Top levné léky proti zimním virům: Větrejte a otužujte se! 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Top levné léky proti zimním virůmNemoci se lidem nevyhýbají ani během vánočních a novoročních svátků. V tomto období se nejčastěji setkáváme s virovými a bakteriální infekcemi dýchacích cest. Přenášejí se zejména kapénkovou infekcí. Nákaza se nejlépe šíří vzduchem v uzavřených prostorách, často tam, kde se shromažďuje větší počet lidí.

Namístě je proto dostatečné větrání, postupné otužování a zvýšená hygiena. „Mytí rukou mýdlem a vodou 20 sekund, používání různých dezinfekčních gelů zabrání až na 80 procent šíření infekcí,“ radí lékař internista Igor Vozár. Jak připomíná, lidé by neměli zapomínat ani na dodržování pitného režimu a doplňování vitamínů.

Základem úspěchu při léčbě infekcí dýchacích cest je režim v klidu doma na lůžku, lehká strava, vitamíny, tekutiny, protizánětlivé léky a léky na teplotu, volně prodejné léky na bolesti v krku, rýmu a kašel. „Neměli bychom zapomínat ani na osvědčené recepty starých matek – bylinkové čaje, česnek, cibuli,“ podotkl Vozár. Jak upozornil, při zvýšené teplotě do 38 stupňů bychom se neměli snažit srážet ji, protože tehdy „policejní ochrana v podobě bílých krvinek a ostatních složek imunitního systému pacienta s nachlazením či zánětem pracuje v prostředí s vyšší teplotou o něco účinnější.“

Prevencí chřipky je zejména očkování

Na léčbu virózy nebo bakteriální infekce by měl stačit týden. Nejvhodnější je hned v úvodu infekce zalehnout do postele. „Musím konstatovat, že toto je největší problém Čechů. V akutním, najinfekčnějším stadiu onemocnění nám běhá po venku většina klientů. Ještě dokončím uzávěrku, předám projekt. Často zapomínáme i na rekonvalescenci,“ upozornil lékař .

Jak poznamenal, po infekci může pacient ještě měsíc pociťovat zvýšenou únavu, pocení, pokašlávání a tomu by měl přizpůsobit i životní tempo. Pokud příznaky během týdne neustupují, je třeba jít k lékaři, může totiž jít o mnohem vážnější stav.

Očkování je super

Nejlepší prevencí chřipky je podle Vozára jednoznačně očkování. „I díky vakcinaci víme v době epidemie prokazatelně minimalizovat očekávané komplikace a dokonce i ztráty na lidských životech. Riziko, které hrozí po podání vakcíny, je v porovnání s přínosem vakcíny minimální,“ konstatoval. Dodržování zásad zdravého životního stylu a omezení bezprostředního styku s infikovaným, dokonce i účinnost antivirotik totiž podle něj někdy selhávají.

Sponzorováno

Vitamíny a zase vitamíny

V polovině zimy jsme odkázáni i na užívání syntetických multivitaminových doplňků. V tomto čase je k dispozici pouze chemicky konzervované a ošetřované odleželé ovoce či zelenina ze skladů a z dovozu. Relativně lépe jsou na tom lidé z venkova s potravinami z vlastního dvora, ale i při těchto časem nutriční hodnota klesá. Jiným a poměrně častým problémem je potravinová alergie na citrusové plody, ale i jablka. „Navíc i ovoce a zelenina jako vzácný zdroj některých vitamínů, prebiotik a vlákniny některé důležité látky postrádá,“ podotkl Vozár.

Například velmi důležitý vitamín D – prohormón. „Vitamin D je molekula zázračných účinků. Jen málokdo dosahuje v tomto období ideální hladiny v krvi. Bez déčka přitom více než 200 genů nefunguje tak, jak by mělo,“ uvedl.

Vhodnou variantou ochrany je i vícevrstvé oblečení

Ročnímu období bychom měli přizpůsobit i oblečení. „Neměli bychom ale podléhat stereotypům. V proměnlivém a atypickém počasí někdy ráno netušíme, čímž vnější teploty překvapí. Nezbývá nám nic jiného než obléci se také v prosinci méně standardně,“ konstatoval Vozár .

Oblečení by mělo být takové, abychom se ani nespotili ani neprostydli od zimy. Nejvhodnější variantou je proto vícevrstvé oblečení, které lze kdykoli přizpůsobit vnějším povětrnostních podmínkám. Pozor je třeba dávat i na pobyt v přetopených místnostech zbytečně s enormně suchým vzduchem. „Adaptace lidského organismu na chlad se pak zákonitě snižuje a lidé jsou náchylnější na různé infekce,“ připomněl lékař.

Vyvětrejte

Podle něj je dokonce v zimě dobré spát při pootevřeném okně ložnice. „Příliv čerstvého zvlhčeného vzduchu ve spánku zabrání škodlivému vysušování sliznic dýchacích cest a vydá přinejmenším signál organismu, že nežijeme někde v tropech, kde i v noci neklesá teplota pod 25 stupňů,“ podotkl.

Sponzorováno

Na druhé straně nelze zapomínat na ochranu před chladem a větrem. Na hory si třeba přibalit teplé čepice, šály a rukavice, spodní prádlo a podkolenky. Postupné otužování, saunování a systematické budování tělesné kondice může pomoci snadněji se přizpůsobit změněným podmínkám vnějšího prostředí.s

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva