Sponzorováno

Wellness je super pro fyzickou i psychickou kondici – jak se na něj připravit? 4.85/5 (13)

Wellness je zdravá cesta životem.

Wellness je zdravá cesta životem.

Harmonická rovnováha těla i duše je cílem wellness. Základem wellness je právě soulad psychické kondice i fyzické kondice. Spolu s pozitivním přístupem k životu je pak možno celkového souladu dosáhnout.

Péče o kondici fyzickou znamená jak dostatečné množství pohybu, tak cvičení ve specializovaných centrech i v přírodě, zdravou výživu a udržení přiměřené váhy, péči o tělo a obranu proti stresu různými relaxačními technikami nebo rehabilitacemi.

Wellness cvičení prospívá zdraví

Wellness cvičení je přizpůsobeno fyzickému i psychickému stavu klienta. Většinou se jedná o méně náročná a nevysilující cvičení. Po wellness cvičení by se člověk měl cítit dobře, ne vyčerpaně. Organizmus člověka není nucen k maximálnímu výkonu. Proto tento typ cvičení vyhovuje naprosté většině lidí a dá se provozovat jak individuálně, tak kolektivně. Díky získané fyzické a psychické kondici si toto cvičení můžete dopřát i ve vyšším věku.

Wellness aktivity jsou pestré

Na wellness cvičení nepotřebujete náročné přípravy ani pomůcky. Není nutné cvičit denně – důležitý je denní pohyb různého druhu. Hlavní je mít z pohybu potěšení. Přínosem pohybových aktivit jistě bude také lepší kvalita spánku, odolnost proti stresu, snižují se možnosti rozvoje některých chorob, člověk málokdy mívá deprese nebo bolesti hlavy, celková kvalita života se zvyšuje. Je také pravděpodobné, že člověk, který se věnuje wellness aktivitám, se dožije vyššího věku.

Wellness znamená i zdravotní prevenci

Nedostatek cvičení a péče o tělo je na člověku patrný na první pohled. Wellness styl je základem zdravotní prevence a je podporován i lékaři. Díky zdravému stylu života se snižuje riziko vzniku mnoha onemocnění. Pravidelným cvičením se snižuje podíl tuku v těle, zvyšuje se množství svalové hmoty. Wellness tak prospívá i postavě a zvyšuje výrazně sebevědomí.

Své zdraví si prostě budujete sami

Dvě třetiny svého zdraví může člověk ovlivnit sám – způsobem života s a vhodnou životosprávou. Tělo, mysl a duše k době neoddělitelně patří.

Wellness se snaží právě o soulad psychického a duševního stavu prostřednictvím péče o člověka, tak, aby byl v souladu sám se sebou a měl pozitivní přístup k životu. Nejdůležitějšími prvky jsou zdravá výživa, vhodný a dostatečný pohyb, odbourání stresu a stálá kontrola hmotnosti.

Jak se liší wellness a fitness?

Wellness je jistou protiváhou proti prosazovanému fitness. Péče o člověka ve stylu wellness je celková, je určena i lidem, kteří jsou značně přepracovaní a nemají chuť provozovat náročné cvičení. Mírný pohyb, celková péče o zdraví a mysl – to je wellness. Často je však možno setkat se s tím, že názvem wellness bývá označeno standardní fitcentrum, do které ho byla instalována sauna a nabízí masáže, popř. kosmetické služby. Nejedná se pak o komplexní péči, která by měla člověka motivovat k harmonii a zlepšení životního stylu.

Sponzorováno

Wellness je široký pojem

Slovo wellness je módní. Ne všechny wellness pobyty a hotely Vám však skutečný wellness program nabídnou. Jistou zárukou mohou být např. wellness pobyty v lázních, kde by se Vám mělo dostat komplexní a kvalifikované wellness péče. Zde Vám pomohou i se změnou životního stylu, najdou přiměřené pohybové aktivity a povedou vás ke zdravému a vyrovnanému způsobu života. Při pobytu se začne zlepšovat Vaše fyzické i duševní zdraví, člověk změnu cítí a chce, aby pokračovala.

Co je wellness centrum

Zařízení pro veřejnost, která by lidi měla vést právě k zdravému životnímu stylu a celkové vyrovnanosti jsou právě wellness centra. Zde je zákazník veden k aktivnímu přístupu k životu. Své služby zde nabízejí jak lékaři, tak psychologové nebo sociologové. Dokonalé vybavení a příjemná atmosféra pak vybízejí zájemce k opakování návštěv a svým působením ovlivňují životní styl.

A jak se připravit na wellness?

Dostali jste poukaz na wellness pobyt, chcete se zrelaxovat, ale nevíte přesně, co Vás čeká? I při relaxačním pobytu je potřeba znát některá pravidla. Každý druh wellness pobytu nabízí maličko odlišný program a od zákazníků se očekává určité chování.

Vzhledem k tomu, že program procedur bývá poměrně bohatý, je nutné především dodržovat časový harmonogram – od příjezdu do wellness hotelu nebo wellness centra, dobu jídla a jednotlivých procedur. Rozhodně se nevyplácí některé potíže zatajovat, mohlo by dojít i k zdravotně nebezpečným situacím. Podle zdravotního stavu pro Vás mohou být vybrány přiměřené procedury. Pracovníci wellness centra Vám na Vaše otázky rádi odpovědí.

Informace o zdravotním stavu jsou důležité

Personál wellness centra by měl být pravdivě informován o Vašem zdravotním stavu, aby se předešlo případným potížím. Lázně poskytující wellness služby a některá specializovaná wellness centra dokonce vyžadují lékařskou zdravotní prohlídku. Hodnocen je také aktuální zdravotní stav.

Jak se připravit na procedury

I na samotné wellness procedury je potřeba se připravit. Některé procedury probíhají v plavkách, na některé je nutno být bez oblečení. Pokud se tedy stydíte a chcete, aby Váš terapeut nebyl opačného pohlaví, je to potřeba sdělit předem. Personál vám samozřejmě vyhoví. Před procedurami je také nutné nepít alkohol a alespoň po nějakou dobu nejíst. Naopak dostatečné množství tekutin je velmi vhodné, zvláště pokud se chystáte na parní lázeň nebo do sauny.

Otevřená komunikace je základ

Sponzorováno

Důležité je otevřeně komunikovat s personálem – pokud Vám některá procedura nevyhovuje nebo při ní máte bolesti, řekněte to. Není problém proceduru změnit nebo zcela vynechat. Ptejte se na vše, co Vám není jasné, nejlépe je ptát se již při nástupu k wellness pobytu.

Co si ještě o fenoménu wellness přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva