Zdravé dýchání: proč je zdravější dýchat nosem než ústy? 4.71/5 (14)

Sponzorováno

 • Je důležité věnovat pozornost tomu, jak dýcháte. Obecně je zdravější dýchat nosem místo ústy. Je to proto, že dýchání nosem je přirozenější a pomáhá vašemu tělu efektivně využívat vzduch, který vdechujete.
 • Přesto se odhaduje, že asi 30 až 50 procent dospělých dýchá ústy. To by mohlo potenciálně vést ke zdravotním problémům, jako je zápach z úst a sucho v ústech.
 • Vzduch vdechovaný nosem se ohřívá a zároveň zvlhčuje.
 • Vzduch, který je vdechován ústy přímo do plic, není filtrován. Dýchání nosem filtruje vzduch předtím, než vstoupí do těla. Alergeny, bakterie, viry atd. jsou z těla odfiltrovány přes části vnitřku nosu. Hlen výstelky dýchacích cest "sbírá" potenciální kontaminanty, kde jsou zničeny nosními enzymy, než se mohou dostat do těla a způsobit poškození nebo způsobit nevolnost těla.
 • Když se jedinec nadechne ústy, vysychají dásně, jazyk a ústní dutina, což způsobuje nadbytek kyselin v ústech. Extraorální kyseliny způsobují rychlejší kaz dásní a zubů. Zvlhčená ústa zůstávají dlouhodobě zdravější.

Proč je dýchání nosem zdravé?

Proč je dýchání nosem zdravé?

Velmi pravděpodobně dýcháte, aniž byste o tom nějak přemýšleli. Vaše tělo to dělá automaticky, bez velkého, pokud vůbec nějakého vědomého úsilí ve váš prospěch.

Ale je důležité věnovat pozornost tomu, jak dýcháte. Obecně je zdravější dýchat nosem místo ústy. Je to proto, že dýchání nosem je přirozenější a pomáhá vašemu tělu efektivně využívat vzduch, který vdechujete.

Přesto se odhaduje, že asi 30–50 % dospělých dýchá ústy, zejména během dne. To by mohlo potenciálně vést ke zdravotním problémům, jako je zápach z úst a sucho v ústech (a s tím souvisejícími problémy).

Jak se liší dýchání nosem od dýchání ústy?

Dýchání nosem

Váš nos je navržen tak, aby vám pomohl bezpečně, efektivně a správně dýchat. Může to udělat díky těmto svým schopnostem:

 • Odfiltrujte cizí částice. Nosní chloupky odfiltrují prach, alergeny a pyl, což jim pomáhá zabránit vniknutí do plic.
 • Zvlhčujte vdechovaný vzduch. Váš nos ohřívá a zvlhčuje vzduch, který dýcháte. Tím se vzduch, který vdechujete, ohřívá na tělesnou teplotu, což usnadňuje použití vašich plic.
 • Pomáhá produkovat oxid dusnatý. Během nazálního dýchání váš nos uvolňuje oxid dusnatý (NO). NO je vazodilatátor, což znamená, že pomáhá rozšiřovat krevní cévy. To může pomoci zlepšit cirkulaci kyslíku ve vašem těle.

Dýchání ústy

Vaše ústa vám pomáhají jíst, pít a mluvit. Jasně, k dýchání můžete použít také ústa, ale nemají mnoho jedinečných funkcí, které má pro tento účel váš nos.

V některých případech je nutné dýchání ústy. Možná budete muset dýchat ústy, pokud máte ucpaný nos, malé nosní dírky nebo vychýlenou přepážku.

Nevýhodou dýchání ústy je, že vaše ústa ztrácí vlhkost, což může způsobit sucho v ústech. Mohlo by také zvýšit vaše riziko vdechování nefiltrovaného vzduchu, alergických reakcí na alergeny, astmatu, zápachu z úst, zubního kazu, zánětu dásní (gingivitida), chrápání, spánkové apnoe a abnormalit zubů nebo čelistí.

Jaké jsou výhody dýchání nosem?

Protože váš nos byl speciálně navržen tak, aby vám pomáhal dýchat, má dýchání nosem mnoho výhod.

Dýchání nosem je prospěšné především proto, že umožňuje vašim nosním dutinám:

Sponzorováno

 • snížit expozici těla cizím (potenciálně škodlivým) látkám
 • zvlhčovat a ohřívat vdechovaný vzduch
 • zvýšit průtok vzduchu do tepen, žil a nervů
 • zvýšit příjem a cirkulaci kyslíku
 • zpomalit dýchání
 • zlepšit objem plic
 • pomoci vaší membráně správně fungovat
 • snížit riziko alergií a senné rýmy
 • snížit riziko kašle
 • pomoci vašemu imunitnímu systému
 • snížit riziko chrápání a spánkové apnoe – dýchání nosem snižuje riziko chrápání, snižuje možnost spánkové apnoe tím, že udržuje jazyk na správném místě v ústech, a pomáhá jedinci zajistit dobrý noční spánek. Spánková apnoe a cukrovka jsou spojeny s dýcháním ústy, stejně jako srdeční onemocnění. Dýchání nosem dodává tělu správné množství filtrovaného vzduchu, které potřebuje, aby lidé mohli klidně spát celou noc.
 • podporuje správnou tvorbu a uspořádání zubů – dýchání nosem pomáhá správně vyvíjet obličejové svaly a kosti a napomáhá rozvoji rovných zubů. Když jsou ústa zavřená, jazyk je ve správné poloze, aby pomohl čelisti správně růst a zuby se objevily na správných místech.

Dechová cvičení nosem k vyzkoušení

Dechová cvičení mohou pomoci zlepšit dýchání nosem. Tyto techniky mohou také pomoci zlepšit funkci plic, zvýšit sílu dýchacích svalů a zmírnit stres a úzkost.

Zde jsou dva typy dechových cvičení, které můžete vyzkoušet.

1. Střídejte dýchání nosní dírkou (dechová metoda nadi shodhana)

Střídavé dýchání nosní dírkou neboli nadi shodhana je běžné dechová cvičení používané v józe.

Při této technice se nadechujete jednou nosní dírkou a vydechujete druhou, zatímco prstem zavřete opačnou nosní dírku.

Cvičení vyžaduje soustředění, takže je skvělé pro zvýšení všímavosti. Může také pomoci zlepšit funkci plic a snížit stres. Zkuste 5 minut takto střídavě dýchat nosními dírkami.

2. Břišní dýchání

Břišní dýchání je také známé jako brániční dýchání nebo dýchání do břicha. Zahrnuje pomalé, hluboké nádechy nosem.

Cílem je dýchat dostatečně hluboko, abyste naplnili břicho vzduchem. To zvyšuje množství kyslíku, které přijmete, a může pomoci zpomalit dýchání a srdeční frekvenci.

Břišní dýchání také zvyšuje všímavost a snižuje stres. Jak na to:

 1. Posaďte se, narovnejte a uvolněte ramena. Můžete si také lehnout do postele.
 2. Zavřete pusu. Jednu ruku položte na břicho a druhou na hrudník.
 3. Pomalu se nadechněte nosem a nechte břicho zvednout a naplnit vzduchem. Vaše hrudník by měl zůstat v klidu.
 4. Našpulte rty a pomalu vydechněte.
 5. Opakujte 5 až 10 minut.

Dýchání pusou či nosem – závěr

Poštovní běžci ze Střední Ameriky a běžci na dlouhé tratě z mexických Tarahumarů byli trénováni, aby běhali s oblázky nebo vodou v ústech, aby je naučili dýchat nosem. Dnes máme vědu, která dokazuje, že tyto starověké techniky skutečně poskytovaly lepší výkon.

Dýchání nosem reguluje množství vzduchu, který přichází do těla. Dýchání nosem tedy umožňuje tělu přijímat správné množství kyslíku pro potřeby těla.

Teprve začínáme chápat zdravotní přínosy hlubokého nazálního dýchání (tedy dýchání nosem). Vzhledem k tomu, že všichni dýcháme 26 000krát denně, naučit se, jak to dělat správně, abychom z každého dechu získali maximální fyzické, duševní a výkonnostní výhody, se zdá jako dobrý nápad.

Sponzorováno

Dýcháte nosem? Jak to máte s dechem vy? Napište nám do komentářů, jak se vám dobře dýchá.

A dále si o zdravém dýchání přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva