé nepříjemné situace, komplikace v práci a rodinném životě. Nutkavé sexuální chování může zahrnovat běžně příjemné sexuální zkušenosti (masturbace), která se stává posedlostí až natolik, že začíná být rušivou nebo škodlivou pro samotného člověka i pro ostatní lidi v jeho okolí.

Příznaky nutkavého sexuálního chování

1. Sexuální impulsy, jsou mimo vaši kontrolu
2. I když nastává pocit, že člověk ovládá své sexuální chování, nemusí najít aktivitu, která mu způsobí potěšení nebo uspokojení
3. Člověk svou hypersexualitou často řeší své osobní problémy, jako je osamělost, deprese, úzkost nebo stres
4. Díky zvýšené sexuální aktivitě, ztrácíte jiné důležité vztahy, nastávají problémy v práci, nebo právní problémy
5. Problémy při vytváření a udržování emocionální blízkých vztahů, jako je manželství, či vážný vztah

Nutkavé sexuální chování může být častější u lidí, kteří:

  • jsou závislí na alkoholu, či drogách
  • mají poruchy duševního zdraví, jako jsou poruchy nálady (deprese nebo bipolární porucha) nebo hráčství
  • stali se oběťmi fyzického nebo sexuálního zneužívání

Dá se hypersexualita léčit a jak?

Je třeba rozlišovat mezi zvýšeným sexuálním apetitem, který může být ještě přirozený nebo přiměřený, a hypersexualitou. Sexuální temperament je vrozená veličina. Bývá zpravidla u lidí i jinak dynamických, dominantních, dobře energeticky sycených. Jsou to lidé, pro které sex představuje relax. Nikdy na něj nejsou unavení, nabídku na sex nikdy neodmítají. Ale hypersexualita může být i následkem nemoci, mezi které patří mozkový nádor, některé endokrinologické onemocnění, psychické choroby jako například mentální retardace, mánie či obsedantně-kompulzivní porucha, ale i schizofrenie. Hypersexualita se dá léčit léky, které snižují hormonální hladiny nebo uklidňují, tlumí nervovou soustavu. Hypersexualita se dá léčit léky, které snižují sexuální pud, libido. Používají se hormonální a uklidňující léky.

Bývají ní postižení častěji muži nebo ženy?

V literatuře se mluví více o ženách, předpokládáme, že proto, že u nich promiskuitní chování bije více do očí, zatímco u mužů se promiskuita často toleruje.

Kdy se už dá mluvit o hypersexualitě a kdy jen o přirozeném zvýšeném sexuálním apetitu?

Většinou se jedná o přirozeně zvýšený sexuální apetit, o hypersexualitě se dá mluvit až tehdy, když je frekvence pohlavních styků neúnosná a tento stav obtěžuje pacienta a jeho okolí.

Co si o hypersexualitě také přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Hypersexualita (nymfomanie): Nutkavé sexuální chování se dá léčit”

  1. Tomas napsal:

    Uz od raneho detsvi masturbuji prumerne 12x denne sex miluji a jsem jim posedlý. Je mi 33 let a situace se nezmenila zustava stejna.Pres den se mi tak 20x postavy a je to velice neprijemne pri velikost 22cm omezuje me to a nevim si uz rady.Kdyz jsem opily nebo pod vlivem drog situace je nekontrolovatelna a jsem schopny delat sex i 6 hodin nebo masturbovat treba 30x za den.Mam manzelku16 let a ze zacatku byla nadsena ale ted uz je spis otravena ze vyzafuji sex prakticky kdykoliv.jak mam problem resit. Prasky nechci bojim se impotence – muj deda zemrel pri sexu v 72 letech.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva