Jak si zlepšit psychickou kondici a náladu? Udělejte pro sebe a své zdraví víc 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Jak si zlepšit psychickou kondici a náladu?Duševní zdraví odkazuje na vaši celkovou psychickou pohodu. Zahrnuje to, jak se cítíte, kvalitu vašich vztahů a vaši schopnost zvládat své pocity a vypořádat se s obtížemi. Každý z nás může mít problémy s duševním nebo emocionálním zdravím – a mnoho z nás během života toto zažije vícekrát. Každý sedmý Evropan žije s problémy s duševním zdravím nebo si pomáhá užíváním návykových látek.

Civilizačních nemocí přibývá a snad každý z nás si nějakou zrovna prochází. Navštěvovat jen doktory ale nestačí. Je potřeba, abyste pro sebe dělali něco navíc. Nečekejte na zázrak, někdy k lepší kondici stačí jen pár maličkostí.

Tyto tipy vám mohou pomoci zlepšit náladu, stát se odolnějšími a více si užívat života.

1. Posilujte mozek a jezte zdravě

Ke zlepšení jeho funkcí jednoznačně pomáhá vhodná strava, pitný režim, sport, pobyt v přírodě i volném prostoru, dostatek spánku a hlavně celkově správný zdravý životní styl. To ale není vše. Jak máte dobrou paměť, překvapivě nesouvisí s věkem, ale stupněm trénovanosti. Pokud ji budete pravidelně procvičovat, můžete na tom být mnohem lépe než mladší lidé.

Mezi potraviny, které mohou podpořit vaši náladu, patří tučné ryby bohaté na omega-3, ořechy (vlašské ořechy, mandle, kešu a arašídy), avokádo, fazole, listová zelenina (špenát, kapusta a růžičková kapusta) a čerstvé ovoce, jako jsou borůvky.

Cvik: Neurobic

Překvapujte se a trénujte pozornost i soustředěnost tím, že změníte věci, které každý den provádíte rutinně. Zkuste se osprchovat a umýt si zuby druhou rukou, jděte domů z práce jinou cestou nebo se oblečte do pyžama potmě. Překvapte také chuťové buňky potravinami, na které nejste zvyklí. Při tomto cvičení platí, že čím více smyslů zapojíte, tím větší bude účinek. Činnost mozkových buněk totiž funguje na principu zájmu, proto je velmi prospěšné dát je do pohybu něčím novým a nečekaným, jako třeba mozkovým aerobikem právě v podobě neurobicu.

2. Dopřejte si masáž

Už jste na toto téma jistě četli stovky vychvalujících propagačních materiálů. A věřte, mají pravdu. Masáž je pro vaše zdraví vždycky přínosem, zrychluje krevní oběh, uvolní celé tělo i duši, odstraní napětí, pomáhá funkci lymfatického systému a také zlepšuje imunitu.

Ovšem důležité je si maséra předem prověřit. Zaměřte se na jeho vzdělání a kvality, bude mít přece v rukách to nejdražší co máte – vaše tělo. Sice vysoká cena masáže není zárukou kvality, ale většinou tomu tak bývá. Prověřte si daný salon, kam se chystáte, projeďte si diskuze a dejte na doporučení kamarádů, kteří mají s masážemi zkušenosti.

3. Pohlazení na duši je také důležité

I psychické blaho může zlepšit váš zdravotní stav. Získat ze sebe dobrý pocit můžete třeba tím, že darujete krev nebo kostní dřeň. Pomůžete tím hlavně ostatním, ale budete vědět, že třeba zrovna teď vaše krev zachraňuje lidský život. No, není vám hned lépe?

Sponzorováno

4. Přestaňte s nezdravými zlozvyky

Všichni již dobře víme, jaké zdravotní komplikace způsobuje kouření a pití přemíry alkoholu. Plíce ani játra žádné v záloze nemáte, takže byste je měli šetřit. A nebojte se, že bez tabáku začnete přibývat na váze. Jednoduchý a osvědčený trik jak ovládnout nutkání něco zakousnout je podvádění vlastního těla. Kousejte celý den celerové, petrželové natě, mrkev, okurku, rajčata a nebo žvýkačky bez cukru.

5. Víc se smějte

Smích uvolňuje svaly, zvyšuje tepovou frekvenci, podporuje krevní oběh a zvyšuje práh bolesti. Navíc posiluje břišní svaly a spaluje kalorie. Jóga už po staletí zahrnuje také terapii smíchem. A není to náhoda. Smích totiž zklidňuje nervový systém, zvyšuje krevní oběh, uvolňuje větší množství hormonu štěstí, posiluje svaly na obličeji. Takže budete nejen spokojeni a šťastni, ale také mladí.

Cvik:

Je to víc než jednoduché. Smát se můžete kdekoliv, ale pro svůj lepší pocit si najděte klidné místo a začněte se smát, i přesto, že se vám zrovna nechce. Předstíraný smích se za chvíli změní v pravý a uvidíte, jak vám začne být fajn.

6. Žijte více sociálně – zejména tváří v tvář

Telefonní hovory a sociální sítě mají na světě své místo, ale jen málo věcí dokáže překonat stres a náladu zvedající sílu kvalitního setkání tváří v tvář s jinými lidmi. Takže napište přátelům či rodině a někam spolu vyrazte.

Osobní sociální interakce s někým, s kým se máte rádi (znáte se) je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak uklidnit nervový systém a zmírnit stres.

7. Zůstaňte aktivní

Zůstat aktivní je stejně dobré pro mozek jako pro tělo. Pravidelné cvičení nebo aktivita může mít zásadní dopad na vaše duševní a emocionální zdraví, zmírnit stres, zlepšit paměť a pomoci vám lépe spát. Najděte si takové cvičení, které vás bude bavit. A dělejte ho pravidelně.

8. Apelujte na své smysly

Uklidňuje vás poslech povznášející písně? Pomáhá vám mačkání antistresového míčku cítit se lépe? Co takhle vyrazit do přírody a užít si pohledy a zvuky stromů? Každý reaguje na smyslové podněty trochu jinak, takže experimentujte, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje.

9. Začněte s relaxační praxí

Jóga, všímavost, meditace a hluboké dýchání mohou pomoci snížit celkovou úroveň stresu.

10. Udělejte prioritu odpočinku a rozjímání

Volný čas je nezbytný pro emocionální a duševní zdraví. Udělejte si čas na odpočinek, rozjímání a věnujte pozornost pozitivním věcem během dne – dokonce i maličkostem. Pokud můžete, zapište si je, protože na ně lze snadno zapomenout. Pak o nich můžete přemýšlet později, pokud vaše nálada potřebuje zlepšit.

11. Nešetřete spánkem

Záleží na něm víc, než si myslíte. Jedním ze způsobů, jak lépe spát, je dát si pauzu od stimulace od obrazovek — televize, telefonů, tabletů nebo počítačů — dvě hodiny před spaním.

Sponzorováno

A co pro svoji psychickou pohodu děláte vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva