Sponzorováno

Přírodní léčba bronchitidy – jak na to? 4.6/5 (57)

Bronchitida se dá léčit i pomocí přírodních postupů.

Bronchitida se dá léčit i pomocí přírodních postupů.

Pravděpodobně víte, že existuje mnoho přírodních prostředků na nachlazení a chřipku. Ještě před několika léty většinou rodiny neabsolvovaly cestu k lékaři kvůli nemoci, která se dá snadno zvládnout doma.

Existuje mylná představa, že bronchitida je velmi vážná nemoc, která vždy potřebuje návštěvu lékaře a nějaké speciální léky předpis. Přestože bronchitida může být samozřejmě těžká a vážná (vlastně jako každá jiná nemoc), téměř vždy si tělo samo poradí, i když to může samozřejmě chvíli trvat. Dobrá zpráva ale je, že existují některé přírodní prostředky na bronchitidu, které mohou pomoci urychlit uzdravení a navíc také nabídnou úlevu od nepříjemných symptomů.

Co je to tedy bronchitida?

Bronchitida způsobuje zánět průdušek, které přenáší vzduch do plic. Tento zánět a nadbytečně produkovaný sliz (hlen) způsobují kašel a ztěžují nám dýchání.

Bronchitida nejčastěji vzniká z viru (jako je například ten chřipkový), ale příležitostně může být způsobena i bakteriemi. Ve skutečnosti je cca 95 procent případů akutní bronchitidy (bronchitida, která se neopakuje) způsobená viry, nikoliv bakteriemi, což znamená, že antibiotika jsou téměř nikdy prakticky nepotřebná a neúčinná.

Většina případů bronchitidy je akutní (asi 5-10 denní průběh). Chronická bronchitida je bronchitida, která se stává trvalou, zpravidla je způsobená faktory prostředí, jako je kouř z cigaret nebo nadměrné znečištění prostředí, ve kterém dlouhodobě žijete.

Bronchitida - ilustrace

Bronchitida – ilustrace

 

Příznaky bronchitidy

Vzhledem k tomu, že bronchitida se nejčastěji vyskytuje po virové nemoci, mnoho příznaků bronchitidy je podobné nachlazení nebo chřipce. Hlavním příznakem bronchitidy je kašel, který je perzistentní a produktivní (vyvolává hlen). Tedy příznaky bronchitidy nejčastěji jsou:

 • hlenovitý kašel
 • sípání
 • nízká horečka a zimnice
 • nepohodlí na hrudi
 • bolest krku
 • bolesti těla
 • dušnost
 • bolesti hlavy
 • ucpaný nos a dutiny

Chcete-li vědět, kdy se nachlazení změní na bronchitidu, věnujte pozornost symptomům. Pokud se kašel stává produktivnějším nebo pokud máte pocit, že máte „nachlazení hrudníku“, můžete mít bronchitidu.

Jako vždy to je rada z přírody, takže alternativní a nikoli lékaře. Proto pokud máte nějaké podezření a příznaky, zajděte za lékařem. Další znepokojivé příznaky:

 • máte kašel po více než dva týdny,
 • větší horečka,
 • produkujete krvavý nebo barevný hlen,
 • máte nějaké dýchací nebo jiné potíže s dýcháním.

Zde už určitě utíkejte k lékaři.

Konvenční léčba bronchitidy

Konvenční léčba bronchitidy může zahrnovat bronchodilatátory, léky proti bolesti a léky proti kašli, které mohou vedlejší účinky. Bronchodilatátory jsou léky na předpis, které pomáhají uvolnit průduškové svaly, aby usnadnily dýchání. Časté nežádoucí účinky mohou být:

 • bolesti hlavy
 • nevolnost
 • žaludeční nevolnost
 • příznaky podobné chřipce
 • příznaky podobné rýmě
 • ušní infekce
 • kašel

Možná se zamyslíte a namítnete, že tyto vedlejší účinky se velmi podobají původní nemoci! A ano, je to tak. To je hlavním důvodem, proč je někdy výhodnější použít přírodní prostředky na bronchitidu.

Léky proti bolesti jako Tylenol mohou být škodlivé (zejména při předávkování), zejména u dětí, jejichž játra nejsou tak dobrá při zpracování toxinů. Dává také smysl, aby se zabránilo uvedení dalších toxinů do těla, které je již tak zatíženo bojem proti nemoci.

I když léky mají své místo, první volba vždy může být ten přírodnější přístup, aby se předešlo nežádoucím účinkům a rizikům. Rozhodnutí je pak samozřejmě na vás.

Přírodní léčba bronchitidy

Bronchitida může přinést nepříjemné příznaky, ale konvenční léčba nám někdy naloží více – přidá některé další vedlejší účinky. Zde jsme proto připravili některé z obecně nejoblíbenějších přírodních prostředků na bronchitidu.

Jak tedy na bronchitidu s přírodou v zádech?

1. Odstraňte dráždivé látky z vašeho okolí

Pokud je bronchitida vyvolána cigaretovým kouřem nebo jinými dráždivými látkami ve vašem okolí (životním prostředí), je třeba nejprve odstranit tyto dráždivé látky. Různé vzduchové filtry nebo čističky vzduchu jsou užitečné při odstraňování těchto dráždivých látek, které způsobují problémy s dýcháním.

2. Vsaďte na odpočinek

Že na to nemáte čas? Na to máme odpověď. Zdraví máte jen jedno! Spánek postihuje téměř všechny aspekty zdraví, takže dostatek spánku a odpočinku jsou opravdu skvělé výchozí body k boji proti této nemoci. Kvalitní a pravidelný spánek jednoduše pomáhá udržet tělo silné v boji proti zárodkům.

3. Zdravý jídelníček

Vždy je dobré jíst zdravé jídlo, ale při nemoci je to zvláště důležité. Vzhledem k tomu, že bronchitida je často předcházena nachlazením nebo chřipkou, je důležité posílit schopnost těla bojovat s nemocí. Takže několik tipů:

Sponzorováno

 • Eliminujte bílé potraviny. Ty zahrnují obiloviny, cukry, mléko, sýry, mléčné výrobky, sladidla atd. Tyto potraviny potlačují imunitní funkci a zpomalují schopnost těla se léčit.
 • Jezte domácí kuřecí vývar. Kuřecí polévka obsahuje cystein, přírodní aminokyselinu, která pomáhá uvolnit hlen, aby mohl být lépe vyloučen. Celkově vám dodá sílu.
 • Zaměřte se na výživné látky, protizánětlivé potraviny. A jezte málo. Tělo nemusí mnoho jíst, menší půst umožňuje tělu zaměřit se na léčbu spíše než na trávení jídla. A jezte lehčí potraviny.

4. Hydratace těla je opravdu důležitá

Hydratace je neuvěřitelně důležitá pro optimální zdraví, a zvláště je důležitá při nemoci. Pokud bojujete s horečkou, tělo potřebuje ještě víc vody než obvykle, aby nedošlo k dehydrataci. Bylinné čaje a voda jsou nejlepší volbou pro udržení správné hladiny hydratace. A také dodání dostatku tekutin pomáhá uvolnit hlen, což je super.

5. Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu v ložnici nebo v celém domě může způsobit obrovský rozdíl v dýchání. Vlhký vzduch uklidňuje a uvolňuje bronchiální trubice, čímž se usnadňuje dýchání.

6. Med

Med je jedním z oblíbených domácích prostředků, pokud jde o bronchitidu. Je silný a výborně chutná – dokonce i děti ho milují. Zklidňuje podrážděné sliznice a působí proti infekci horních cest dýchacích. Polkněte lžíci medu (pokud je to možné, nechte med pomalu proplout krkem), nebo si ho dejte do čaje a pijte podle potřeby. Ale dbejte na to, aby čaj nebyl moc horký, měl by být jen teplý.

7. Bylinky

Bylinky jsou skvělý způsob, jak se vypořádat s onemocněními přirozeně, přírodně. Navíc jsou doporučovány i lékaři. Po kterých bylinkách sáhnout?

 • Echinacea – Tato bylina byla používána po staletí domorodými americkými kmeny k léčbě nachlazení a podobných onemocnění. Studie z roku 2011 ukázala, že echinacea má silné antivirové vlastnosti. Všechny testované kmeny lidské a ptačí chřipky (včetně kmene rezistentního na Tamiflu) byly velmi citlivé na standardní preparát echinacea. Dalšími onemocněními, u kterých bylo zjištěno, že je u nich echinacea dost prospěšná, jsou virus herpes simplex, respirační syncyciální virus a rhinoviry.
 • Kozinec (Astragalus) – Tato bylina, která může posílit imunitní systém. Podle tradiční čínské medicíny má astragalus specifické působení na plíce. Kozinec může pomoci při prevenci infekcí horních cest dýchacích. Další studie ukazuje, že astragalus je užitečný při snižování zánětu.
 • Ženšen – dobře známá bylinka, ženšen je silný bylinný prostředek. Ženšen má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které pomáhají posilovat funkci imunitního systému.

8. Doplňky stravy

Protože naše jídlo je často docela vyčerpané od důležitých živin (dokonce i zdravé věci), doplňky mohou být velmi užitečné, aby tělo mělo vše, co potřebuje k řádnému fungování a léčení. Je potřeba vybírat ty dobré.

 • GlutathionGlutathion je nejdůležitější molekulou pro optimální zdraví (zde je o tom článek) a je nezbytné, aby tělo bojovalo proti infekci a nemoci. Vyzkoušejte 1 tabletu denně pro obecnou imunitní podporu.
 • N-acetylcystein (NAC) – Studie publikovaná v European Respiratory Review ukazuje, že tento derivát aminokyseliny může být užitečný při léčbě chronické bronchitidy, protože tento doplněk zvyšuje hladinu glutathionu v těle. Jeho mechanizmus účinku nespočívá pouze v ovlivnění tvorby hlenu dýchacích cest či jeho struktury, ale působí rovněž antioxidačně či imunomodulačně.
 • Vitamín C – Vitamin C je jedním z nejběžnějších léků na nachlazení a chřipku, to všichni víme. Ale vitamin C může být také prospěšný při léčbě bronchitidy. Studie ukazují, že je užitečným nástrojem proti virovým a bakteriálním infekcím, funguje jako prevence, zmírňuje infekce (včetně respiračních). V jedné studii dávky vitaminu C (3000 mg denně ve 3 dávkách) ulehčily a zabraňovaly příznakům nachlazení a chřipce. Je to opravdu dobrý doplněk.

9. Éterické oleje

Esenciální oleje mohou být také účinné. Pro respirační onemocnění jsou nejvhodnějšími způsoby použití esenciálních olejů vdechování par nebo difúze. Které použít?

 • Eukalyptus – studie z roku 2009 publikovaná v Respiratory Research ukazuje, že eukalyptový olej může snížit záněty dýchacích cest a obecně zlepšit funkci plic.
 • Oregano a tymián – při jedné studii výzkumníci zjistili, že oregano a tymiánové esenciální oleje mají silný antibakteriální účinek. (Není to ale bezpečné pro děti nebo těhotné ženy, a možná i u žen, které kojí).
 • Podle Národního sdružení pro aromaterapii (z USA) jsou dalšími vhodnými éterickými oleji pro léčbu bronchitidy levandule a rozmarýn (oba jsou nevhodné pro děti do 6 let) a olej z čajovníku pro inhalaci páry.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout prakticky jakékoliv nemoci, je jíst zdravou stravu a každý den žít zdravým způsobem života (ve zdravém prostředí a podobně). Ale nemoci jsou záludné a občas vás dostanou. Když už bronchitida udeří, přírodní léčiva jsou nejlepší první obrannou linií, která může také zlepšit vaše celkové zdraví.

Sponzorováno

Léčili jste už nějak bronchitidu doma? Jak? Jaká byla vaše zkušenost? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Přírodní léčba bronchitidy – jak na to?”

 1. Božena napsal:

  Dobrý den…,á, takový dotaz..Dcera chytila v roce 2021 v prosincu Covid 19 a od té doby kašle až do tohoto roku 2023. stále se jí v průduškách tvoří množství hlenů, které musí pořád dokola odkašlávat až do zblbnutí. Něco hrozného. nevíte prosím co s tím, děkuji

  • Je mi líto, že dcera trpí tak dlouhodobými potížemi po prodělání onemocnění Covid-19. Je důležité, aby se tato situace řešila s lékařem, který bude mít přehled o konkrétním zdravotním stavu vaší dcery a může poskytnout nejlepší možné lékařské rady a doporučení.

   Některé možnosti, které by mohly být zkoumány a diskutovány s lékařem, jsou:

   Následná péče po prodělání Covid-19: Dcera by měla být pravidelně sledována lékařem a měla by podstoupit důkladnou kontrolu průdušek a funkce plic. Mohou být doporučeny další diagnostické testy, jako je rentgen hrudníku, CT průdušek nebo plicních funkcí.

   Fyzioterapie: Fyzioterapeut může předepsat specifické cvičení a techniky dýchání, které mohou pomoci uvolnit hlen v průduškách a zlepšit odkašlávání. Mohou být také nabídnuty techniky vyčištění průdušek, jako je perkuse nebo vibrace hrudníku.

   Farmakologická léčba: Lékař může zvážit předepisování léků, jako jsou expektoranční léky, které pomáhají ředit hlen a usnadňují jeho vykašlávání. U některých pacientů mohou být také předepsány inhalační kortikosteroidy nebo bronchodilatátory.

   Alergická reakce: U některých pacientů může přetrvávající kašel souviset s alergiemi. Je možné, že by mohla být provedena alergická vyšetření, aby se zjistilo, zda existují určité alergeny, které mohou vyvolávat symptomy.

   Je opravdu důležité konzultovat tyto možnosti s lékařem, který může na základě důkladného vyšetření a hodnocení stanovit vhodnou léčbu. Zde je každý případ individuální, a co funguje pro jednoho pacienta, nemusí nutně fungovat pro druhého.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva