Sponzorováno

Bránice a brániční dýchání – vliv bránice na dýchání i na držení těla 4.91/5 (11)

Bránice je svalo-šlachová blána oddělující orgány hrudního koše a břicha.

Bránice je svalo-šlachová blána oddělující orgány hrudního koše a břicha.

Co je to vlastně bránice?

Bránice je svalo-šlachová blána oddělující orgány hrudního koše a břicha. Má kopulovitý tvar a je hlavním nádechovým svalem. U lidí je 1 až 2 mm tlustá a odvádí 60-80% dechové práce. Její celková plocha je poměrně velká, uvádí se až 460-470 cm2. Bránice je svalem příčně pruhovaným.

Polovina jejích vláken je oxidačních a polovina glykotických. To znamená, že je v podstatě neunavitelná. Dříve byla považovaná za jednotný sval, nyní se popisuje jejích 16 cípů, které se sdružují do 3 hlavních částí. Funkce bránice je životně důležitá, zejména při poraněních míchy v krčním úseku páteře. Poškození nervu, který bránici inervuje, může být pro pacienta velmi ohrožující. Více si o bránici přečtěte na české wikipedii.

Brániční (břišní) dýchání

Jedná se o pohyby převážně bránicí, vyklenuje se břišní stěna a hrudník je v relativním klidu. Kromě její základní dechové funkce je schopna nepřímo komunikovat s dalšími svaly- především se svaly pánevního dna (aby nedošlo k výhřezu pánevních orgánů). Tímto mechanismem je zajištěno funkční spojení horní třetiny těla s oblastí pánve a dále s dolními končetinami. Právě díky tomuto spojení je umožněno nejenom výchozí nastavení trupu pro pohyb, ale zároveň je splněn předpoklad pro volný pohyb horních končetin.

Bránice má také velký vliv na cirkulaci krve, na správnou funkci všech břišních orgánů, spoluúčastní se na vylučovacích procesech, napomáhá i při porodu. Pokud se bránice nemůže fyziologicky stahovat (kontrahovat) spouští se nouzový program s odezvou v různé míře ve všech orgánových systémech např. vertebrogenními bolestmi (bolesti zad), psychikou, dechovými problémy nebo poruchami trávení.

Jak na brániční (břišní) dýchání

Chcete-li zkusit brániční dýchání, postupujte takto:

Sponzorováno

  1. Začněte s jednou rukou na (hrudi) srdci a jednou rukou na břiše.
  2. Nadechněte se nosem a nechte vzduchem naplnit vaše břicho. Držte ruce na srdci a na břiše a pozorujte, jak se ruka na vašem břiše pohybuje nahoru, zatímco ta na vašem srdci by měla zůstat stejná. Dýcháte jakoby „do břicha“.
  3. Při výdechu vtáhněte pupík směrem k páteři, jako byste sfoukávali narozeninové svíčky.
  4. Vnímejte, jak ruka na vašem břiše klouže dolů do původní polohy.
  5. Pro začátek to opakujte třikrát až pětkrát a pokaždé si poznamenejte, jak se cítíte.
Brániční dýchání - obrázek

Brániční dýchání – obrázek

 

Vztah bránice a břišních svalů

Zásadní funkce bránice a břišních svalů a mechanice respirace není objasněna, spíše se poukazuje na vliv při správném držení těla. Oba svaly spolu s dalšími břišními svaly a svaly pánevního dna jsou zařazovány do tzv. hlubokého stabilizačního systému, který je odpovědný mimo jiné za stabilitu bederní páteře. Jejich činností vzniká dynamický koaktivační pohybový režim, stabilizující pohyblivé spojení páteře pánví. Během nádechu tlačí bránice útroby směrem dolů, ale i dopředu a do stran.

Přílišnému vytlačení břišní stěny vpřed brání aktivita břišních svalů společně s aktivitou svalů pánevního dna.
Zajištění stability trupu umožňuje bránice pouze při současné vyvážené akci dalších článků – svalů přední strany břišní, drobných svalů mezi páteřními obratli a svalů pánevního dna. Jejich současnou aktivitou dojde ke zvětšení tlaku uvnitř břicha a tím ke zmenšení zátěže na bederní ploténky. Z vývojového hlediska můžeme bránici označit jako sval typický pro člověka. Změnou polohy ze čtyř končetin na dvě a celkovým napřímením došlo k horizontalizaci bránice, čímž vznikla její další nová funkce a to držení těla.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste brániční dýchání? Napište nám do komentářů.

Co si dále můžete o bránici přečíst?

Zdroje ke článku

  • Zdroj fotografie: Miljan / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Bránice a brániční dýchání – vliv bránice na dýchání i na držení těla”

  1. Magda napsal:

    Dobrá den, děkuji za tento článek, který možná mi pomohl objasnit mé dlouhodobé a záhadné dýchací potíže. Ráda bych se dozvěděla více o této problematice – především jakými cviky funkci bránice vylepšit. Předem díky za případné odkazy na další zdroje.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva