Důvody nárůstu počtu úrazů u dětí v letních měsících 4.83/5 (6)

Sponzorováno

V létě se zvyšuje počet úrazů, které se odehrají doma i venku. Děti jsou holt více aktivní. Dejte na ně pozor.

V létě se zvyšuje počet úrazů, které se odehrají doma i venku. Děti jsou holt více aktivní. Dejte na ně pozor.

Právě léto je obdobím, kdy dochází k výraznému navýšení počtu úrazů u dětí. Důvodů je k tomu možné nalézt hned několik. Právě během léta se děti věnují mnoha sportovním aktivitám, svou roli zde může sehrát jejich menší uvědomování si veškerých rizik i snížený dohled dospělých, kteří si občas chtějí jen užít čas, kdy se jejich dítě na chvíli zabaví bez jejich asistence.

Je však třeba stále zajišťovat patřičný dohled a před prováděním aktivity dítě poučit, nastavit jasná pravidla, která je nutné dodržovat.

Sportování venku

Mezi velmi časté úrazy patří pády. Jedná se o pády z kola, při jízdě na bruslích. Vzniku poranění je možné předejít používáním helmy, chráničů kolen a loktů. U kola je třeba před výletem zajistit jeho dobrý technický stav. Nutné je dbát opatrnosti zejména při pohybu na v létě poměrně hodně vytížených cyklostezkách.

Děti by měly mít dostatek informací o tom, jak se pohybovat v okolí běžného dopravního provozu. Při jízdě na kole je třeba dodržovat předpisy, i při přecházení silnice je zapotřebí opatrnosti. Nezbytné je časté opakování dítěti základních informací, nácvik na dopravním hřišti a pod dohledem v reálném provozu.

Zcela samostatnou kapitolu tvoří skoky do vody. Zde platí to, že dítě (ani nikdo jiný) by nemělo skákat do vody, kterou nezná. Nejprve je třeba vědět, jaká je v daném místě hloubka, zda se tam nevyskytuje větší proud vody a jak vypadá dno. Při pobytu ve vodě pak musí být děti, které ještě bezpečně neplavou, vybavené nafukovacími pomůckami, které brání potopení. Záchranné vesty jsou nezbytné v případě, kdy se chcete plavit na lodi. Zde to platí i pro osoby, které umí plavat.

Při pobytu na zahradě si všímejte také toho, zda jsou z dosahu dětí uklizeny pracovní nástroje – srp, kosa, sekera. V přírodě ohlídejte, aby děti nekonzumovaly rostliny, u nichž si nemůžete být jisti tím, že nejsou jedovaté.

Sponzorováno

Úrazy doma

V létě se však zvyšuje i počet úrazů, které se odehrají doma. To může být dáno zejména dobou školních prázdnin, kdy se dítě může doma častěji pohybovat bez dozoru dospělé osoby. Opatrnost je třeba zejména při manipulaci s domácími spotřebiči. Mimo dosah dětí by měly být čisticí prostředky, léky a vše, čím by si mohly ublížit.

Může se též stát, že sice váš domov je na pobyt dětí adekvátně uzpůsoben, avšak stejná péče o bezpečnost nemusí probíhat v době vašich známých, kde dítě přes den pobývá, nebo třeba u prarodičů. I zde se tedy ujistěte, že na dítě nečíhají některá lákadla, která by mu mohla přinést nepříjemná zranění.

Zvýšená únava

Velkým rizikem je únava dětí. Pokud jsou zapálené do určité činnosti, např. skákání do vody, dlouhou dobu si únavu nepřipouští. Postupně však dochází k úbytku pozornosti, soustředění je již nižší a k úrazu pak může dojít velmi snadno. Zároveň se objevuje nižší schopnost koordinace pohybů, horší odhad výšky a vzdálenosti a snížené uvědomování si možných rizik. Na vzniku únavy se může podepsat i volnější večerní režim dětí během léta. Často právě v době dovolených spí děti méně a jejich spánek nemusí být tak kvalitní.

Pozornost dospělých

Nemusí být na první pohled chápáno jako rizikové, pokud se rodiče věnují své zábavě s přáteli nebo příbuznými, grilování nebo jiné aktivitě a dítě nechají opodál užít si čas dle svých představ. Pokud se však dítě v této době věnuje některému sportu, je třeba dbát stále na jeho bezpečnost. Je nutné na ně dohlížet v případě, že se cáká v bazénu nebo skáče na trampolíně.

Právě zde může snadno dojít k úrazu – a to i tehdy, kdy se nejedná o hluboký bazén nebo nijak velkou trampolínu. Zvláště neopatrná je pak konzumace alkoholu rodičů, kteří mohou mít následně menší přehled o činnosti svých ratolestí.

A také si přečtěte

VIDEO: O úrazech dětí a jejich prevenci

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva