Sponzorováno

Dýchání do břicha (břišní dýchání) – co to je a proč byste to měli umět? 4.88/5 (26)

Dýchání do břicha je ověřená technika korigující samotné dýchání. S její pomocí dokážete kontrolovat své tělo.

Dýchání do břicha je ověřená technika korigující samotné dýchání. S její pomocí dokážete kontrolovat své tělo.

Většina lidí může žít až tři týdny bez jídla, tři dny bez vody, ale jen tři minuty bez kyslíku. Je zřejmé, že náš dech je klíčem k našemu přežití. To ano, ale starověcí jogíni také říkali, že dech je klíčem k vitalitě. Jak to mysleli?

Prostřednictvím jogínských dýchacích praktik, nazývaných pranayama, můžeme řídit svou vlastní fyziologii. Jedna z nejzákladnějších technik tohoto způsobu je často nazývána „břišní dýchání“.

Co je břišní dýchání?

Jedná se o jednu z nejzákladnějších technik pranayamy a je dokonce často nazývána „jógovým dýcháním“. Opravdu dýcháte do břicha? Ani náhodou. Samozřejmě můžete dýchat jen do plic.

Ačkoli ve skutečnosti nedýcháte do břicha, vaše břicho se pohybuje dovnitř a ven z důvodu pohybu bránice, kopulovitého svalu, který odděluje hrudní dutinu (kde jsou plíce a srdce) od břišní dutinu (kde jsou naše trávicí a reprodukční orgány). Jiným názvem této techniky je „diafragmatické dýchání“ nebo „brániční dýchání“, což jsou termíny, které budeme také používat.

Chcete-li to zkusit, přineste jednu ruku na vaše břicho a jednu ruku na srdce. Zavřete oči, udělejte několik hlubokých dechů a nechte své ruce lehce pohnout vzhůru. Když se membrána přirozeně pohybuje dechem, objevuje se spousta zdánlivě magických věcí. Zde jsou jen některé z přínosů břišního dýchání nebo diafragmatického dýchání z fyziologického hlediska.

1. Pomáhá našemu dýchacímu systému pracovat účinněji

Už jste někdy sledovali, jak dítě nebo váš pes či kočka dýchají? Někdy to zkuste. Čeho si všimnete? Pravděpodobně spousty trojrozměrného expanzního pohybu kolem břicha a celého těla. Náš dech by nás měl rozpohybovat – a ono to tak vlastně vždy bylo – než nás společnost vycvičila, abychom dýchali špatně a neúčinně.

Co nám bylo řečeno, když jsme rostli a dospívali? „Postav se rovně a zatáhni břicho“. Dále jsme měli těsné oblečení, které omezuje dýchání. Jak stárneme, mnozí z nás se tak neúmyslně vycvičili a zapomněli tu nejpřirozenější metodu dýchání – diafragmatické dýchání.

Se špatnými dýchacími návyky není výměna plynu účinná. To znamená, že naše buňky nezískávají živiny, které potřebují, ne v nejlepší možné míře. A když bilióny buněk nejsou šťastné, můžeme se v krátkodobém horizontu cítit nešťastní, s letargií a zahaleni jakousi mozkovou mlhou, spolu s dlouhodobými zdravotními problémy. Obnovení sebe sama, abychom dýchali s bránicí více, může vést k přirozené vitalitě a blahu.

2. Stimuluje relaxační odezvu

„Relaxační odezva“ se týká zapnutí parasympatického nervového systému. Tím se rovněž vypne nadměrně aktivní sympatický nervový systém (např. „reakce na stres“). Hluboký dech je náš jediný přístup k tomuto autonomnímu nervovému systému, který automaticky efektivně ovlivňuje naše srdce.

Rozvíjením schopnosti zvolit relaxační odezvu na stresovou odpověď častěji můžeme řešit úzkost a snížit riziko stresových stavů, jako jsou srdeční onemocnění, poruchy trávení, poruchy spánku, deprese a další. Zejména můžete zahájit relaxační odezvu cvičením hlubokých, membránových dechů s prodlouženými vydechováním.

Pokračujte a zkuste to nyní takto: Tentokrát položte obě ruce přímo na vaše břicho, blízko vašich spodních žeber a membrány. Zhluboka dýchejte – 3 vteřinové inhalace a 6 sekundové vydechování. Musíte cítit pohyb pod vašima rukama.

3. Zmírňuje bolest

Chronická bolest úzce souvisí s nárůstem reakce na stres. Při použití dýchacích technik, jako je diafragmatické dýchání, můžeme pomáhat zmírnit bolest v krátkodobém horizontu a snížit pravděpodobnost vzniku vzplanutí v dlouhodobém horizontu.

4. Zlepšuje držení těla

Abyste správně dýchali bránicí, musíte sedět ideálně ve vyvýšené poloze. To umožňuje všem systémům orgánů pracovat efektivněji. Trávíte lépe vaše jídlo, vaše srdce pumpuje efektivněji, ve skutečnosti uvolníte více hormonů, díky čemuž se budete cítit více sebejistě. Tím vším zlepšíte držení vašeho těla.

5. Zlepšuje hladinu glukózy

Obvykle, když lidé přemýšlí o kontrole jejich cukru v krvi, dýchání určitě není první věc, která jim přijde na mysl.

Studie však nyní naznačují, že by to tak možná mělo být. Tyto studie zjistily, že diafragmatické cviky při dýchání pomáhají vyvážit hladiny cukru v krvi.

Vědci předpokládají, že vliv dýchání na hladiny glukózy souvisí s jeho účinkem na nervový systém, protože zvýšený stres byl spojen s nárůstem hladiny glukózy.

6. Zlepšuje trávení

Jak jsme již zmínili, břišní dýchání aktivuje parasympatický nervový systém. Spolu s tím, že nám pomáhá uvolnit se, je tento systém zodpovědný za stimulaci trávení. Když parasympatický systém nastupuje, je zvýšena produkce slin, a pohyb žaludku a sekrety, které pomáhají trávit jídlo se také zvyšují.

S tím, že všechny vaše systémy fungují lépe, budete se cítit více sebejistě a soustředěně. Tak na co čekáte? Pokuste se několik hodin denně cvičit hluboké a membránové dýchání a budete těžit z těchto skvělých přínosů pro vaše tělo.

Sponzorováno

Úvod do břišního dýchání

Před tím, než jsme se narodili, naše matka nám poskytla pomocí pupečníku poskytla živiny, potraviny a kyslík, které potřebujeme k životu. V mnoha tradicích je oblast těsně pod pupkem a uprostřed těla považována za posvátné centrum energie, nazývané Dolní Tan Tien v Číně a Hara v Japonsku. V každém případě je naše břicho jednou z hlavních oblastí, které se stanou napjaté, když jsme pod spoustou stresu. A to velmi ovlivňuje naše vnitřní orgány, náš dech, naši energii a naše celkové zdraví a pohodu.

Při tomto dechovém cvičení budete pracovat s dýcháním do břicha, abyste otevřeli břicho a nechali vaši membránu pohybovat se hlouběji dolů do břicha při vdechování. Dýchání do břicha bude mít silný vliv na vaše dýchání, na způsob jakým dýcháte (v mnoha podmínkách svého života). Bude také relaxovat váš nervový systém, harmonizovat vaše myšlenky a emoce, a přinese vám pocit vnitřního klidu.

Jak tedy na to?

Poloha pro břišní dýchání

Poloha pro břišní dýchání

 1. Lehněte si pohodlně na záda na postel, na rohož nebo na koberci. Lehněte si rovně na podlahu a kolena ohněte směrem nahoru. Jednoduše sledujte své dýchání po dobu jedné minuty nebo dvou – věnujte mu pozornost. Zjistěte, zda můžete cítit, které části vašeho těla se váš dech dotýká a jak.
 2. Pokračujte ve sledování svého dechu, spojte ruce dohromady.
 3. Položte spojené ruce na břicho, přičemž střed spodní ruky se dotýká pupku. Sledujte, jak vaše dýchání odpovídá.
 4. Můžete si všimnout, že vaše břicho zvětšuje, když vdechujete a jak se zatahuje, když vydechujete. Nechť ať se to takto stane, ale nesnažte se ho přinutit.
 5. Pokud se vaše břicho zdá napjaté a těsné, znovu spojte ruce dohromady, třete je o sebe, dokud nejsou teplé a poté masírujte břicho, obzvláště kolem vnějšího okraje vašeho břicha. Všimněte si, jak začne břicho relaxovat.
 6. Teď znovu spojte ruce dohromady, dokud nejsou teplé a znovu je dejte na břicho. Podívejte se, jak to ovlivňuje váš dech. Snažte se nic nedělat. Stačí se dívat a užít si, jak vaše břicho začne ožívat, rozšiřuje se tak, jak vdechujete a stahuje se, když vydechujete.
 7. Stravte takto několik minut, aby se tyto pocity rozšířily do všech buněk vašeho břicha až na vaši páteř.

Rozdíl mezi bráničním a hrudním dýcháním

Teď možná přemýšlíte: „Nedělám to takto pokaždé, když dýchám?“

Naneštěstí mnozí z nás mají zvyk dýchat jen přes naši hruď, protože jsme zvyklí na myšlenku, že právě na naší hrudi se nachází opravdové dýchání. Naopak právě přílišné dýchání na hrudi může způsobit něco, co je nazýváno jako „nadměrné dýchání“, což může způsobit, že se cítíme bezduší nebo úzkostliví.

Rozdíl mezi bráničním a hrudním dýcháním.

Rozdíl mezi bráničním a hrudním dýcháním.

Dále to omezuje naši schopnost přijmout kyslík a využívat plnou kapacitu plic. Dýcháním do plic se otevírá spodní část plíce tím, že se membrána rozšiřuje, což dovoluje průnik čerstvého kyslíku hluboko do dna plic.

TIP: Při nacvičování si můžete na břicho dát knihu a zkoušejte dýchat tak, aby se vám zvedala kniha.

Zkuste dýchat s knihou na břiše a soustřeďte se na to, aby kniha stoupala a klesala.

Zkuste dýchat s knihou na břiše a soustřeďte se na to, aby kniha stoupala a klesala.

Závěr

Dýchání do břicha je také označováno jako diafragmatické dýchání nebo břišní dýchání. Získalo své jméno od způsobu, jakým používá membránu (která leží pod plícemi), aby naplnila plíce kyslíkem. To má za následek tlačení břicha směrem ven.

A co si dále o dýchání přečíst?

VIDEO: Základní princip dýchání do břicha

VIDEO: Hluboké břišní dýchání – Lucie Lebdušková

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Dýchání do břicha (břišní dýchání) – co to je a proč byste to měli umět?”

 1. Břetislav Bohtka napsal:

  Dobrý den, velmi zajímavý a poučný článek. Mám prosím dotaz. Lze dýcháním ovlivnit hypertenzi? Vysoký krevní tlak. Co můžete doporučit? Děkuji a zdravím. Břet. Bohatka,

  • Ano, správné dýchání může pomoci snížit krevní tlak, zejména u lidí trpících hypertenzí. Níže je uvedeno několik technik dýchání, které mohou pomoci snížit krevní tlak:

   Hluboké dýchání – Snažte se dýchat pomalu a hluboce do břicha, zatímco se snažíte uvolnit svaly v oblasti hrudníku. Držte dech po dobu několika sekund a pak pomalu vydechněte. Opakujte tuto techniku několikrát, dokud se nezačnete cítit klidněji a uvolněněji.

   Dýchání 4-7-8 – Tato technika zahrnuje dýchání, kdy počítáte do čtyř sekund, následované zadržením dechu po dobu sedmi sekund a následným pomalým výdechem po dobu osmi sekund. Opakujte tuto techniku několikrát až do dosažení klidného a uvolněného stavu.

   Relaxační dýchání – Tuto techniku lze provést v sedě nebo vleže. Zavřete oči a snažte se uvolnit svaly v celém těle. Dýchejte pomalu a hluboce a soustřeďte se na své dýchání. Pokud vaše myšlenky začnou bloudit, jednoduše je vrátit zpět k dýchání. Opakujte tuto techniku několikrát, dokud se nezačnete cítit uvolněně a klidně.

   Dýchání skrze nos: pomáhá uklidňovat nervový systém.

   Tyto techniky dýchání mohou pomoci snížit stres, uvolnit napětí a pomoci snížit krevní tlak. Meditace spojená s dýcháním může být velmi užitečná při snižování krevního tlaku. Meditujte v klidném a tichém prostředí, soustřeďte se na svůj dech a snažte se udržovat klidnou mysl.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva