Sponzorováno

Zdravé dýchání: Víte, jak se v zimě starat o nos? 4.73/5 (11)

Víte, jak se v zimě starat o nos?Dýchání je životně důležitá funkce. Dýcháme aniž bychom si to uvědomovali a přesto je to činnost, která nás udržuje při životě. Pokud budeme správně pečovat o svůj nos, staráme se současně i o své celkové zdraví, protože:

Nos filtruje vzduch

Nos chrání náš organismus před vnějšími nečistotami. Funguje jako velmi jemný filtr zachycující nečistoty obsažené ve vdechovaném vzduchu. Upravováním a filtrováním vzduchu nos působí jako první linie obrany organismu proti znečištěnému vzduchu, prachu, virům, bakteriím.
Sliznice nosu ohřívá a zvlhčuje vdechovaný vzduch. Pokud sliznice nosu vyschne nebo jsou řasinky na sliznici špinavé a slepené, nemohou nás už chránit před potenciálním nebezpečím přicházejícím vzduchem. Lidský nos zpracuje každý den průměrně 15 000 litrů vzduchu.

Nos neslouží jen k dýcání

Kromě dýchání má nos další důležité funkce, na které „rádi zapomínáme“, dokud celé dýchání řádně funguje:

Nos hraje významnou roli při našem vnímání vůně a chuti

Membrána nosní sliznice se skládá z asi 5 milionů čichových receptorů. Díky jejich citlivosti může člověk rozlišovat přibližně 3000 různých vůní.
Chuť je vnímána jakmile ji mozek čichově dekóduje.

Nos je důležitý pro vznik našeho hlasu a řeči

Sponzorováno

Hygiena nosu by měla být denní rutinou stejně jako čištění zubů.

Sprchujeme se a čistíme si zuby každý den. Stejně bychom si měli čistit nosní dutiny 2 až 3 krát denně, abychom dýchali volně a udržovali základní funkce nosu. Správná denní hygiena nosu zajišťuje kvalitní dýchání i když se pohybujeme v prostředí „náročném na služby nosu“. Na prašnějších místech, ve vytápěných, zda klimatizovaných prostorách – kancelářích, ochodních centrech, letadlech, …. Pokud se na chvíli zamyslíte, uvědomíte si, že možná i v této chvíli vás v nose trochu štípe nebo v něm cítíte sucho.

Pravidelné čištění nosu pomáhá regenerovat a posilovat nosní sliznici a tím umožňuje důležitou ochranu celého organismu. Existuje samozřejmě několik způsobů jak si nos čistit. Zkuste například čištění nosu Džala Néti.

Jak správně smrkat?

Správná technika smrkání je následující: Vysmrkejte se z každé nosní dírky zvlášť, a to tak, že vždy jednu ucpete a druhou důkladně smrkáte. Doporučujeme dávat přednost papírovým kapesníčkům a kapesník použít vždy jen jednou, abyste se vyhnuli rekontaminaci nosní sliznice. Použité kapesníčky rovnou vyhazujte, rozhodně je nenechávejte ležet všude kolem, ať neriskujete šíření infekce dále.

Dobré je také pravidelně nos vyplachovat – např. roztokem mořské vody. Správná hygiena nosu by měla být prováděna alespoň ráno a večer, ale můžete i častěji, pokud se vám nos zdá být ucpaný.

Sponzorováno

Tip od čtenáře: Používa se teplá voda, aby byla příjemná pro nosní dutinu. 0,5l vody + 1/2 lžičky soli.

Co si dále přečíst o dýchání?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Zdravé dýchání: Víte, jak se v zimě starat o nos?”

  1. Eva napsal:

   K čištění nosu jsou úžasné spreje s mořskou vodou. Používáme celá rodina, je to opravdu účinná prevence. Pro našeho 4. měsíčního máme kapičky Quixx baby a také pravidelně čistíme, abychom pak nemuseli bojovat s rýmičkou. Zatím to funguje skvěle.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva