Pomáhá běhání se snížením hladiny stresového hormonu kortizolu? 4.67/5 (21)

Sponzorováno

Jak vaše tělo reaguje na běh z hlediska hormonu kortizolu?

Jak vaše tělo reaguje na běh z hlediska hormonu kortizolu?

Vaše tělo produkuje hormon kortizol, když je pod fyzickou nebo psychickou zátěží. V krátkodobém horizontu může běh, jako aerobní cvičení, zvýšit hladinu vašeho kortizolu tím, že fyzická aktivita jakoby mírně stresuje vaše tělo. Pravidelné cvičení, včetně běhu, však snižuje množství kortizolu, které produkujete ve stresových situacích v průběhu času, což ve finále zvyšuje vaši schopnost zvládat duševní stres.

Proč tělo vlastně produkuje kortizol

Ve stresové situaci produkují vaše nadledviny kortizol, který tělu pomáhá metabolizovat bílkoviny, glukózu a tuky, které poskytují energii, která je nezbytná pro řešení stresu. Během fyzického cvičení tělo produkuje kortizol, který vám pomáhá cvičit, pomáhá vám s energií, ale výroba je dočasná, protože hladiny kortizolu v krvi se normalizují po ukončení výkonu. Bohužel, i když jste pod psychickou zátěží, má tělo podobnou reakci a kortizol ve vaší krvi zůstane po delší dobu, protože není uvolněn formou fyzické aktivity.

Intenzivní cvičení a hladiny kortizolu

Ačkoli cvičení může způsobit, že vaše tělo produkuje kortizol, zdá se, že k tomu dochází pouze tehdy, když je cvičení velmi intenzivní.

Článek publikovaný v magazínu Frontiers in Behavioral Neuroscience z února 2015 (zdroj je zde) zkoumal, jak jsou hladiny kortizolu ovlivněny cvičením. Autoři zjistili, že pouze intenzivní cvičení přesahující 60 procent osobního maximálního příjmu kyslíku – tedy schopnosti těla používat kyslík během cvičení – způsobila zvýšení hladiny kortizolu. To znamená, že to trvá nejméně 10 až 15 minut, než vaše tělo začne vyrábět kortizol. Další cvičení v průběhu času zvýší vaši maximální absorpci kyslíku, což znamená, že když cvičíte později, když jste více fyzicky fit, vaše tělo už nebude produkovat tolik kortizolu. Vaše hladina kortizolu v reakci na fyzickou aktivitu bude nižší.

Cvičení může snížit kortizol

Ačkoli vaše tělo může produkovat kortizol v reakci na intenzivní fyzickou aktivitu, je to zdravá reakce a pomáhá tělu se vyrovnat touto činností. A protože fyzická aktivita využívá i nadměrný kortizol produkovaný v reakci na duševní stres, může tak skutečně snížit hladinu kortizolu. Jedna studie zveřejněná v dubnu 2018 v magazínu Sport Sciences for Health zjistila, že aerobní aktivita u mužů se sedavým způsobem života snižuje hladinu kortizolu. Tato studie také ukázala, že hladiny kortizolu po pravidelném mírném cvičení klesaly, což znamená, že oba typy vám mohou pomoci snižovat kortizol. Další studie publikovaná v časopise Scientifica z roku 2016 také zjistila, že hladiny kortizolu u účastníků po cvičení klesaly.

Sponzorováno

Dlouhodobé účinky cvičení

Když jste duševně stresovaí, vaše tělo produkuje kortizol. Naštěstí několik studií ukázalo, že pravidelným cvičením, včetně běhu, se zlepšuje schopnost vašeho těla vypořádat se s duševním stresem a vaše tělo produkuje méně kortizolu v reakci na stresové situace. Studie publikovaná v lednu 2015 vydání Psychoneuroendocrinology zjistila, že účastníci, kteří byli fyzicky aktivní, měli nižší odpověď kortizolovou odpověď na duševní stres, než jejich méně aktivní protějšky. Podobná studie publikovaná v září roku 2015 ve vydání Psychology of Sport and Exercise zjistila, že účastníci lépe reagovali na psychický stres, když se pravidelně cvičili.

Víte toto? Čím více kortizolu v těle je, tím méně je v něm testosteronu – to může vést k úbytku svalové hmoty. A o víc. Příliš vysoké hladiny stresem uvolňovaného kortizolu podporují tělo v ukládání tuku. A to nechcete.

Všechny tyto studie ukazují na to, že běh a jiné pravidelné cvičení mohou zlepšit způsob, jakým vaše tělo reaguje na duševní stres, což mu umožňuje produkovat méně kortizolu, když jste ve stresu. To ve finále pravděpodobně v dlouhodobém horizontu snižuje hladinu kortizolu v těle.

Zajímavý výzkum na atletech

Podívejte se na tento zajímavý výzkum.

Ten se zabývá zvýšením hladin kortizolu u vytrvalostních běžců.

Zapojení do intenzivního aerobního cvičení, zvláště u vytrvalostního sportu, je spojeno s aktivací osy HPA (hypothalamo-hypofyzární-adrenální osa), která je indikována zvýšenými hladinami kortizolu. Zde testovali vlasy těchto sportovců. Údaje v této studii naznačují, že opakovaný fyzický stres z intenzivního tréninku a závodů u vytrvalostních sportovců je spojen se zvýšenou expozicí kortizolu po delší dobu. Tato zjištění mohou mít významné důsledky pro somatické a duševní zdraví sportovců, které by měly být zkoumány v budoucím výzkumu.

Co si ze článku vzít?

Studie odkazují na to, že pomalý a klidný běh pomáhá odbourávat hladinu kortizolu v těle. Extrémní, těžký, velmi dlouhý běh nebo trénink hladinu kortizolu může zvyšovat. Po takovém fyzickém vypětí se cítíme někdy i psychicky špatně, bez energie a bez motivace. A to je právě vina kortizolu.

A že vrcholoví sportovci nejsou tlustí, když neustále hodně trénují a mají tak vyšší hladiny kortizolu? Ano, to je pravda. Ale takový člověk prostě hubne, protože i přes zvýšenou produkci kortizolu je jeho míra aktivity tak vysoká, že přibrat prostě nemůže.

Sponzorováno

A co vy? Běháte? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Co si dále o běhání přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva