Sponzorováno

Maltitol a jeho účinky na zdraví 4.9/5 (29)

Maltitol je složka, která se často vyskytuje v nízkokalorických potravinách a v potravinách bez cukru.

Maltitol je složka, která se často vyskytuje v nízkokalorických potravinách a v potravinách bez cukru.

Maltitol je druh cukerného alkoholu. Cukerné alkoholy se přirozeně vyskytují v některých druzích ovoce a zeleniny. Jsou také považovány za sacharidy.

Cukerné alkoholy se typicky spíše vyrábějí, než že se používají v jejich přirozené formě. Jsou sladké, ale nejsou tak sladké jako cukr a mají téměř polovinu jeho kalorií. Obvykle se používají v pečivu, cukrovinkách a jiných sladkých produktech bez cukru. Můžete je také nalézt v některých lécích. Kromě přidávání sladkostí na místo cukru, maltitol a jiné cukerné alkoholy pomáhají udržovat potraviny vlhké a pomáhají předcházet jejich ztuhnutí.

Cukerné alkoholy samozřejmě neobsahují alkohol ve smyslu alkoholických nápojů. Spíše odkazují na svou chemickou strukturu.

Maltitol je tedy nízkokalorické sladidlo používané ve zpracovaných potravinách a nápojích. Je to užitečná náhrada za stolní cukr (sacharózu), protože je téměř tak sladký (asi na 90%), ale má méně kalorií. Chutná podobně jako sacharóza.

Jaké jsou výhody maltitolu?

Maltitol umožní získat sladkou chuť pokrmu, která je blízká cukru. Neobsahuje ale tolik kalorií jako cukr. Z tohoto důvodu může pomoci při hubnutí.

Také nemá nepříjemnou pachuť, kterou mají jiné náhražky cukru. To vám může pomoci udržet si nízkokalorickou dietu, pokud se snažíte zhubnout nebo máte cukrovku.

Další výhodou je, že maltitol a jiné cukerné alkoholy nezpůsobují zubní kaz, jako je tomu u cukru a jiných sladidel. To je jeden z důvodů, proč se někdy používají ve žvýkačkách, ústní vodě a zubní pastě.

Je maltitol bezpečný?

Maltitol je považován za bezpečnou alternativu k cukru, ale existují některé věci, které byste měli v souvislosti s maltitolem vědět.

Maltitol se nachází v mnoha produktech bez cukru (žvýkačky, bonbóny, sušenky a podobmě), ale lidé s diabetem by si měli pamatovat, že je to sacharid. To znamená, že má glykemický index. I když není tak vysoký jako v případě cukru, stále má vliv na krevní glukózu. Je důležité si uvědomit, že vaše tělo neabsorbuje tolik cukerného alkoholu jako cukru. Takže maltitol může být stále považován jako účinná alternativa pro lidi s diabetem. Jen je potřeba monitorovat jeho příjem a číst etikety na potravinách.

Po konzumaci maltitolu někteří lidé mohou pocítit bolesti žaludku a plynatost (zejména, pokud ho sníte hodně). Také může působit podobně jako laxativum a způsobit průjem. Závažnost těchto nežádoucích účinků závisí na tom, kolik maltitolu sníte a jak vaše tělo reaguje (to je individuální). Pokud se budete držet rozumného příjmu, je to v pohodě.

Neexistují žádné další závažné zdravotní problémy v souvislosti s maltitolem nebo jiným cukerným alkoholem.

Alternativy k maltitolu

Maltitol se obvykle používá jako přísada do potravin, které se pak pyšní tím, že neobsahují cukr. Obvykle se nepoužívá samostatně. Z tohoto důvodu existují některé další alternativy, které můžete použít při vaření a pečení, pokud máte problémy s bolestí břicha a žaludku v souvislosti s maltitolem.

Tyto alternativy budou i nadále pomáhat, když potřebujete omezit příjem cukru, ať už jde o úbytek hmotnosti nebo diabetes.

Stevie

Stevie je považována za relativně nové sladidlo. Je to sladidlo z jiné kategorie. Stevie je rostlina, která roste v Jižní Americe. Je 200 až 300 krát sladší než cukr a neobsahuje kalorie.

Na rozdíl od cukru a jiných sladidel obsahuje stevie i některé živiny, například tyto:

 • draslík
 • zinek
 • hořčík
 • vitamín B-3

Stevie je také zdrojem vlákniny a železa.

Sponzorováno

Erythritol

To je také cukerný alkohol. Nicméně, na rozdíl od maltitolu, nemá glykemický index a má méně kalorií. Někdy také způsobuje bolest žaludku nebo plynatost (ale opět výjimečně). Vzhledem k tomu, že je stále cukrerným alkoholem, nemá nepříjemnou pachuť umělých sladidel.

Agave a další přírodní sladidla

Agátový sirup je považován za přírodní sladidlo. Jedná se o jeden z nejvyšších zdrojů rafinované fruktózy. Oproti němu stolní cukr obsahuje přibližně 50 procent rafinované fruktózy. Spotřeba rafinované fruktózy je spojena s obezitou, onemocněním jater a cukrovkou. Takže na toto sladidlo pozor.

Med, javorový sirup a melasa jsou také přírodní sladidla a všechny obsahují různé množství rafinované fruktózy. Většina z nich, včetně medu, je velmi podobná cukru, včetně obsahu kalorií. Měly by být používány především pro jejich chuť a ne na úsporu kalorií.

Umělá sladidla

Umělá sladidla se vyrábějí a obvykle jsou mnohem sladší než cukr. Mají velmi málo nebo žádné kalorie, což je skvělé pro ty, kteří chtějí zhubnout. Obvykle také neovlivňují hladinu cukru v krvi, což je zase fajn pro diabetiky. Nedávný průzkum však ukazuje, že tyto sladidla ovlivňují střevní bakterie a mohou v průběhu času nepřímo ovlivňovat citlivost na inzulín a hladinu cukru v krvi.

Nutriční hodnota maltitolu

Maltitol je uhlohydrát, který obsahuje 2,1 kalorií na gram (zdroj zde).

Má méně kalorií než většina sacharidů, včetně klasického cukru, který má cca 4 kalorie na gram. Maltitol neobsahuje vitaminy, minerály ani vlákninu.

Jaké potraviny obsahují maltitol?

Klasicky jsou to produkty označené jako „bez cukru“, „bez přidaného cukru“ nebo „snížené množství kalorií“ – ty často obsahují maltitol.

Můžete ho tedy nalézt v:

 • Cukrovinkách bez cukru, v cukroví
 • Ve sladkých tyčinkách
 • Pečených dobrotách, pečivu
 • Krémové a ovocné náplně pro pečivo
 • Žvýkačkách
 • Polevách
 • Zmrzlině
 • Mléčných dezertech

Můžete být alergičtí na Maltitol?

Maltitol zřídkakdy způsobuje alergické reakce. Když už, tak je to u lidí s alergií na kukuřici nebo pšenici.

Ve skutečnosti se zdá, že existuje pouze jeden známý případ těžké alergické reakce. V tomto případě vědci předpokládali, že maltitol může způsobit anafylaxi, protože nebyly nalezeny žádné další potravinové alergie.

Tak si to shrňme

Mnoho lidí se snaží snížit příjem cukru z důvodů, jako je třeba shození nějakého toho kila, nebo jejich cukrovka. Maltitol a další cukerné alkoholy mohou být vhodnými alternativami.

Maltitol se přirozeně vyskytuje v malém množství v některých druzích ovoce a zeleniny, listech čekanky. Může se také vyrábět přidáním vodíku do maltózy, cukru nalezeného v škrobech, jako je kukuřičný. Při zpracování potravin je často vyráběn právě z kukuřičného škrobu.

Je však důležité, abyste si o tomto promluvili s lékařem (dietologem), pokud máte cukrovku. Bude schopen určit, zda je pro vás maltitol tou nejlepší alternativou k cukru. Může vám také pomoci zjistit nejlepší množství, které je možno zkonzumovat, abyste se vyhnuli nepříjemným vedlejším účinkům.

Nejlepší je také číst etikety. Nepředpokládejte, že když produkt říká, že je bez cukru, že je bez kalorií. V závislosti na druhu použitého sladidla může mít stále kalorie a glykemický index, který ovlivní vaši váhu nebo zdravotní stav, jako je cukrovka.

Sponzorováno

Při experimentování se sladidly mějte na paměti, že každé z nich má jinou úroveň sladkosti. Může trvat delší dobu (či několik pokusů), než získáte chuť pokrmu podle svých představ.

Co si dále o sladidlech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva