Sponzorováno

Vláknina jako nezbytná součást detoxikace 4.85/5 (13)

vlaknina-telo-ovoceZnáte to, ze všech těch reklam na zdravé zažívání a správnou střevní mikroflóru – nedílnou součástí stravy by měla vláknina ve vyváženém množství a pravidelném přísunu. Ale jak ji tělu přirozeně dodat, v jakém množství a odkud vlastně vlákninu čerpat? A nejedná se jen o další marketingový tah, který našemu organismu fakticky nic pozitivního nepřinese? Rozhodně nejedná.

Bez vlákniny se zdravého zažívání nedočkáte

V první řadě je třeba si uvědomit, co ta vláknina, která je dnes a denně skloňovaná všude ve všech pádech, vlastně je. Jedná se o směs nestravitelných sacharidů, které se do těla dostávají spolu s potravou jako část stěn rostlinných buněk.

Známe 2 druhy vlákniny

V základním principu se vláknina dělí na dva druhy, rozpustnou a nerozpustnou. Ta první absorbuje vodu, tím nabobtná, fermentuje v trávicím traktu a bývá zdrojem energie. Váže na sebe vodu, což vede k pocitu nasycení. Navíc je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu a působí v něm jako tzv. prebiotikum.

Čtěte: Vláknina – účinný pomocník při shazování kil

Naopak nerozpustná vláknina nefermentuje, není zdrojem energie, ale také zvětšuje objem obsahu střev – tím zkracuje dobu, po kterou v nich zůstává potrava a napomáhá tak k příznivému trávení bez komplikací. Velmi účinná je nerozpustná vláknina hlavně v tlustém střevě, kde se díky zvětšenému objemu stolice naředí odpadní látky, které pak mnohem rychleji opustí tělo a sníží tak riziko kontaktu trávicího traktu s nebezpečnými látkami. Vláknina navíc napomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění a hladinu cholesterolu.

A jak do těla vlákninu dostat?

Můžete si vybrat ze dvou způsobů, buďto přirozeně z potravin nebo si pomoci různými doplňkovými přípravky.
Vysokým obsahem vlákniny disponuje celá řada detoxikačních kúr, mezi které patří například prodetox. Jedná o měsíční detoxikační kúru, která v sobě kombinuje pět aktivních látek, které spolu dohromady napomáhají ke stabilizaci střevní mikroflóry a zlepšují zažívání. Jednou z těchto složek je i přírodní rozpustná vláknina, která se v každé dávce prodetoxu vyskytuje dokonce v množství 1,4 gramu; svým působením podporuje peristaltiku střev, napomáhá trávení a chrání trávicí soustavu.

Dalšími důležitými složkami prodetoxu jsou pročišťující byliny v čele se zázvorem, mátou a vojtěškou, přátelské bakterie (například Lactospore), detoxikační látka Montmorillonit (u nás známá jako přírodní jíl) a směs antioxidantů ve formě karotenoidové směsi Caromin.

Tip od Rehabilitace.info: našli jsme pro vás slevový kupón pro první objednávku prodetoxu, stačí zadat „100dolu“ do objednávkového formuláře.

Sponzorováno

Vláknina v jídle

Rozhodnete-li se pro přirozenou cestu získávání vlákniny, zaměřte se především na luštěniny, švestky, meruňky, ořechy, semínka a otruby – to jsou potraviny, které se pyšní přízviskem „nejbohatší na vlákninu“.

Pokud by vás zajímalo rozdělení na potraviny s vlákninou rozpustnou a tou nerozpustnou, tak vězte, že nejvíce rozpustné vlákniny najdete v bramborách, ovsu, ječmeni, žitu, hrachu, sojových bobech, fazolích, semínkách lnu a třeba i v kořenové zelenině, brokolici či mrkvi. Na nerozpustnou vlákninu jsou bohatá celozrnná jídla s obsahem slupek, ořechy, květák, cuketa, celer a obecně obilné slupky a slupky vybraných ovocí.

Velmi oblíbenou formou vlákniny, která se často používá při detoxikaci, je i tzv. vláknina psyllium. Ta je získávána z obalů semen jitrocele indického a dokáže v trávicím traktu až 40krát znásobit svůj objem. Tím napomáhá ke správnému trávení a následnému pravidelnému a bezproblémovému vyprazdňování.

Méně je někdy více, nepřehánějte to s přísunem vlákniny

Staré dobré úsloví, které říká, že všeho moc škodí, platí i v případě vlákniny. Dodáte-li vašemu tělu podstatně více vlákniny, než je doporučováno, čeká vás s největší pravděpodobností nepříjemná a nadměrná plynatost, která začne přecházet i v problémy s vylučováním. Častým problémem předávkování vlákninou je i nižší vstřebávání minerálních látek ze stravy.

Jaká je tady optimální porce vlákniny pro každý den?

Pro dospělého člověka by se tato dávka měla pohybovat v rozmezí 20 až 35 gramů. Některé realizované studie zaměřené na vliv vlákniny na organismus dávají dokonce konkrétnější doporučení: ženy do 50 let by měly denně přijmout 25 gramů vlákniny, ty nad 50 let pak o 4 gramy méně. Mužům se doporučuje množství 38 gramů vlákniny do 50 let a 30 gramů nad 50 let.

Pitný režim je důležitý!

Vláknina potřebuje dostatek tekutin, aby správně pracovala v trávicím traktu, proto nezapomínejte při jejím zvýšeném užívání dodržovat pravidelný pitný režim. Ten je nezbytnou součástí téměř všech detoxikačních kúr – ty totiž fungují na bázi rozpuštěných účinných látek ve vodě.

Pokud si nebudete jisti s tím, že je vaše potrava dostatečně vyvážená a obsahuje správné procento vlákniny, navštivte svého lékaře nebo vyhledejte pomoc výživového poradce. Ten dokáže přesně specifikovat, kolik gramů vlákniny (a dalších důležitých látek) je pro vaše tělo ideální a poradí vám, jak ji tělu dopřát.

Co si dále o vláknině přečíst?

VIDEO: Vím, co jím – vláknina

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva