Sponzorováno

Kombinování více druhů antikoncepce může snížit riziko rakoviny vaječníků 4.83/5 (18)

Zajímejte se o to, jaké druhy hormonů vaše antikoncepce obsahuje.

Zajímejte se o to, jaké druhy hormonů vaše antikoncepce obsahuje.

Současné použití antikoncepčních tablet, náplastí nebo antikoncepčního kroužku, které obsahují estrogen a progestin, bylo spojeno se sníženým rizikem vzniku rakoviny vaječníků u žen v reprodukčním věku – to podle nové studie zveřejněné v lékařském magazínu BMJ.

Závěry této studie potvrdily předchozí studie, které ukázaly podobné výsledky. Ty sice používaly starší formy antikoncepčních tablet, které byly široce používány až do 80. let, ale ukázaly podobné výsledky.

„Na základě našich výsledků jsou současné kombinované hormonální antikoncepce spojeny se sníženým rizikem vzniku rakoviny vaječníků u žen v reprodukčním věku s podobnými vzory, jako u starších kombinovaných perorálních přípravků,“ napsali autoři studie.

Takové použití antikoncepce chránilo před téměř všemi typy rakoviny vaječníků, uvedli dále vědci.

Britští vědci se podívali na údaje z dánské studie, která probíhala na dánských ženách ve věku od 15 do 79 let, a to od roku 1995 do roku 2014. Pro potřebu této studie se vyřadily ženy, které byly léčeny na neplodnost, rakovinu, žilní trombózu nebo krevní sraženiny, a byly v reprodukčním věku ve věku 15 až 49 let. Součástí studie byly téměř dvě miliony žen.

Studie pak rozdělila ženy na tři skupiny:

Sponzorováno

 1. ty, které nikdy nepoužily hormonální antikoncepci,
 2. ženy, které ji v poslední době užívají nebo používaly,
 3. ty, které ji užívaly, ale už přestaly.

Studie zjistila, že riziko vzniku rakoviny vaječníků bylo nejvyšší u žen, které nikdy nepoužily hormonální antikoncepci, a nižší u žen, které používaly tuto metodu antikoncepce v určitém okamžiku svého života. Zdálo se, že snížení rizika se posiluje při delším užívání kombinované hormonální antikoncepce a zvyšuje se po ukončení užívání. Na základě získaných údajů vědci věří, že hormonální antikoncepce zabránila přibližně 21% rakovinám vaječníků u žen zařazených do studie.

Studie zjistila, že při antikoncepci jen s progestinem se riziko rakoviny vaječníků vůbec nesnížilo (vědci ale poukazují na to, že ve studiích je jen málo výlučných uživatelů tohoto typu antikoncepce, takže nelze vyvodit žádné závěry). Kombinace estrogenu a progestinu je tedy důležitá.

Podle údajů Organizace spojených národů používá přibližně 100 milionů žen na celém světě hormonální antikoncepci. Více než 238 000 z těchto žen bylo diagnostikováno s rakovinou vaječníků a více než 150 000 zemřelo (údaje z roku 2014).

Co tím chceme říct? Zajímejte se o to, jaké druhy hormonů vaše antikoncepce obsahuje (pokud ji užíváte).

Co si dále o antikoncepci přečíst?

VIDEO: Jak funguje Antikoncepce? – Vědecké kladivo

VIDEO: PŘESTAŇTE S TOU PILULKOU – proč chci, aby mé pacientky skončily s hormonální antikoncepcí

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva