Sponzorováno

Víme, co jíme? Mnohdy nevíme nebo se nezajímáme… 4.8/5 (10)

Víme, co jíme? Mnohdy nevíme nebo se nezajímáme…Problém kvality českých potravin a vůbec úrovně stravování u nás je poslední dobou velmi aktuální a diskutované téma. V prvé řadě je si třeba uvědomit, že za kvalitu, resp. nekvalitu potravin si můžeme sami. Blábol typu – je to polské, tak je to šmejd, není vůbec na místě. Problém je v nás, lidech. Často se vůbec nezajímáme o složení potravin a samozřejmě toho využívají obchodní řetězce, které tlačí na cenu, která je bohužel u nás často jediným faktorem rozhodování. Víme, co jíme? Možná ano, někdy. Nebo se jednoduše nezajímáme, hlavně že je to levné.

Když ono je to v akci!

To je nejčastější hláška, proč nekoupit pochybný výrobek privátní značky obchodní řetězce. No paní Nová, je akce na sýr! No nekupte ho za tu cenu! Ale je daný sýr opravdu sýrem nebo pouhou náhražkou z něčeho, co sami ani občas nevyčteme ze složení? Bohužel často není. Šunka není šunkou, sýr není sýrem a i zdánlivě „nenapadnutelné“ potraviny, jako jsou vaječné těstoviny, vůbec vejce neobsahují, nebo pouze stopu. Řetězce na nás útočí akcemi a slevami, ale víme, co vlastně kupujeme? Mnohdy vůbec ne, byť je složení v rodném jazyce nutností výrobce uvést. Je problém v tom, že se ženeme za slevou, aniž víme, co daný výrobek obsahuje (někdy lepší nevědět).

Obal prodává, jeho obsah je druhá věc

Dalším problémem jsou obaly. Pamatujete na doby, kdy sice byly obaly nevzhledné a prakticky jednotné, ale na vše existovaly naše normy ohledně kvality? V tom měly časy minulé rozhodně svůj přínos. Dnešní obaly jsou lákavé, poutají nás lákavě aranžovanými potravinami, často přikrášlené například kapkami čerstvé vody. Ale co se skrývá uvnitř? Tento problém je také hodně často diskutovaný. Že vzhled potraviny na obalu ve srovnání se skutečným obsahem je podobný asi jako zajíc žirafě. Shoda je akorát v tom, že se jedná o potravinu (živočicha). Obaly zaujmou, obsah však často nikoli. Je dobré poznamenat, že například výrobky Albert Quality nabízí průhledné obaly, máme tak alespoň částečnou šanci si prohlédnout co v sáčku vlastně je.

Sponzorováno

A co když opravdu odpovídá shoda obalu s obsahem?

No možné to sice je, ale téměř vždy toho je dosaženo umělou cestou, tedy různými barvivy či konzervanty. Opravdu Vás láká instantní polévka, která na obalu vypadá tak čerstvě, se spoustou zeleniny a vydatně? I když v polévce nějaká zelenina je (lepší případ), stejně další složení bude obsahovat aspoň něco umělého (konzervant, barvivo, glutamát, atd.). Ano, máme možnost koupit většinu instantních polévek a jiných hotových jídel bez těchto látek, ale věříte tomu? Nemluvím o čínských a vietnamských polévkách, kde složení tvoří 3 éčka a sůl a to ještě s pochybným popisem. No nekupte to, ono je to v akci!

Farmářské trhy a biopotraviny

Situaci se snaží napravit stále častěji pořádané farmářské trhy, na kterých nakoupíte kvalitní potraviny, resp. biopotraviny. Výrobce musí mít certifikaci a například u masa dokázat, ze kterého kusu a jaké farmy maso pochází. Ovšem tyto farmářské trhy s oblíbenými bedýnkami jsou zatím poměrně dražší a tudíž nezajímavé pro drtivou většinu lidí. Radši si koupí hotový výrobek o polovinu levněji, než si aspoň jednou za čas připlatit za kvalitu. Samozřejmě i zde se najdou podvodníci, ale pravděpodobnost není tak vysoká. Zkuste tady někdy nakoupit zeleninu či maso.

Čím klamou obchodní řetězce?

Je toho mnoho. Často poutají akcemi na své výrobky privátních značek nevalné kvality. Tím nalákají zákazníky, i když často mnohdy sami vědí, co prodávají a často by nekoupili ani pro zvířata. Dokud se nebudeme sami více zajímat o potraviny, nic se nezmění. Ano, máme šanci koupit kvalitní věci, ale mnohem dráže. Například v Německu je i ten nejlevnější výrobek tím, čím se deklaruje na obale. U nás nikoli, za kvalitu si musíme připlatit, za nízké ceny budou stále jen šizené věci. Ty nejlevnější výrobky u nás nejsou často tím, čím být mají. Označení „Made in EU“ také není příliš konkrétní a neříká vůbec nic o kvalitě ani původu. Zkuste se někdy podívat na složení a původ potraviny, složení typu „mléko a jiné kultury“ o sýru nic nevypovídají. Je pravdou, že náhražky jsou často označeny jako alternativa, ale ne vždy. Totéž platí o dalších potravinách.

Začneme se zajímat o potraviny?

Sponzorováno

Možná. Lidé musí sami chtít, nechceme být přece doslova smetištěm Evropy. Máme nárok na stejně kvalitní potraviny jako Němci, Italové či Švédi. Celý problém je v nezájmu, hlavně, že je to levné a na obale to vypadá skvěle. Tak to koupím. Typický model. Ušetřím. Ale ušetřím opravdu? Rozhodně neušetřím svůj organismus. Začněte se také zajímat o kvalitu a vytlačme společně náhražky a šizené potraviny a nebuďme pro smích ostatním státům!

Co si dále přečíst o zdravých potravinách?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva