Sponzorováno

Dámy, slečny, ženy – jak poznáte svoje biologické hodiny? 4.81/5 (21)

Dámy, slečny, ženy - jak poznáte svoje biologické hodiny?Říká se, že každá žena má v sobě zabudované jakési vnitřní hodinky, které jí dají najevo, kdy je vhodný čas stát se matkou. Ve většině případů si ženy začínají uvědomovat, že je čas na zplození potomka někde mezi 27. až 30. rokem, ale čím dál tím více žen si tikání biologických hodin začne připouštět až po 30. narozeninách či ještě později. Plodnost se však s věkem ženy mění, proto je dobré vědět pár faktů.

Po třicítce jsme méně plodné

Plodnost ženy se stoupajícím věkem klesá a udává se, že už po třicítce je schopnost otěhotnění nižší než u žen v mladším věku. Ideální věk na otěhotnění je mezi 20.-30. rokem života. Ačkoli mnoho žen mateřství odkládá do vyššího věku, protože chtějí nejprve dostudovat, mít vlastní bydlení a být zajištěny i po finanční stránce, později jejich plány na rodinu mohou narušit problémy s početím. Biologické hodiny se totiž nedají nijak oklamat.

Kritická 35-ka

Zatímco třicátnice to ještě z pohledu početí nemají až tak hrozné, ženy po 35. roce by se měly se založením rodiny pořádně pospíšit. Věk 35 let se totiž považuje za jakousi hranici, kdy plodnost výrazně klesá a zplození dítěte může být dost náročné. Ve vyšším věku také dochází k častějším potratům nebo vývojovým vadám u dítěte. Může za to mimo jiné fakt, že ve vyšším věku není dozrávání vajíček tak bezproblémové a objevují se různé chyby.

Vajíčka nepřibývají

U mužů je to s plodností odlišné. Zatímco žena již během prenatálního vývoje „dostane do vínku“ určitý počet vajíček a další se jí během života tvořit nebudou, mužům se spermie tvoří prakticky během celého života. S věkem však počet kvalitních vajíček klesá, proto u starších žen bývá vyšší riziko různých vývojových poruch dítěte nebo spontánních potratů.

Poslouchat tikání se vyplatí

Odkládat založení rodiny do vyššího věku, zvláště po pětatřiceti letech, může být ošidné. Vy se sice možná budete jako starší a zralejší žena cítit více připravena na to, abyste se postarala o potomka, ale vaše tělo bude jiného názoru. Příroda je příroda a biologické hodiny, ať se nám to líbí nebo ne, mají své vlastní tempo. Pokud je neposloucháme, nezbývá pak často jiné, než obrátit se na odborníky z řad asistované reprodukce. I zde však platí, že čím vyšší věk, tím nižší šance na úspěšnost umělého oplodnění žena má.

Sponzorováno

Jak poznáte tikot biologických hodin?

Je to vlastně jednouché. Všichni kolem vás mají děti a vy při pohledu na ně máte takový svíravý pocit. Prostě na vás pohled na miminko působí jinak než předtím. Nemusíte být zrovna milovnice miminek, ale prostě se ve vás cosi zlomí a najednou máte pocit, že je ten správný čas.

Někdo tiká víc, jiný méně, někdo vůbec

U většiny žen se biologické ozvou někde mezi dvacátým a třicátým rokem. Z pohledu přírody je to totiž ideální čas na zplození potomka, žena je nejvíce plodná a zároveň má dost sil na náročnou péči o miminko.

Faktem ale je, že ne každému tikají hodiny stejně. „To takzvané tikání biologických hodin poznáme různými změnami nálad a pocitů ženy, změnou jejích životních priorit. Ale někoho tyto změny mohou svou silou vyloženě zaskočit, překvapit. Někdo je naopak vnímá zcela přirozeně, nijak ho nevyvádí z míry, prostě je zvládá v pohodě,“ popisuje psychoterapeutka.

Pamatujte na jednu věc. Plodnost ženy je omezená a otěhotnět v dnešní době není zcela jednoduché. Ženy nechávají své těhotenství na nejzazší možnou dobu a nepřipouštějí si, že by mohly nastat nějaké komplikace. Spoléhají na to, že když neotěhotní přirozeně, moderní medicína jim pomůže. Ale ani zde není možné spoléhat na výdobytky moderní doby. Stejně tak ženy často nezohledňují fakt, že těhotenství ve vyšším věku s sebou může přinášet celou řadu zdravotních rizik. O tom, že až dítě půjde do první třídy a vy se budete blížit ke čtyřicítce nebo pětačtyřicítce, ani nemluvíme. Podle mladých dvacetiletých maminek si budete ve škole připadat jak babička.

JNejlepší věk je kolem pětadvaceti

Koncepční optimum je označení ideálního věku pro otěhotnění a porod dítěte. Nejpříznivější věk pro mateřství je z biologického a genetického hlediska mezi dvaceti a třiceti lety. Žena je v této době fyzicky zralá, má stabilizované ovulační cykly a dostatečně kvalitní vajíčka ve vaječnících. Plodnost ženy dosahuje v této době svého maxima. Nejenže je nízké riziko výskytu genetických vad, ale také je menší pravděpodobnost spontánního potratu. Žena je kolem pětadvaceti nejlépe připravena donosit plod bez komplikací.

Dobrá rada na konec: Nesnažte se tikání biologických hodin přehlížet

Sponzorováno

Pokud víte, že dítě jednou chtít mít budete, neodkládejte jeho početí do daleké budoucnosti. Mohlo by se vám totiž stát, že díky věku a omezené plodnosti neotěhotníte vůbec a budete po zbytek života litovat, že jste tikání biologických hodin tak dlouho ignorovaly.

Co si na toto téma ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva