Sponzorováno

Haloterapie – proti respiračním onemocněním 4.91/5 (11)

Haloterapie

Haloterapie v různých formách (solné jeskyně na povrchu, kontrolovaná léčba v sanatoriích, solné dýmky) představuje novou cestu profilaxi i doplňkové léčby na bázi přírodních látek.

Historie haloterapie

V 18. století polský léčitel F. Botchkowski zjistil, že dělníci pracující v hlubinných solných dolech netrpěli sezónními onemocněními, chronickými chorobami průdušek a plic, dermatitidami. V knize popsal pozitivní vliv solného prachu na jejich zdraví. Během 2. světové války se solné doly používaly jako kryty pro obyvatelstvo a potvrdilo se pozorování Botchkowskeho: mnohým, kteří trpěli astmatem a měli dýchací problémy, navzdory těžké válečné situaci a válečným podmínkám, se zdravotní stav nuceným opakovaným pobytem v solných dolech výrazně zlepšil.

F. Botchowski tak dal první impuls pro využívání léčivých účinků jeskyní pro člověka (speleoterapie), přičemž zdůraznil jako dominantní faktor vdechování mikročástic soli (haloterapie). Vzhledem k nedostatečné dostupnosti pobytu v přírodních jeskyních pro každého, v 80. letech 20. století se začala rozvíjet haloterapie na povrchu Země.

Haloterapie na povrchu

Haloterapie na povrchu, mimo hlubinných solných dolů, simuluje slané přírodní jeskynní mikroklima, čímž se stává dostupnou pro větší část lidí. Patří k fyzikálním terapiím na přírodní bázi. Zatímco medikamentózní léčba má často jen paliativní (zmírňující) účinky provázeno nežádoucími vedlejšími projevy, haloterapie je 100% přírodní, bezléková, účinná a ekonomicky ne tak náročná forma na doplnění, resp. urychlení medikamentózní léčby, příp. na léčení lehčích chorobných stavů bez léků. Není náhradou medikamentózní léčby.

Může však zmírnit potíže a umožňuje u jednotlivců omezit přijímány množství antibiotik, kortikoidů, steroidů po konzultaci s lékařem. Tím, že snižuje frekvenci sezónních onemocnění, podporuje snadněji překonávání jiných zdravotních potíží. V současnosti se haloterapie na povrchu využívá ve střední Evropě, v USA, v Kanadě, v Číně v solných jeskyních na povrchu především jako preventivní metoda a na mnoha specializovaných klinikách a sanatoriích jako hlavní léčebná metoda.

Tato zařízení mají stěny i zem vyloženou krystaly kamenné soli z různých lokalit. Optimální pozitivní účinek haloterapie poskytuje sůl, která obsahuje více než 97% soli (NaCl, takový obsah má sůl z hlubinných solných dolů) při teplotě 18 º C – 24 º C a vlhkosti vzduchu 40% – 60% . Kliniky na rozdíl od povrchových solných jeskyní obohacují vzduch v prostoru mikročásticemi soli přesně definovaných rozměrů dle diagnóz léčených pacientů halogenerátormi. Taková léčba je kontrolována lékařem.

V odborném tisku je publikovaných 75 odborných článků, ve kterých autoři z celého světa vysvětlili pozitivní účinek haloterapie, její působení na lidský organismus. Výsledky vlivu haloterapie na zdravotní stav stovek pacientů různých věkových kategorií s různými chronickými onemocněními průdušek a plic, chronickými záněty, alergickou rýmou, atd. měly charakter klinických studií podložených analýzami a testy, tj. nejen subjektivními pocity testovaných. Studoval se také podpůrný vliv haloterapie na účinek mnoha léků používaných při léčbě chronických onemocnění dýchacího traktu. V žádném z publikovaných nám dostupných článků nebyly zveřejněny negativní výsledky vlivu haloterapie na lidský organismus při její realizaci na povrchu.

Sponzorováno

Působení haloterapie na na dýchací trakt

Sůl (NaCl) je nezbytná pro normální funkci bronchiálního epitelu. Při kašli se uvolňuje s hleny, čímž se naruší její otpimálna koncentrace. Vdechovány mikročástice soli podle své velikosti pronikají do různých částí plicních laloků, dýchacího traktu. Z uvedeného vyplývá mimořádně pozitivní efekt při léčbě pomocí halogenerátoru na klinikách, kde se podle diagnózy modifikuje velikost částic soli v prostoru pod dohledem lékařů.

Vdechování aerosol soli (NaCl) ničí mikroby tím, že dehydratuje mikrobiální buňky patogenních mikroorganismů a tělo se jejich zbavuje formou uvolňovaných hlenů. Uvedené potvrdily analýzy vykašlávání hlenů, které obsahovaly při používání haloterapie výrazně zvýšený obsah jednotlivých druhů bakterií. Tento stav se v článcích hodnotí jako samočisticí proces organismu. Sůl současně snižuje viskozitu (hustotu) vykašlávání hlenů, má zvlhčovací vlastnosti, na základě čehož pacienti udávali zlepšení subjektivních pocitů. Současně se však přechodně objem hlenů zvětšil.

Přímým důsledkem tohoto čistícího procesu organismu je ústup zánětů v dýchacím traktu a v celém organismu, oplasknutí např. sliznice v nose, Eustachovy trubice (ušní infekce). Spirometrie ukázala zlepšení činnosti plic. Práce uvádějí, že subjektivní zlepšení oznámilo 80% pacientů s astmatem, 90% s chronickou bronchitidou a do 50% pacientů mohlo vysadit kortikoidy jako inhalátory. Spojení haloterapie s podáváním různých léků (gentamycin, salbutamolem, tobramycin, atd.) jejich účinek znásobilo (synergický efekt).

Haloterapie pomáhá léčit

 • Dýchací soustavu: astma, chronickou bronchitidu, zápal průdušek, zápal plic, rýmu a další potíže horních a dolních cest dýchacích, bronchiální astma
 • Oběhovou soustavu: vysoký krevní tlak, následky mozkové příhody
 • Kožní soustavu: akné, kožní novotvary,atopický ekzém
 • Trávicí soustavu: dvanácterník, žaludeční vředy, crohnovu chorobu – zánět tlustého střeva
 • Nervovou soustavu: stres, depresi a chronický únavový syndrom, neurózu

Další účinky haloterapie

 • léčí revmatizmus, hypothyreózu
 • napomáhá detoxikaci organismu
 • odstraňuje únavu
 • léčí poruchy imunity dětí i dospělých
 • dodává tělu potřebné stopové prvky a minerální látky
 • zpomaluje proces stárnutí
 • zrychluje spalování tuků

A co vy? Byli jste někdy na haloterapii? Napište nám o tom do komentářů.

VIDEO: Solná jeskyně Bohumín – suchá inhalace pro každého

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o haloterapii

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Haloterapie – proti respiračním onemocněním”

 1. […] pobytu v solné jeskyni na návštěvníka se dosahuje spojením psychorelaxační a oddechu s haloterapií. Je všeobecně známo, že vysoké procento nemocí má základ v narušené psychické rovnováze […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva