Sponzorováno

Pozor na stravování, v létě tělo potřebuje změnu 4.71/5 (14)

Pozor na stravování, v létě tělo potřebuje změnuStravování během letních měsíců by mělo být odlišné než v ostatních ročních obdobích. Sestavování menu by mělo být přizpůsobeno typickým letním specifikům, jakými jsou vysoká teplota vzduchu či relativně nízká vlhkost.

Tyto faktory představují určitou zátěž zejména na kardiovaskulární i na gastro systém i u zdravých lidí, proto je třeba při stravování zohlednit, upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. „Hlavní důraz je třeba v letních měsících klást na správný pitný režim a lehčí stravu s nižší energetickou hodnotou či vyšší stravitelností“ vyzývá MZ ČR.

Denně člověk ztrácí pocením, močí, stolicí a dýcháním přibližně tři litry vody z organismu, kterou je třeba doplnit.

Hygiena je důležitá

Během léta třeba ve zvýšené míře dbát i na dodržování hygienických zásad při přípravě, skladování či manipulaci s potravinami a jídly. Týká se to domácností i zařízení společného stravování.

Dodržováním těchto zásad se podle úřadu snižuje riziko kontaminace mikroorganismy a následně riziko onemocnění. Důležité to je především v případě tzv. epidemiologicky rizikových potravin, jako je například kojenecká a dětská výživa, lahůdky či cukrárenské výrobky.

Sponzorováno

Léto je obdobím, kdy cestuje mnoho lidí na dovolené do jižních přímořských či exotických destinací. Proto je důležité i v tomto případě dodržovat z hlediska prevence gastroenterologických onemocnění a prevence onemocnění z potravin určité zásady. Rekreanti by se měli vyhýbat alespoň ze začátku pobytu syrové zelenině, salátům a ovoci, které nelze oloupat. Třeba jíst jen ovoce a zeleninu ve slupce po jejím umytí a očištění.

Co pít na dovolené

Pít by měli jen pitnou vodu a ne vodu z jiných zdrojů. „Před vycestováním by si měli rekreanti zjistit, zda je v dané zemi pitná voda, a pokud ne, neměli by ji používat k pití, vaření ani na mytí zubů. Pro tyto účely existuje balená voda,“ uvádí MZ ČR. Týka se to i ledu do nápojů, který je zřejmě vyroben z místní vody.

Úřad proto doporučuje dávat si ho do nápojů pouze pokud je jistota, z jaké vody je vyroben. Riziková může být také konzumace masných či vaječných pokrmů, které nejsou dostatečně tepelně upravené

MZ ČR nedoporučuje jíst příliš odlišná jídla od naší stravy, protože mohou způsobit zažívací potíže a rovněž jedná připravované na místních tržištích či ve vývařovnách. Úroveň hygieny přípravy pokrmů bývá v takových případech nižší. Lidé by měli zvážit i příjem pikantních jídel, které mohou rovněž nepříznivě působit na trávicí systém.

A jak se v létě stravujete vy? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Přínos zelených potravin v letním období

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva