Sponzorováno

Břečťan a zdraví – na kašel i kožní problémy 4.75/5 (32)

Břečťan je nápomocný při uvolňování a vykašlávání hlenů

Břečťan je nápomocný při uvolňování a vykašlávání hlenů

Břečťan je nápomocný při uvolňování a vykašlávání hlenů, kožních problémech, ale i revmatismu. V minulosti byl břečťan považován za symbol věčného života. Jeho sílu znal už slavný a uznávaný lékař Hippokrates. Nicméně proti kašli se začal využívat až v 16. století a oficiálně mu byla schopnost zmírnit kašel připsána až v 19. století. Aktuálně se využívá nejen jako okrasná rostlina, ale i jako součást čajových směsí. Z listů se připravují i ​​tinktury a obklady.

Břečťan – stál zelený keř

Břečťan je keř, který má stálezelené listy. Už v měsících březen a duben můžeme na něm vidět modročerné plody. Nejčastěji ho lze objevit na skalách, zídkách a v tmavých lesích. Z břečťanu se na jaře a v létě sbírají listy, které se následně suší. Důkladné vysušení je důležité, protože rostlina je náchylná na vznik plísní.

Pozitivní účinky břečťanu

Kromě toho, že břečťan pomáhá uvolňovat hleny a přináší úlevu při kašli, využívá se i při bolestech žlučníku, dně a revmatismu. Pozitivně ovlivňuje i na činnost jater. Využívá se i při úpravě menstruačního krvácení, dále pomáhá z těla odstranit nežádoucí bakterie, viry a plísně. Kromě toho lze břečťan použít i zevně při kožních problémech a to hlavně při ekzémech, drobných popáleninách, lupů ve vlasech a pokožce spálené od slunce. Zároveň pomáhá zmírnit celulitidu.

V jaké formě si břečťan dopřát?

Břečťanový čaj

Obvykle se nedoporučuje připravovat čaj pouze z listů břečťanu. Ideální je smíchat ho s jinými bylinkami, přičemž množství sušených listů břečťanu by nemělo tvořit více než 15 procent.

Obklad proti bolesti křížů a dně

K tomuto účelu se využívají čerstvé břečťanové listy. Před použitím je třeba je důkladně opláchnout vlažnou vodou a přiložit na postižené místo.

Kúra proti hemoroidům

V tomto případě využijeme macerování břečťanu. Přibližně hrst čerstvých listů necháme přes noc vyluhovat v litru vody. Ráno přecedíme a použijeme například na přípravu sedacího koupele. Tento recept je vhodné použít i pokud máte lupy. Výluh se krouživými pohyby nanese na pokožku hlavy, nechá se působit a opláchne.

Brečtanová tinktura

Tinktura se připraví z 20 dkg nakrájených břečťanových listů. Ty se zalijí 70 procentním lihem a nechají odpočívat dva týdny. Pak se přecedí a užívá.

Protiplísňová koupel nohou z břečťanu

Na půllitru vody se používá polévková lžíce sušených listů. Rozdrobené břečťanové listy se zalijí vařící vodou a nechají se vychladnout. Tento nálev se pak přidá do 2,5 litru vody. Koupel nohou by měl trvat alespoň 10 minut.

Sponzorováno

Pomoc při spálené pokožce

Čerstvé listy dejte na 5 minut do vroucí vody a pak je přiložte na zarudlou pokožku.

Stop ztvrdlé kůži na patách

Pokud čerstvé listy umelete a přiložíte na chodidla se ztvrdlou kůží, tento babský recept je změkčí.

Ve vyšších dávkách je toxický!

Pokud se rozhodnete pro užívání břečťanu, dbejte na dodržování dávkování a nikdy jej neužívejte dlouhodobě. Pokud máte vážnější zdravotní problémy nebo nejste si jisti, konzultujte užívání břečťanu s odborníkem. Bobule jsou nebezpečné hlavně pro děti. Už konzumace několika kusů způsobuje zvracení a průjem. U citlivých lidí se může při kontaktu s čerstvými listy objevit kožní podráždění.

Při kašli břečťan pomůže

Chronický a akutní kašel – tato onemocnění, které řadíme mezi civilizační choroby, patří mezi nejčastější příčiny pracovní neschopnosti a absence ve škole. Celosvětové zvyšování výskytu onemocnění dýchacích cest (např. Zánět průdušek, astma) má na svědomí nárůst emisí škodlivých látek, stejně jako každodenní zatěžování dýchacích cest částicemi prachu, cigaretovým kouřem apod. Pod bronchitidou rozumíme všechny nemoci doprovázené tvorbou hlenu v dýchacích cestách a dráždivým kašlem.

TIP: Mrkněte na další bylinky na kašel

Dlouhodobé testování, které se dělalo už od konce 20. století v několika zemích, ukázalo, že výtažek z břečťanu je velmi užitečným prostředkem pomáhajícím při kašli. „Z dostupných zdrojů jsme získali údaje o více než 80 tisíc pacientů zařazených do studií s použitím extraktu z břečťanu. Více než dvě třetiny tvořili dětští pacienti,“ říká doktor. „Byla v nich zdokumentovaná vysoká efektivita přípravků obsahujících extrakt z listů břečťanu získaných standardizovanou metodou, dobrá spolupráce pacientů a rodičů, výborná tolerance a nízký výskyt nežádoucích účinků.“

Sponzorováno

Přírodní extrakt z břečťanu pomáhá nejen při akutních problémech s kašlem, ale i při chronických problémech s kašlem. Mimochodem, břečťan je symbolem nesmrtelnosti, přátelství a věrnosti.

A víte, že:

 • Extrakt z břečťanu je obzvláště vhodný při infekcích dýchacích cest, kdy je třeba, aby se suchý kašel změnil na produktivní? Ten pomáhá při odstraňování choroboplodných zárodků a hlenu z dýchacích cest.
 • Účinné látky z břečťanu působí jako přírodní expektorans?
 • Studie potvrdily, že alfahederín z břečťanu podporuje relaxaci hladké svaloviny průdušek a má také pozitivní vliv na plicní alveoly?
 • Evropská medicínská agentura se sídlem v Londýně, která se zabývá léčivými rostlinami, nedávno zveřejnila seznam rostlin, které jsou při léčbě respiračních onemocnění skutečně účinné? Břečťan popínavý je na předním místě!
 • Pokud se potřebujete zbavit kašle pomocí břečťanu, sáhněte po fytoterapii – léčbě léčivými rostlinami – přírodní extrakty neobsahují konzervanty ani cukr.
 • Účinné látky z břečťanu se postarají, aby se kašel stal produktivním a podpořil tak přirozenou obranyschopnost organismu.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Břečťan a zdraví – na kašel i kožní problémy”

  1. Olga Dudáčková napsal:

   Dobrý den,
   prosím vás o doplnění kolika mililitrů je třeba k výrobě břečťanové tinktury. V článku výše není bohužel uvedeno.
   Předem vám děkuji

   Olga Dudáčková

   • Rehabilitace.info napsal:

    Břečťanová tinktura se vyrábí z listů – cca 20 dkg nakrájených břečťanových listů se zalije 70 procentním lihem. To, co se z toho přecedí, je břečťanová tinktura.

    • MIREK napsal:

     Dobrý den, prosím o info. kolik 70 % lihu je zapotřebí na cca. 20 dkg břečťanových listů ? Děkuji. ML

     • Při výrobě výluhu z břečťanu se obvykle používá poměr 1:5 mezi množstvím suché rostlinné látky a objemem alkoholu. Pro 20 dkg (200 gramů) břečťanových listů by tedy bylo zapotřebí asi 1 litr 70% lihu.

      Při výrobě výluhu je důležité zachovat správné poměry mezi složkami a dodržet postup, aby byl výsledný výluh účinný a bezpečný. Je také důležité mít na paměti, že břečťan obsahuje toxické látky, a proto by se měl vždy používat s opatrností a podle doporučení odborníka.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva